Skocz do zawartości

Turnigy 9X i Copter X


pawellukasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam,

Czy ktoś udostępni swoje ustawienia aparatury Turnigy 9X z Copterem X?

Przy skoku ogólnym idzie mi tylko tylne serwo do góry, a przednie ani drgną.

Robię coś źle, ale nie wiem jak to poprawić.

Napisz które serwo masz podpiete do którego kanału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może najpierw napiszę, jak chciałem sterować z nadajnika.

Nadajnik ustawiłem w tryb Mode 1, żeby mieć "gaz" w prawym drążku.

Czyli prawy drążek:

- góra-dół to "gaz"

- lewo-prawo to kierunek, czyli śmigło ogonowe

Lewy drążek:

- góra-dół - to pochylanie do przodu-tyłu

- lewo-prawo - to przechylanie na lewo-prawo modelu.

Do odbiornika mam wpięte serwa tak:

- kanał 1 - serwo od żyro-śmigłą,

- kanał 2 - serwo prawe przednie tarczy - czyli pochylanie lub przechylanie,

- kanał 3 - serwo tylne tarczy - od skoku ogólnego,

- kanał 4 - serwo lewe przednie tarczy,

- kanał 5 - podpięty regulator silnika z zasilaniem.

 

Próbowałem różnych konfiguracji i bez rezultatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoich copterach używam wyłącznie Turnigy ale po zmianie oprogramowania na er9x.

Firmowe oprogramowanie nieszczególnie się do tego nadaje.

Jeśli masz oprogramowanie er9x, mogę Ci udostępnić ustawienia dla sterowania DJI Naza (V2 i Lite), MultiWii CRIUS i Ardupilot APM 2.6.

Napisz jaki używasz kontroler lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem Mode 3 i tarcze na 10 st.

Ponadto ustawiłem serwa na odbiorniku jak niżej:

Ja mam ustawione
Kanał 1 serwo lewe
Kanał 2 serwo tylnie cykliki
Kanał 3 regulator
Kanał 4 gyro
Kanał 5 czułość gyra
Kanał 6 serwo prawe

 

Prawy drążek na boki - działa śmigło - OK.

Prawy drążek góra-dół - tylne serwo tarczy do góry, lewe do góry, prawe w dół - coś nie tak.

Lewy drążek gór-dół - 3 serwa na tarczy "chodzą" różnicowo. Góra: tylne i prawe do góry, lewe w dół.Dół: tylne i prawe w dół, lewe do góry.

Lewy drążek na boki - 2 przednie w góre lub dół.

Poza tym silnik ma cały czas wysokie obroty, ale tutaj trzeba chyba tylko krzywą ustawić.

 

AndyCopter - co masz na myśli pytając mnie o kontroler lotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustawić prawidłowo aparaturę do sterowania. Na Mode3 drążki prawidłowo sterują tarczą, śmigiełkiem, ciągiem wirnika.

Prawy drążek to gaz/ciąg i śmigiełko. Lewy to pochylenie i przechylenie śmigłowca. Serwa prawidłowo wychylają się po wychyleniu drążków.

Oczywiście mówię tu o podstawowych ustawieniach, bo nie znam całej aparatury turnigy 9.

W międzyczasie wkradła się dyskusja, na którym drążku ma być gaz w śmigłowcach: prawym czy lewym?

Jeden nowo poznany znajomy - stary wyga w tych sprawach, twierdzi, że gaz ma być w lewym drążku.

Jak to zatem powinno być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cyklika w sensie kąty dobrze działają ? Tzn. czy tarcza góra-dół nie ma rewersu ? W różnych śmigłowcach jest różnie, w copterze o ile pamiętam łopaty wchodzą na dodatnie kąty gdy tarcza idzie w górę. Jeszcze sporo ustawień przed Tobą, przede wszystkim zaprogramowanie gyro i kątów łopat. Przeczytaj instrukcje do trexa 450 na stronie strefahobby, obejrzyj też warsztaty SH na youtube - wszystko jest genialnie wytłumaczone, dzięki nim rozkminiłem samodzielnie swojego CX450.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw długość popychaczy jak w instrukcji od trex'a i krzywą gazu. Neutrum serwa ustawiaj z odpiętymi dwoma przewodami od regulatora, czyli odpinasz przewody ustawiasz gaz w połowie, wtedy ustawiasz orczyk żeby między orczykiem a popychaczem  był kąt najbliższy do 90 stopni, póżniej używasz w apce subtrim aby ustawić 90 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw długość popychaczy jak w instrukcji od trex'a i krzywą gazu. Neutrum serwa ustawiaj z odpiętymi dwoma przewodami od regulatora, czyli odpinasz przewody ustawiasz gaz w połowie, wtedy ustawiasz orczyk żeby między orczykiem a popychaczem  był kąt najbliższy do 90 stopni, póżniej używasz w apce subtrim aby ustawić 90 stopni

Trzeba ustawić WSZYSTKIE popychacze zgodnie z instrukcją - głowicy/tarczy/serw. Wtedy jeżeli coś będzie nie tak to możemy bawić się w kręcenie popychaczami idącymi do serw lub do okuć (jeżeli reszta do mikserów jest dobrze ustawiona). Kolejna sprawa to wypoziomowanie tarczy najlepiej levelerem. Musi być ona także idealnie na środku abyś miał równy zakres kątów od -11* do +11, jak będzie za wysoko to braknie Ci dodatnich, jak za nisko to ujemnych (będziesz miał np. od -7 do 14 jak ja kiedyś). Kolejna rzecz to wytorowanie łopat bo czasami nawet przy równych kątach na obu okuciach potrafią być problemy jeśli łopaty są kiepskiej jakości. Musisz też zobaczyć czy masz luzy na okuciach bo to bolączka copterxów i sam z tym walczyłem kilka ładnych razy. To wszystko jest w warsztatach strefy hobby i w instrukcji od rexa.

 

Tu jest sporo ciekawych rzeczy : http://epheli.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=42759&start=0&sid=345b28098315835a9960fb193d1b0b52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.