Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czujnik wysokości/timer do DLG

DLG timer

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 samolocik

samolocik
  • Modelarz
  • 1431 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 29 lipiec 2014 - 10:21

Cześć,

jakich producentów i jakie konkretnie czujniki wysokości używacie w swoich modelach DLG? Jak je montujecie?

• 0

#2 kojani

kojani
  • Modelarz
  • 837 postów
  • GG:
  • SkądNałęczów
  • Imię:Stanisław

Napisano 29 lipiec 2014 - 10:57

AerobTec - Altis V3 

http://pfmrc.eu/inde...s-f3k/?p=499499

• 0

#3 Michau

Michau
  • Modelarz
  • 88 postów
  • GG:
  • SkądKrosno
  • Imię:Michał

Napisano 29 lipiec 2014 - 11:50

http://adrel.com.pl/altimetrBMP.html

Miałem okazję korzystać z takiego, na plus na pewno waga i mikro wymiary ;) Tyle, że po każdym locie/rzucie trzeba by zczytywać wykres i kasować :/

Fajnie sprawuje się altimetr z Hobbykinga, był swego czasu dostępny w abcrc.pl może jest dalej..

• 1

#4 slawko

slawko
  • Modelarz
  • 25 postów
  • SkądŚwidnik
  • Imię:Sławek

Napisano 02 wrzesień 2015 - 08:43

Witam

Pytanie jest trudne i tak proste kup aparaturę  FUTABE14 lub lepszą wersje i vario i masz wszystko.Ja latam  na FUTABE.

• 0

#5 Łukasz99

Łukasz99
  • Modelarz
  • 190 postów
  • SkądSanok
  • Imię:Łukasz

Napisano 02 wrzesień 2015 - 20:54

Witam

Pytanie jest trudne i tak proste kup aparaturę  FUTABE14 lub lepszą wersje i vario i masz wszystko.Ja latam  na FUTABE.

Jakby Graupner nie dawał tego samego... ;)  Ale pstryczki inne... Wydaję mi sie, że to nie jest odpowiedź na pytanie Piotra.

Altimeter z HK - jest wystarczający, posiada opcję zapisywania wykresu wysokości

Altimeter od Eagle Tree - posiada wyświetlacz 7 segmentowy, który wyświetla max wysokośc po lądowaniu. Aby zapisać przebieg lotu potrzebne są dodatkowe wodotryski, które niestety ważą i zajmują miejsce. 

Mocowanie najczęściej tam gdzie jest miejsce, lecz należy sprawdzić poprawność pomiaru. 1-3g nie powinny zmienić bardzo SC dla potrzeb pomiaru.

• 0

#6 hornet20

hornet20
  • Modelarz
  • 105 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Jacek

Napisano 25 wrzesień 2015 - 14:59

Uzywam loggera ktory zrobilem z arduino mikro + bmp180 + slot na karty pamieci mikro sd :) cena ok 45zl

zapisany log otwieram w excelu, a czas lotu... pewnie moglbym zapisac ze dwa lata latania bezprzerwy :P

zasilanie z odbiornika, wymiary troche nie fajne, ale miejsce mam wiec tez mi to nie przeszkadza.

pomysl byl taki, ze jak znajde chwilke to dopisze kod na wariometr... ale tej chwilki cos znalezc nie moge :(

• 0

#7 Eabald

Eabald
  • Modelarz
  • 54 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 24 październik 2015 - 07:53

Hej!
Zaintrygował mnie ten logger na ardunio, mógłbyś napisać o nim coś więcej?  :)

Z góry dzięki  ;)

• 0

#8 magilla

magilla
  • Modelarz
  • 419 postów
  • SkądKraków / Jasło
  • Imię:Mateusz

Napisano 24 październik 2015 - 08:27

Tez jestem ciekaw projektu. Mam już przez siebie zrobiony wariometr openxvario i jego koszt wyszedł jakieś 35z na częściach z ebaya.

• 0

#9 GośćJerzy Markiton_*

GośćJerzy Markiton_*
  • Guests

Napisano 24 październik 2015 - 09:30

Michał ? Dlaczego po każdym wyrzucie trzeba zczytywać dane ? Latasz po 2 godz. z każdego wyrzutu ?

- Jurek

• 0

#10 Michau

Michau
  • Modelarz
  • 88 postów
  • GG:
  • SkądKrosno
  • Imię:Michał

Napisano 24 październik 2015 - 16:27

A no dlatego, że ten o którym pisałem jest przeznaczony do pomiaru wysokości na zawodach modeli komicznych (podałem zresztą link). Jeden lot - sędziowie zczytują czas lotu i dopiero można lecieć kolejny.  Nie ma możliwości oszustwa.

Obecnie używam altimetru z HK i spisuje się na prawdę fajnie.

• 0

#11 GośćJerzy Markiton_*

GośćJerzy Markiton_*
  • Guests

Napisano 24 październik 2015 - 23:01

Przepraszam Michale !

Mnie nie wyświetlił się odnośnik. Byłem przekonany, że komentujesz wypowiedź kojani-ego.

- Jurek

• 0

#12 Zycior

Zycior
  • Modelarz
  • 350 postów
  • GG:
  • SkądGrudziądz
  • Imię:Marcin

Napisano 24 październik 2015 - 23:34

Uzywam loggera ktory zrobilem z arduino mikro + bmp180 + slot na karty pamieci mikro sd :) cena ok 45zl

zapisany log otwieram w excelu, a czas lotu... pewnie moglbym zapisac ze dwa lata latania bezprzerwy :P

zasilanie z odbiornika, wymiary troche nie fajne, ale miejsce mam wiec tez mi to nie przeszkadza.

pomysl byl taki, ze jak znajde chwilke to dopisze kod na wariometr... ale tej chwilki cos znalezc nie moge :(

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zbudowania właśnie takiego zestawu, wszystkie potrzebne elementy walają się już bardzo długo po biurku. Jednak, jak zwykle, ciężko przysiąść się i napisać trochę kodu.

Może podzieliłbyś się źródłami, bądź gotowym wsadem ?

• 0

#13 w.z

w.z
  • Modelarz
  • 21 postów
  • SkądTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 25 październik 2015 - 00:29

Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zbudowania właśnie takiego zestawu, wszystkie potrzebne elementy walają się już bardzo długo po biurku. Jednak, jak zwykle, ciężko przysiąść się i napisać trochę kodu.

A czy to nie ten logger http://jadiema.blogs...ata-logger.html

• 0

#14 hornet20

hornet20
  • Modelarz
  • 105 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 październik 2015 - 22:36

A czy to nie ten logger http://jadiema.blogs...ata-logger.html

Swietny opis. Filozofii nie ma, program ma dwa czlony: odczyt wysokosci - zgapiony z przykladu na korzystanie z bmp180 oraz zapis z przykladu zamieszczonego w arduino na 'datalogger' -zapis na SD :)

jedyne co trzeba zmienic w kodzie z powyzszego linku to czestotliwosc zapisu, no i ewentualnie dodac zegar czasu rzeczywistego i jakies filtrowanie.

Graty na aliekspress (arduino nano, slot na micro sd i bmp180) z wysylka do domu wychodza okolo 3euro + karta SD jakies 1,5euro :)

zasilanie 5v prosto z odbiornika kablem obcietym od starego serwa

powodzenia

• 0

#15 Eabald

Eabald
  • Modelarz
  • 54 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Maciek

Napisano 28 październik 2015 - 09:10

Tak się zastanawiam czy zamiast bmp180 nie można by użyć czegoś bardziej rozbudowanego jak np.

http://allegro.pl/gy...5278786186.html

i rejestrować znacznie więcej informacji niż tylko wysokość.

W zasadzie chyba dało by się to zrobić, tylko jeszcze nie do końca wiem po co  ;)

• 0

#16 hornet20

hornet20
  • Modelarz
  • 105 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 październik 2015 - 19:15

Ja swoj logger zlozylem z tego co znalazlem w szufladzie, jesli chodzi o zapis dodatkowych informacji rodzi sie pytanie "po co??".

Logger znudzi Ci sie po kilku dniach latania. Dowiesz sie jak wysoko rzucasz, jak ustawic model i przy jakiej wysokosci szybowiec jest tak maly ze go prawie nie widać.

Ja nie jestem zawodnikiem, wyrzucam troche ponad 30m, a przy wysokosci wzglednej ok 160m nawet w okularach ledwo widze model :)

Powodzenia

ps.

wsadu niestety nie mam:( ale tak jak pisalem wczesniej, swietnie jest opisany tu logger http://jadiema.blogs...ata-logger.html

Z tamtego kodu proponuje wykasować pomiar temperatury (bo nie ma on sensu w czarnym kadlubie) oraz zmniejszyc czestotliwosc zapisy (wiekszy delay pomiedzy zapisami).

• 0

#17 cZyNo

cZyNo
  • Modelarz
  • 5334 postów
  • SkądWrocław
  • Imię:Jurek

Napisano 30 październik 2015 - 16:08

niestety do treningów najlepszy jest wariometr z telemetrią (optymalny) lub ostatecznie loger z wyświetlaczem LCD podający maksymalna wysokość. Do ustawienia modelu potrzebujemy albo wysokość jaką uzyskujemy przy wyrzucie (sprawdzamy jeszcze w locie lub zaraz po wylądowaniu), albo wartości opadania modelu gdy model trymujemy w locie. Reszta danych jest bezużyteczna ;)

• 0

#18 hornet20

hornet20
  • Modelarz
  • 105 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 listopad 2015 - 10:36

Wariometr niestety jest niedozwolony w zawodach. Uwazam, ze loty z wario to troche jak jazda samochodem z GPSem - oglupia :)

• 0

#19 cZyNo

cZyNo
  • Modelarz
  • 5334 postów
  • SkądWrocław
  • Imię:Jurek

Napisano 04 listopad 2015 - 10:49

Dlatego na czas zawodow mozna go wyłączyć. A po zawodach analizowanie logów ... to musztarda po obiedzie. Chyba ze ma sie sztab trenerski z kamerami, pomiarami itp ;)
Ustawianie modelu z vario jest bardzo pomocne. Potem w locie juz jest mało istotne
  • 0

#20 e-mir

e-mir
  • Modelarz
  • 295 postów
  • SkądOlza, Śląsk
  • Imię:Mirek

Napisano 15 listopad 2015 - 10:45

A no dlatego, że ten o którym pisałem jest przeznaczony do pomiaru wysokości na zawodach modeli komicznych (podałem zresztą link). Jeden lot - sędziowie zczytują czas lotu i dopiero można lecieć kolejny.  Nie ma możliwości oszustwa.

Obecnie używam altimetru z HK i spisuje się na prawdę fajnie.

Ale musi być wesoło na takich zawodach.   Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: DLG, timer

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych