Skocz do zawartości

Co wybrać, Futaba T14SG, czy Graupner MX 16/20?


samolocik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

myślałem ze nigdy nie stworzę takiego tematu ale dosięgło i mnie. Pytanie z grupy pytań proszących o opinię na podstawie własnych doświadczeń ale męczenie się z wyborem zostaje dla mnie.

 

Futaba T14SG jest świetna ale jest jeden problem. Najtańszy odbiornik z telemetrią, który mogę zakupić kosztuje w najlepszym wypadku poprzez allegro 400PLN i ma 8 kanałów a potrzebuję tylko mierzyć napięcie pakietu i odbiornika i wrzucić odbiornik do DLG lub innych szybowców z wąskim kadłubem. Kupowanie odbiornika za 400-500 PLN do pianki lub małego szybowca tylko po to aby mieć informację o napięciu odbiornika jest po prostu chore. Jest jeszcze Futaba T10J z odbiornikiem 8 kanałowym za ca. 250pln, ale ta oczywiście ma ograniczoną liczbę faz lotu do dwóch aby nie robić konkurencji do T14SG... a fazy lotu do DLG sa mi potrzebne i to aż cztery.

 

W Graupnerze MX16/MX20 podstawowa telemetria jest już w odbiorniku 6 kanałowym i kosztuje to ok. 185 PLN. Nigdy nadajnika nie miałem więc nie wiem jak się z nim lata ani czy dobrze leży w łapie, czy jest dobrze wyważony, czy łapie zakłócenia częściej niż inne systemy 2,4GHz, itp.

 

Wszelkie komentarze mile widziane.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem cała niemiecka czołówka DLG (a co za tym idzie europejska) lata głównie na MX20. W Polsce oprócz mnie jeszcze kilka osób ma MX20 do rzutków i raczej nie narzeka. W ręce leży dobrze (jeszcze nie zgubiłem radia przy wyrzucie ;) ), przełączniki mam tam gdzie powinny być. Do tego dość tanie i malutkie vario. Zasięg na GR12...do widoczności modelu. 700-800m i nic. Fazy do DLG-nawet 5 się może przydać ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lata ktoś u Was Jurku na MZ 18/24? Pytam bo wzrokowo bardziej mi się podoba i programowanie na ikonkach jakby bardziej przejrzyste sądząc po filmach na YT.

Fakt, że wyświetlacz zżera 3,5 razy więcej prądu ale w MZ 24 jest akumulator 4000mAh który ponoć utrzymuje nadajnik przy życiu przez 6h,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MX20 też działa 6 godzin na tym co ma. Możesz dać LiPo i będzie działa 20godzin ;) MX20 jak dla mnie jest lepszy do DLG - ale to moja opinia. W sumie to rewelacyjne radio do wszystkiego. Gdybym nie miał nieprzyzwoicie dobrej oferty na MC32 to MX20 dalej był by moim podstawowym radiem.

Rafał (Sekator) ma MZ24. Latał wcześniej na MX20 - możesz go zapytać na PW. Chyba że sie odezwie sam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam MX20 hott od czerwca i jestem bardzo zadowolony. Rzucam DLG i latam na motoszybowcach konstrukcyjnych, laminat i węgiel. Nie stwierdziłem żadnych zakłóceń. Odbiornik GL12 idealnie mieści się w DLG (Orion - wąski kadłub). Przyciski i przełączniki pod ręką do rzutki. Kwestie programowania były już wałkowane na tym forum po wielokroć, ale jakbyś miał pytania to na pewno znajdzie się grupa wsparcia. Odbiorniki serii 16/24 są w przyzwoitych rozmiarach i cenach. Osobne Vario działa bez zastrzeżeń. Jak masz więcej pytań o szczegóły to dawaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem co nieco skrzynkę.


Dziękuję Wam za wszystkie opinie, zarówno te na forum jaki i na prv. Zamawiam jutro i raczej będzie to coś z linii MZ. Teraz idę się delikatnie zresetować aby mózg dokonał podczas snu właściwego wyboru ;) 

 

Jak sprzęt dotrze na piątek to wstawię zdjęcie i cos tam napiszę co czuje osoba przesiadająca się z Futaby na Graupnera -_-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Z czystym sumieniem polecam graupnera , szybki , niezawodny w porównaniu z futabą z pewnością nie gorszy i zdecydowanie tańszy !!! Weź sobie MZ . A i jak coś nawet się zepsuje to poczekasz 2 tygodnie a nie rok jak ja na reklamacje serwa S3150 . Poza tym jaka to klasa jak żeby zamontować pałąki do FC28 trzeba formalnie wiertarką wiercić dziury w obudowie nadajnika ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... i cos tam napiszę co czuje osoba przesiadająca się z Futaby na Graupnera -_-

 

Ja przesiadałem sie jakis czas temu z Futaby na Graupnera

Powiem tak szoku nie ma, mozna zrobic to plynnie. Mnie pokonał tylko skok technologiczny bo przechodzilem z FC-18 na MC20 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście używałem już T8FG i przez chwilę T14SG więc wiem, że w szczególności ta druga (m. innymi poprawiony sensor dotykowy do sterowania) jest na prawdę dobrej jakości. Miałem również okazję serwisować nadajnik - zrobiło się jakieś zwarcie i trwało to 1 miesiąc a nie rok jak w przypadku serw gdzie trudniej jest stwierdzić czy winę ponosi nieprawidłowe użytkowanie, czy tez jest to wada fabryczna. Aczkolwiek raz serwisowałem serwo Hiteca i trwało to ca. 2 miesiące. więc wynik lepszy niż dla serw Futaby.

 

Kamil - wiercenie dziur w FC28 dobrze świadczy o jakości plastiku użytego w nadajniku, a teraz już nie trzeba wiercić w nowych modelach ;)


Czy ktoś wie, jak długo w rzeczywistości działa nadajnik MZ 18 i MZ 24 na akumulatorach fabrycznych? MZ-18 ma bodajże 4 cele 2000mAh NiMh i zużycie prądu do 510mAh a MZ-24 ma 4000mAh Litowy i zużycie do 670mAh


I jeszcze jedno ważne pytanie. Ile kosztuje czujnik napięcia który można podłączyć do odbiornika i do pakietu zasilającego silnik 3-6cel LiPo aby mierzyc jego napięcie. Nie chodzi o napięcie odbiornika bo to jest w standardzie ale o napięcie pakietu zasilającego silnik elektryczny. W futabie jest to odbiornik 8 kanałowy za 400-500pln  25pln za kabelek.  Szukałem w naszych sklepach i nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.