Skocz do zawartości

TO-MASZ -polska odpowiedź na Magnuma :)


marek rokowski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Permanentny brak czasu spowodował że "wykradam"   tylko chwile na To-masza i prace się wloką mimo że ten model można skleić w sprzyjających okolicznościach w jedno popołudnie......

 

post-1427-0-62732100-1415476963_thumb.jpg

 

Kadłub uzbrojony w napęd,serwa   i usterzenie , stery otrzymały zwykłe zawiasy .

Niema w nim węgli typowo usztywniających kadłub jak w Esach  -te rolę przejęły wklejone bowdeny .

 

post-1427-0-19508300-1415477240_thumb.jpg

 

Podwozie otrzymało kółka  -może wygląda to delikatnie ale mocniej niema potrzeby -biorąc pod uwagę spodziewaną prędkość i masę modelu jest w sam raz.

Oczywiście bok "owiewki" z odsłoniętym kołem będzie zaklejony.

W ramiona/golenie podwozia (trudno to nazwać w tej konstrukcji :)  ) wkleiłem płaskowniki węglowe  5 x0.5  cienkie ale zapewnią mi większa wytrzymałość  podwozia bez utraty jego sprężystości .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem mocowanie skrzydła na gumy .

Sklejkowe wzmocnienia kadłuba przy spływie i natarciu pozwoliły mi na pewne wklejenie kołków dla gum i prawidłową geometrie skrzydła dzięki temu że wzmocnienia węglowe skrzydła maja teraz sztywne oparcie .

Dorobiłem tez kółko ogonowe sterowane sterem wysokości.

Waga bez malowania i  pływaków ale z pakietem 3s  1300mAh  -500g    z pakietem 3s  2200mAh -580g (po malowaniu pewnie co nieco dojdzie ...)

 

Silnik TowerPro 2410-9  850KV

ECS 20A

Śmigło SF 9x4.7  zamontowane na piastę ( przygoda Marka z wypiętym z gumy śmigłem na środku jeziora dostarczyła odpowiednich wniosków ) 

Po udanym oblocie sprawdzę śmigło o większym skoku .

Pakiety jak wyżej

Powierzchnia nośna 30dm czyli obciążenie przy większym   pakiecie niecałe 20g/dm :)

 

post-1427-0-61530200-1416250492_thumb.jpg

 

Ostatnie zdjęcie "białasa"  :)

 

Jak pogoda pozwoli jutro oblot .....i malowanie  - nareszcie mam trochę wolnego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam modele które maja tylko ster kierunku i wysokości i latam jak latam ....... ludzie mają ster kierunku , wysokości ,lotki , klapy ,chowane podwozia itd. ale jak sobie pomyślałem że są mistrzowie którzy oprócz wymienionych potrafią jeszcze sterować modelem na pasie używając steru wysokości który kręci tylnym kołem.. to szczena mi opadła i pomyślałem sobie że nigdy tego nie ogarnę :)    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)  Połączenie kołka ogonowego ze sterem wysokości jest wprawdzie możliwe ale nie logiczne -kołowanie jeszcze było by od biedy możliwe ale faza przejściowa miedzy toczeniem a startem- wole sobie tego nie wyobrażać  :)

A co do posiadania tylko steru wysokości i kierunku -  dla mnie to jest właśnie nowość!! ,zawsze wolałem mieć lotki niż ster kierunku i dla tego kierunek będzie podpięty pod kanał który zawsze używam do lotek by wykorzystać swoje stare nawyki w sterowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sobei (i dzieciakom) zmiksowałem SK i lotki :) teraz mogą uczyć się latac na jednym-albo na drugim - oczywiscie mówimy o delikatnym zakrecaniu a nie akrobacji :)

 

a tak prezentuje się To-Masz w wykonaniu 10letniego Wiktora! :)

 

wg mnie - szacun! :)

 

20141115_112351.jpg

 

20141115_112344.jpg

 

20141117_184629.jpg

 

20141117_184654.jpg

20141117_184705.jpg


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to zrobił 10latek to faktycznie szacun   :)

 

A tym czasem 47latek oblatał Tomasza XL.

Wiało ,dmuchało ,kropiło   ...nie powstrzymało mnie to i bardzo się ciesze bo oblot był absolutnie całkowicie udany  i jedyne co nie dopisało to "kamerzyści" :)

Model wystartował bez żadnych przygotowań -wyjęty z auta ,złożony, bez rzucania czy szybuje  -od razu  wio w powietrze z ziemi .

Lata rewelacyjnie , posłuszny , zwrotny i bardzo stabilny  jednocześnie.

Filmik poskładany z tego co się udało nagrać telefonem i Mobiusem na czapce (ten ostatni więcej filmował ziemi jak samolot )

 

 

http://youtu.be/iOozAN77ocw

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.