Skocz do zawartości

FunCub MULTIPLEX - kolejna relacja


TeBe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Zakupiłem takie podwozie:

 

https://www.ef3m.pl/pl/p/Podwozie-z-laminatu-szklanego-do-modeli-1000mm/1519

 

Ze sklejki lotniczej 6mm wykonałem podstawę o wymiarach 90x55m. W podstawie zamontowałem 2 nakrętki kłowe M4. 

 

Podrzeźbiłem w kadłubie gniazdo 90x55mm o głębokosci około 3mm. 

 

Wkleiłem w kadłub podstawę z zamontowanym podwoziem na kleju poliuretanowym Soudal 66. 

 

Potem pomalowałem bele jak. 

 

Koła zakupiłem w Nastiku:

 

http://www.nastik.pl/kolo-piankowe-100mm-p-3685.html

 

Okazało się, że są na ośki 5mm, miałem tylko ośki tylko 4mm. Znalazłem rurkę alu 6mm, rozwierciłem koła na 6mm, wkleiłem rurki alu, przewierciłem rurki na 4mm. 

 

No i tak wyszło. Ja się nie przejmuję detalami w tym modelu, on służy do codziennego latania i treningu, więc wygląda jak wygląda. 

 

post-14226-0-80054000-1488221048_thumb.jpg

 

post-14226-0-36101300-1488221059_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info, jak byś jeszcze mógł podać grubość tego laminatu... Zakładam, że grubość materiału jest stała. Wygląd nowego

podwozia jest nie porównywalny do drucianego. A jak z jego sztywnością, większa czy mniejsza od drutu?

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Montował ktoś serwa Hitec HS-81  do Funcuba  na ster wysokości i kierunku?

Okazuje się ze po wychyleniu od pozycji neutralnej serwa drgają.

Serwa z załączonymi popychaczami i odłączonymi sterami nie brzęczą, więc domyśliłem się ze chodzi o zbyt duże opory bo stateczniki nie mają zawiasów tylko przewężoną piankę.

Próbowałem te stery rozruszać, ale samoczynnie wracają do pozycji neutralnej. By wychylić stery na dźwignie od sterów trzeba przyłożyć dość dużą siłę.

Czy trafiłem na uszkodzone serwa, czy to normalna rzecz w tym modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montował ktoś serwa Hitec HS-81  do Funcuba  na ster wysokości i kierunku?

Okazuje się ze po wychyleniu od pozycji neutralnej serwa drgają.

...

Mam Hitec 81 na wysokości, wcześniej także na SK. Zero problemów. Serwa kupowane ok 2013r.

Sam piszesz, że opory na sterach są duże, a 81-ki to nie mocarze. Inna sprawa, jakiego zakresu ruchu sterów wymagasz. O ile SK powinien mieć duże wychylenia (po 25-30 stopni) o tyle SW wystarczy po max. 15-20). Redukując wymagany zakres ruchu przepinasz snap popychacza na skrajne otwory dźwigni steru i masz duże przełożenie - mały zakres, ale dużą siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Hitec 81 na wysokości, wcześniej także na SK. Zero problemów. Serwa kupowane ok 2013r.

Sam piszesz, że opory na sterach są duże, a 81-ki to nie mocarze. Inna sprawa, jakiego zakresu ruchu sterów wymagasz. O ile SK powinien mieć duże wychylenia (po 25-30 stopni) o tyle SW wystarczy po max. 15-20). Redukując wymagany zakres ruchu przepinasz snap popychacza na skrajne otwory dźwigni steru i masz duże przełożenie - mały zakres, ale dużą siłę.

Drgania(brzęczenie) serw występują nawet przy małych wychyleniach i niezależnie do których otworów orczyka są podpięte popychacze.

W instrukcji pisze że ster kierunku ma się wychylać 25 mm w lewo i w prawo, ster wysokości góra 25 mm, dół 22 mm i takie wartości ustawiłem. 

Czy stery wymagają większego poluzowania? Nie chcę nadmiernie przesadzić z tym luzowaniem by stery nie odpadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drgania(brzęczenie) serw występują nawet przy małych wychyleniach i niezależnie do których otworów orczyka są podpięte popychacze.

W instrukcji pisze że ster kierunku ma się wychylać 25 mm w lewo i w prawo, ster wysokości góra 25 mm, dół 22 mm i takie wartości ustawiłem. 

Czy stery wymagają większego poluzowania? Nie chcę nadmiernie przesadzić z tym luzowaniem by stery nie odpadły.

Bartek dobrze podpowiada - HS 81 to dość słabe serwa, nie tylko siłowo... Nie tolerują zwiększonych oporów na cięgłach Bowdena, raczej zadbaj o zmniejszenie oporów tam niż luzuj cokolwiek.

Jeżeli nie możesz zmienić HS81 na SW na inne, najlepiej cyfrowe serwo podobnej wielkości ale z zasady lepiej radzące sobie z wymaganym zdecydowanym pozycjonowaniem dla małych wychyleń (czyli zwykle wszędzie tam, gdzie są Bowdeny), to zastosuj cięgła, w których stal współpracuje z tworzywem, nie tworzywo z tworzywem. Najlepiej z poliamidu, z nim stal ma niski współczynnik tarcia statycznego - a to ono właśnie jest pierwotnym żródłem Twoich kłopotów.

Jeżeli nie bardzo kumasz o co biega, to napisz - wyjaśnię bardziej szczegółowo tę drżączkę serwa i skąd się ona bierze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymagają luzowania, chyba że coś nie tak z tym egzemplarzem.

Jeśli drgają w każdym położeniu różnym od neutrum, to coś z popychaczami, a jeśli je już wykluczyłeś - to raczej coś z serwem.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jeżeli serwa są uszkodzone to trochę lipa bo już je przykleiłem na UHU POR i mogą być problemy z wyciągnięciem z kadłuba. Dziwne jest tez to dwa serwa są uszkodzone. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwa z załączonymi popychaczami i odłączonymi sterami nie brzęczą, więc domyśliłem się ze chodzi o zbyt duże opory bo stateczniki nie mają zawiasów tylko przewężoną piankę.

Niekoniecznie. Opory na popychaczach mogą być na tyle niewielkie, że samodzielnie nie stanowią problemu, ale gdy dochodzi sprężystość sterów - robi się problem.

 

Może pokaż jak masz poprowadzone te napędy sterów ogonowych (w 2 wymiarach - zdjęcie z góry i z boku). Niby Multiplex nie daje tu zbyt wielkiego pola manewru, ale potrafi chodzić o milimetry w prowadzeniu popychacza, żeby zrobił się problem.

 

P.S.

Serwa dobrze kleić na klej na gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.