Skocz do zawartości

Wicherek 15 - był plan, teraz budowa i oblot.... (temat edytowany)


modelarz115
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

tak wygląda zestaw KIT do budowy wicherka  :)

 

post-14749-0-39596800-1423338898_thumb.jpg

 

Kupiłem arkusz sklejki 3 mm na boki i wręgi kadłuba,sklejkę 1,5 mm na wręgi, listewki i trochę balsy. Teraz zastanawiam się czy wręg skrzydeł i statecznika poziomego nie zrobić ze sklejki 1 mm... nie wiedziałem że ta sklejka 1,5 będzie taka twarda, poza tym w planach jednak pisało 1 mm. Zakupić cieńszą sklejkę czy ciąć z tej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

tak wygląda zestaw KIT do budowy wicherka  :)

 

attachicon.gifSANY4549.JPG

 

Kupiłem arkusz sklejki 3 mm na boki i wręgi kadłuba,sklejkę 1,5 mm na wręgi, listewki i trochę balsy. Teraz zastanawiam się czy wręg skrzydeł i statecznika poziomego nie zrobić ze sklejki 1 mm... nie wiedziałem że ta sklejka 1,5 będzie taka twarda, poza tym w planach jednak pisało 1 mm. Zakupić cieńszą sklejkę czy ciąć z tej?

 

 

Szkoda, że nie zamówiłeś sobie zestawu KIT w Szamotułach (a to nie jest duży koszt) miałbyś wszystkie główne części wycięte dokładnie laserem. Atak napracujesz się zdrowo i jeszcze wyjdzie nie tak dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Laser do wicherka nazywa się piłka włośnicowa a żeberka robi się ze sklejki i ażuruje co to za wicherek z balsy i wycinany ma cnc laserem lub frezarką ? Mogę przeboleć oklejanie  folią ale reszta to koledzy rączką w 62 roku cnc nie było ...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)Zrób to sam.zawsze nabierzesz doświadczenia w wycinaniu,szlifowaniu itp.nic tak nie cieszy jak zbudowanie modelu od podstaw a potem ta uciecha przy oblocie :)zwłaszcza jak uda sie wylądować bez kreta.widzi sie swój modej i sie myśli ja dziękuje to lata .to jest zabawa.popełnisz błędy w następnym modelu je naprawisz.podobno uczymy sie na błędach,nauczysz sie na swoich.radyPana Jurka są na miejscu.brałeś pod uwage elektryfikacje?tak jak to uczynił Pan Franek?przecież to nie profanacja tego pieknego modelu jeśli będzie elektrykiem.Faktycznie Wicherek to kij w mrowisko tak jak przekładki miedzydżwigarowe.kibicuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie zamówiłeś sobie zestawu KIT w Szamotułach (a to nie jest duży koszt) miałbyś wszystkie główne części wycięte dokładnie laserem. Atak napracujesz się zdrowo i jeszcze wyjdzie nie tak dokładnie.

Ależ Piotrze ten model przecież taki jest ''z gruba ciosany'' oczywiście można go unowocześnić i zrobić współczesną maszynę, ale w założeniu mam zrobić model samemu maksymalnie się przy tym bawiąc  :)

Przecież gdy w każde żeberko włożymy sporo pracy (chociażby poprzez ażurowanie) model nie będzie cieszyć bardziej?

 

:)Zrób to sam.zawsze nabierzesz doświadczenia w wycinaniu,szlifowaniu itp.nic tak nie cieszy jak zbudowanie modelu od podstaw a potem ta uciecha przy oblocie :)zwłaszcza jak uda sie wylądować bez kreta.widzi sie swój modej i sie myśli ja dziękuje to lata .to jest zabawa.popełnisz błędy w następnym modelu je naprawisz.podobno uczymy sie na błędach,nauczysz sie na swoich.radyPana Jurka są na miejscu.brałeś pod uwage elektryfikacje?tak jak to uczynił Pan Franek?przecież to nie profanacja tego pieknego modelu jeśli będzie elektrykiem.Faktycznie Wicherek to kij w mrowisko tak jak przekładki miedzydżwigarowe.kibicuje :)

 

O elektryfikacji nawet myśl przez głowę mi nie przeszła, nie ma nic lepszego od spalinki pierdzącej gdzieś tam nad głową  :wub:

Zachęcam do przeczytania tematu od początku  :)

 

 

Edycja - zapomniałem najważniejszego  :)

Co z tą sklejką, ile masy mogę urwać na wręgach ażurowanych ze sklejki 1mm zamiast 1,5mm? balsa nie wchodzi w grę muszą być ażurowane  ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak spalinka :)nie ja Cie rozumie doskonale.też lubie sie męczyć nawet jak koledzy sie śmieją- w wycinanie,szlifowanie.czytałem od początku,zdanie można zawsze zmienić,nie twoje ;)lubisz spalinke?pakuj spalinke ja dalej kibicuje pozytywnie.wycinaj coś już i sklejaj .ups niepoganiam :).ja składam materiał na model Aster i w przyszłym tygodniu też zaczne relacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

W wicherku 15 wręgi i boczki kadłuba są ze sklejki 1,5 mm żeberka ze sklejki 1 mm poza nasadowymi . Z grubsza sklejka 1,5mm jest od 1mm sklejki cięższa o tyle co jej grubość czyli 150% . Jeśli postarasz się przy ażurowaniu strata nie będzie duża  za to zyskasz troszkę na sztywności bo po wykonaniu otworów żeberka są  lekkie ale w przypadku sklejki 1mm nawet w przypadku W-10 dość wiotkie . Weź też pod uwagę że robisz model w wersji RC który będzie troszkę cięższy od wersji swobodnie latającej i nawet stosując lekkie wyposażenie RC należy się liczyć ze zwiększeniem masy startowej modelu o ok 200-300g . Wersja Swobodnie latająca W15 waży ok 500g  twój model  do lotu będzie ważył 800-1000g i na taką powierzchnię jaką ma W15 dramatu nie będzie ok 30g/dm2 to mniej niż większość fabrycznych modeli włączając w to modele szybowców ;) . Przy ażurowaniu żeberek najwygodniej jest obrobić  żeberka w bloku z zewnątrz wyciąć wszystkie otwory na listwy  następnie ażurować sobie żebra w pakietach po 4 szt. Następnie  złożyć je ponownie w blok i obrobić pilnikiem środki ażurowania . Trzeba tylko pamiętać  by pozostawić sobie otwory pod pręty do montażu w blok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Czyli wycinanie tak jak w książce  :)

 Żeberka jednak ze sklejki 1,5 mm, przy ażurowaniu przyrost masy będzie jednak niewielki... Czyli robię jak jest, ale do SW zakupię sklejkę 1mm - przy okazji np. kupna czegoś innego  :)

 

Aktualnie robię ostatnie poprawki w pewnym piankolocie, zawsze coś ważniejsze, ale jak zaczynać to już na całego. W przyszłym tygodniu na pewno już zdjęcia z postępów prac, a jak nie to się upominać  :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Jacku musisz przyspieszyć pracę ;) . Poza tym koledzy jeśli  za komplet wręg i żeberek wyciętych laserem do W10 trzeba zapłacić ok 120 PLN i podobnie do 15 i 25 to licząc z grubsza pewnie uda się za tą kasę zrobić 2 jak nie 3 modele w końcu to tylko wręgi i żeberka więc tak czy inaczej trzeba dokupić listewki i materiały na pokrycie . Podsumowując i kalkulując wicherek może nie powala oryginalnością bo przez prawie 60 lat zdążył się wszystkim opatrzeć , Ale koszt jego budowy przy odrobinie chęci i samozaparcia bije na głowę wszystko co jest dostępne na rynku począwszy od modeli RTF a kończąc na tartakach większości firm . Jeśli za "tartak" jaskółki trzeba zapłacić 40 PLN to za tyle można mieć WIcherka 10 ! .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy postęp prac - wycięte dwa szablony i z wstępnie wycięte cztery grubsze żebra bo piła włosowa to bardzo skomplikowane urządzenie i wymaga wiele nauki  :)

 

Postęp niewielki, ale przez ten czas wykminiłem (a może przez cały czas próbowaliście mi to uświadomić?) aby  zrobić Wicherka na ultra lekko, i wsadzić jak najmniejszy silniczek z jak największym śmigłem w granicach rozsądku oczywiście.  To postanawiając wstrzymałem rysowanie żeberek na sklejce 1,5mm i zamówiłem 1mm i 0,8mm na statecznik poziomy. Dalsze postępy jak przyjdzie paczka 

 

post-14749-0-14102500-1424024929_thumb.jpg

 

 

Edit. 2

 

silniczek 

ten http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=11_12_237&products_id=5787 (faworyt, ale nie za malutki?)

bądź ten http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=11_12_237&products_id=2525  (ten na drugim miejscu, ale trochę ciężkawy)

lub ten http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=11_12_237&products_id=2526

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy super,ja latam elektrykami ale po dzisiejszej wizycie na lotnisu w zabrzu zapach spaliny i ten warkot daje mi do myslenia,chyba to rozumie dlaczego niechcesz wicherka elektryka.widziałedziiaj wicherka kolegi tu z forum krytego tradycyjnie,jego zdanie[ a jest to doswiadczony modelarz]żałował ze pokrył go japonką jego opinia wynikła z ilości drobnych dziurek po twardej trawie na lotnisku.niewiem gdzie ty będziesz lądował ale może przemyśleć sprawe pokrycia góra japonka a dół kadłuba i skrzydeł folia?niewiem jak odnosi sie wytrzymłosć japonki względem foli bo japonke widziałem tylko na modelu :).to takie moje głupie przemyslenia modelarza amatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to teraz mam nieźle namieszane  :)

Jedni piszą że nie warto dopłacać do OSa a inni wręcz przeciwnie i ASP to wielkie G. Swoją drogą ASP są dość ciężkie w porównaniu z OSami a w cenie OSa mam 2 ASP  :P

 

W sumie wczoraj zmieniłem założenie na minimalizację masy (w granicach rozsądku oczywiście) (czyli robienie jak w planach) i malutki leciutki silniczek nie obciążający zbytnio konstrukcji.

Wicherek 15 - silnik 1,5ccm - tak pisze w książce, ale w tej samej książce jest tabela z rozpiętością silników: 1ccm swobodnie latające (w tym przypadku chyba za mały) 1,5ccm treningowe, lekkie model zdalnie kierowane (jak mój, ale znamy masę dawnego wyposażenia) i 2ccm (ciężkie modele wieloczynnościowe w tym hydro), z kolei w tej samej książce jest też tabela (ta w tle ostatniego zdjęcia) 1ccm - 2,5ccm

 

Założenia są takie - model latający w każdej wersji (narty, koła, pływaki) - wychodzi 2ccm, biorąc poprawkę na moc dawnych silników wychodzi OS max 10 la, lub proponowany przed Grzegorza ASP (według mnie)

 

teraz tak... 

 

OS max 10 La (produkują go jeszcze?) - 1,77ccm  i 112g

ASP 09 A - 1,5ccm i 165g 

ASP 06 A - 1ccm i tylko 57g

 

proponowany ASP 12 A - 2,11ccm i 196g (!)

za to   ASP S15 A - 2,47ccm i 178g  - czyli większy a mniej waży 

 

rozumiecie teraz co się dzieje w mojej głowie  :wacko:   :blink:   :unsure:  

 

a szczęście na razie nie stać mnie nawet na ASP bo zamówiłem sklejkę a myśli niedługo zajmie budowa a nie szukanie z nudów silnika  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności - nie napisałem, że ASP to g.. :) Miałem na myśli to, że jego użytkowanie i regulacja może sprawić trudności komuś kto ma go mieć jako pierwszy silnik w życiu. Co do oceny .. nie wypowiem się, mam jeden, dotarłem jeszcze nie latał. Jednak spoglądając na różne strony fora itp. niemal wszędzie jak już jest mowa o problemach bądź trudnościach pojawia się magiczne "ASP" co też o czymś świadczy ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.