Skocz do zawartości

Piper J-3


ak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jesienią ubiegłego roku stwierdziłem,ze przydałby mi sie jakiś większy model spalinowy, a że od dawna czaiłem się na Pipera więc wybór padł na niego. Najpierw myślałem o ARF ale jak zawsze ta myśl mi przeszła i zacząłem szukać planów. Wydrukowałem i zabrałem sie do roboty.

Może troche o modelu:

nie jest niewiadomo jak wielki bo to około 180cm rozp. więc coś jak popularne ARF'y skali 1:6

i myśle,ze inne parametry rownież beda jak z zestawów.

 

Odrazu mam pytanie do tych co mają taki model tej wielkości ile waży gotowy kadłub oklejony/nieoklejony z całym osprzetem (bak koła itp) bez silnika i serw?

 

Będzie do niego 5 serw standardowych ( 2 hs300 i chyba 3 TP 5010)

 

Mam nadzieje zmieścić sie w 3 kg

Pod choinką znalazłem silnik :D coprawda miało to być troche coś innego ale i tak sie bardzo z tego ciesze.

Więc mam ASP 61 (troche cieżki ~700g)

im000560kk2.jpg

 

Tak wygląda w tej chwili kadłub (juz prawie skończony), skrzydła są dopiero co zaczęte.

im000561wp2.jpg

 

 

najwiekszy ból mam z kółkiem ogonowym.Zrobiłem to troche na odczepnego i niewygląda najpiękniej. Ale teraz to już troche za późno na poważniesze zmiany w tym miejscu bo można wiecej zepsuć niż naprawić.

im000563wo9.jpg

 

 

Mój model oczywiście konstrukcją zdecydowanie odbiega od planów, które mam... głównie dlatego, że nieodpowiadały mi dokońca.

 

Jako pierwszą rzecz to zrobiłem osłone silnika laminatowa. A ze względu,że ja z laminatami to raczej na bakier (nie licząc wzmacniania kadłuba itp.) to niewyszła zbyt pięknie... W sumie to zrobiłem ją na górze płaską zamiast półkolista... nak teraz na nią patrze to sie zastanawiam czy przypadkiem nie robiłem jej pod wpływem %%% :D

Więc idzie do poprawki albo poprostu nową zrobie.

I tu odrazu poproszę o jakieś dobre rady na ten temat.

 

I oczywiście "najważniejsze" pytanie: jak go okleic? Nie chce na żółto bo za bardzo to oklepane jest. zastanawiałem się nad biało-niebieskim (niebieski-przód i spód + natarcie). Może jakąś błyszcząca folie niebieską?

 

Narazie to tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bardzo ładne modele!

 

Ja chciałem zamontować do niego ST G51 ale dostałem ASP (mam nadzieje,że bedzie sie dobrze sprawował, narazie go docieram ale moge już powiedzieć, że ładnie odpala--> do tej pory ze spalinowych miałem małego os maxa serii LA i nieraz strasznie musiałem sie namęczyć żeby palił (nie mam rozrusznika) więc sie ciesze jak ten odpala zwykle za pierwszym razem).

ALe wracając do tematu to ten ASP ma spory tłumik i niechciałem żeby wystawał gdzieś zboku i postanowiłem go schować pod kadłubem. Musiałem zrobić tam miejsce i troche poprzycinać żeby sie zmieścił. Namęczyłem się bo wszestko tam było wzmocnione tkaniną szklaną ale już jest ok.

 

A co do malowania biały mi się podoba najbardziej ale zgodzę się, że może być słabiej widoczny. Chociaż jak dam sporo niebieskiego to bedzie coś tam widać :D . Albo może zamiast tego białego srebrny?

Może coś z dodatkami czerwonego? Nie mogę się zdecydować :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie to nie real i troche pracy trzeba wlozyc ale efekt jest moim zdaniem - moze sie podobac lub nie ale jest bezapelacyjnie oryginalny.

 

Rzeczywiście, bardzo oryginalny i efektowny (ale mi się akurat niepodoba)

 

np:

11492121rg4.jpg

 

tn06400002tf2.jpg

 

Taa... różowy... :P (Już mi ktoś proponował nawet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Kolego! Jako stary miłośnik Piperków /tu widzisz mnie fruwającego nad Warszawą w takim prawdziwym - SP-AWP/ powiem , że mam takiego samego zrobionego, jak ten którego trzyma kolega Henia na fotce z nim samym, dzierżącego tego SiGa 1/4 :D Ten mój, tu na forum , jest dokładnie opisany i jeśli wrócisz do wcześniejszych wątków o spalince, to możesz o nim, przejściach , jakich doznał, sporo poczytać. Powiem Ci na razie jedynie, że oklejenie kadłuba "deskami" to duży błąd, bo ogromnie zwiększa masę modelu. Przerabiałem to i w efekcie ażurowałem model. Ma być tak, jak to co Heniu polepił w tym 1/4. :D

Co do innych uwag, to nie maluj go przypadkiem, a własnie oklejaj, tak jak zamierzasz. Farba też b. zwieksza masę modelu. Silniczek 10-tka będzie w sam raz, przy zastosowaniu właściwego śmigła. Ja do swojego wsadziłem teraz 13-tkę MVVSa i mam nadzieje, że wiosną będzie śmigał po niebie jak jakiś Madman :wink: Poprzednio miałem 8 cm MVVSa i z uwagi na swój "ciężar własciwy", model doskonale kołował po trawie, ale już fruwać nie chciał :cry:

Bardzo ważne jest także dokładne wyważenie modelu. Zobaczysz sam , ile ołowiu na przód bedziesz musiał mu dołożyc, aby uzyskać właściwe wyważenie... A to właśnie ostatecznie i "nieodwracalnie" wpływa na masę całkoiwitą modelu. To tyle, tak tytułem wstepu i z zainteresowaniem bedę śledził postęp prac, no i pierwsze loty. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, już wcześnie czytałem "co nie co" ten wątek. Ale dziś się bardziej mu przyjrzałem i znalazłem opis zrobienia osłony silnika.

Co do wyważenia to mam nadzieje, że dużych problemów nie bedzie. Jak już wspomniałem silnik jest ciężki i równiż mam z przodu troche laminatu do wzmocninia więc to dodaje wagi na dziobie.

Ktoś kto robił plany,z których korzystam nie zaznaczył śr. ciężkości :?

Mugłbyś podać, z jakim wyważeniem model najlepij lata?

 

Aktualnie mam śmigło 12x6 APC ale mam zamiar kupić jakieś 13 calowe. Może 13x6 drewniane?

 

A co do oklejania balsą tyłu modelu to nie jest to zrobione tak, że taka sama konstrukcja z listewek jaka byłaby bez desek jest oklejona, tylko tak troche bardziej jak samonośna w samochodach. Więc masa nie powinna być specjalnie wieksza. Najwięcej to dają stateczniki. ale zrobiłem takie jak zobaczyłem jaki mam silnik...

Jak bedzie "w praniu" to zobaczymy. Najwyżej coś przerobie troche.

 

A co do postępów prac to teraz może sie troche wszystko opuźnić bo sesja sie zbliża... Ale mam nadzieje,że jakoś dam rade z wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mugłbyś podać, z jakim wyważeniem model najlepij lata?

 

 

weź programik i wpisz wymiary :)

 

Win_Schwer.exe takiego poszukaj :) na stronie darka DJDITa jest :D

 

Tak, również zrobie, ale zawsze lepiej podpytać już o sprawdzoną rzecz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe wracając do tematu to ten ASP ma spory tłumik i niechciałem żeby wystawał gdzieś zboku i postanowiłem go schować pod kadłubem. Musiałem zrobić tam miejsce i troche poprzycinać żeby sie zmieścił. Namęczyłem się bo wszestko tam było wzmocnione tkaniną szklaną ale już jest ok.

 

Co prawda już po fakcie. W takim przypadku jak opisujesz idealny byłby tłumiczek typu pitts. Fakt, że to wydatek połowy obecnej ceny silnika ale estetyka modelu nie cierpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda już po fakcie. W takim przypadku jak opisujesz idealny byłby tłumiczek typu pitts. Fakt, że to wydatek połowy obecnej ceny silnika ale estetyka modelu nie cierpi.

 

 

Co prawda to prawda... :? ale jednak troche za drogi taki tłumik.

chociaż może kiedyś...!? :D

 

Kolorystyka wybrana :) czerwono srerny. Nawet już powolutku oklejać zacząłem.

 

Jakie śmigło dobrać? 13x6? i jakiej firmy? Może drewniane Pelikana albo MA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piperka odpowiednie wydaje się 13x5 ewentualnie jak napisałeś 13x6. Jeżeli chodzi o markę to najpewniej APC chociaż wizualnie brzydkie. Pelikany są tanie ale mało efektywne no i kruche przy kontakcie z ziemią. Sens zastosowania takiego śmigła (drewniane Pelikan) może być wtedy jeżeli okaże się, że masz ciut za ciężki model na przód a silnik daje i tak nadmiar mocy. Zastosowanie śmigła Pelikan zmniejszy wagę, ciąg i dodatkowo jak na mój gust polepszy estetykę modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie model wygląda tak:

im000648ec1.jpg

 

im000649bs6.jpg

 

to co na zdjęciach z waży około 1150g, a z silnikiem i śmigłem ~1,9 kg

Są już zamontowane serwa.

Powoli biore się za skrzydła.

 

Co do śmigieł to kupie chyba Pelikana 13x6 i MA 13x5 i zobaczymy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabinka juz wklejona?

Moznaby ja czyms prysnac od srodka coby taka "czysta" nie byla.

Chodzi mi np. o jakis lakier do przyciemniania reflektorow lub cos podobnego do chromu.

Wprawdzie to heli ale z powodzeniem mozna zastosowac i tutaj:

http://www.epheli.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=3350&highlight=

 

Moim zdaniem moze pasowac do tego srebrnego oklejenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak kijowo wygląda na tym zdjęciu. Na żywo jest zupełnie inaczej.Wygląda jakby miał przyciemnione szyby troche.

Kabinka jest z zewnątrz gładka i błyszcząca, a od środka matowa i lekko chropowata.

A co do lakieru to nawet miałem gdzieś taki, ale i tak już za późno :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej dlubiesz nad modelem?

 

Mi bardzo podobaja sie takie lekko przyciemniane kabinki!

Cale czarne przez ktore nic nie widac sa troche kijowe (dlatego mam taka w cessnie ;])

 

Niem czy pytalem, ale czy tylnie kolko bedzie kierowane ?

 

Widze przy podwoziu jakas nieoklejona dziure ? Co to - gdzies pod silnikiem mniej wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej dlubiesz nad modelem?

 

Trzeba było wkońcu iść spać bo na 7 do szkoły... :D

 

Niem czy pytalem, ale czy tylnie kolko bedzie kierowane ?

 

Widze przy podwoziu jakas nieoklejona dziure ? Co to - gdzies pod silnikiem mniej wiecej.

 

Bedzie kierowane oczywiście. A ta dziura to miejsce na tłumik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.