Skocz do zawartości

Grob G-103 FlyFly Hobby


Arnik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na zakup modelu GROB G-103 firmy FlyFly Hobby !

 

Przy okazji szykowania go do lotu zrobiłem trochę zdjęć i kilka zdań opisu.

Gdyby ktoś z Was był zainteresowany i chciał skorzystać z moich doświadczeń, to zapraszam na build log na mojej stronie:

http://rc365.pl/?page_id=401

 

post-15552-0-42031800-1416253507_thumb.jpg

 

Podstawowe parametry:

  • Materiał: kadłub Epoxy / skrzydła konstrukcja drewniano-balsowa
  • Rozpiętość skrzydeł : 3000mm
  • Długość: 1370mm
  • Profil skrzydła: HQ35-14
  • Powierzchnia skrzydeł: 42 dm2

Modelem latałem już kilka razy - mam bardzo dobre doświadczenia :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiałem się nad kupnem tego modelu (a właściwie o złożeniu zamówienia u tego gościa w czerwonej czapie z białą brodą), więc jestem ciekaw Twojej opinii o zachowaniu w powietrzu itp. Może przy okazji jakiś filmik? Wiem - pogoda ostatnio kiepska :(

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie latasz tym Grobem? Model fajnie wyglada :)

Dziękuję - mi także się podobał ten model, dlatego sie na niego zdecydowałem.

Latam zwykle na Brodzkiej we Wrocławiu lub w Mirosławicach niedaleko Wrocławia.

Jednak tym modelem na razie tylko w komfotowych warunkach - w Mirosławicach.

Właśnie zastanawiałem się nad kupnem tego modelu (a właściwie o złożeniu zamówienia u tego gościa w czerwonej czapie z białą brodą), więc jestem ciekaw Twojej opinii o zachowaniu w powietrzu itp. Może przy okazji jakiś filmik? Wiem - pogoda ostatnio kiepska :(

GROBa mogę porównać najbardziej do modeli z motoszybowców z EPP ( Fox 2300 (2,3m), ASW-28 - (2m) i Gama 2100 (2,1m) ).

 

Grob lata w porównaniu z nimi dostojniej i bardziej precyzyjnie - w sumie to nie jest zaskoczenie :D

Potrafi zrobić podstawowe akrobacje - próbowałem pętle i pojedyńcze beczki - muszę jeszcze potrenować, ale model daje sobie radę.

Lot na plecach wychodzi całkie dobrze - można po prostu spokojnie latać na plecach.

Przy pętli nie można zaciągnąć wysokości na max, bo zrywa strugi na stateczniku poziomym i nie dokręca pętli - jak się zmniejszy wychył wysokości, to robi pełną, dobrą pętlę.

Beczki muszę jeszcze potrenować bo na razie wyszy takie powiedzmy "niedoskonałe" ;)

Klapy sprawdzają się bardzo dobrze przy lądowaniu - model zwalnia zauważalnie.

Hamulce także spełniają swą funkcję - muszę wyczuć je do końca, chyba powinienem włącząć je około 1m nad ziemią - faktycznie znacząco zmniejszają prędkość (!)

 

Noszenia jeszcze nie "złapałem" takiego aby dobrze poczuć model w takich warunkach.

Jednak ostatnio zmierzyłem czasu lotu i wyszło mi (tak jak napisałem tu: http://rc365.pl/?page_id=2001) na silniku/szybowania: 4:08/24:22 oraz 2:27/18:16 (tu zostało jeszcze tochę prądu) na akumulatorze 3S 2200mAh.

 

Samo lądowanie jest bardzo spokojne - bardzo mi się podoba.

Przy bezwietrznej pogodzie, gdyby nie klapy, model "leci i leci" - dlatego trzeba szykować się do lądowania w pewnej odległości od pasa.

 

Pozdrawiam Wszystkich !

Arnik

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapraszam na build log na mojej stronie:

http://rc365.pl/?page_id=401

 

 

 

Arnik, bardzo fajnie przygotowana stronka. Przyjemnie się czytało. Ciekawy pomysł z płytką pod multizłącze.

Model robi wrażenie. Miło będzie zobaczyć wideo ze startu i lądowania. Oczywiście jak pogoda dopisze.

 

Jeszcze tylko pilota w kabinie brakuje. Moja córka proponuje by za sterami posadzić chomika ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Odgrzeję stary kotlet i podłączę się do tematu - zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Grobem (ta nazwa tak średnio brzmi ;-) ) a Condorem również z flyfly hobby.

Który byście wybrali?

 

Zależy mi na lotach rekreacyjnych, głównie na termicznych, może lekkiej akrobacji.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz rozwinąć, powiedzieć, dlaczego tak uważasz? 

 

Swoją drogą, to ciekawe, że o Condorze napisano na tym forum w jednym tylko wątku ponad 30 stron, a o Grobie ledwie kilka postów. To samo na forach zagranicznych.

Ma ktoś pojęcie, dlaczego? Widzę na pierwszy rzut oka, że oba są równie ciekawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o dokładność. łączeń prawie wogole nie widać skrzydła sztywne jak jasna cholera kadłub tez bardzo sztywny w zestawie masz hamulec więc duży plus. Jedynie do czego można się doczepic to troszkę folią niedokładnie położona ale kilka chwil z zalążkiem i sprawą zalatwiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dołączyłem do posiadaczy Groba.  :) cena była bardzo przystępna, bo to wyprzedaż.

 

Myślę, że ten wątek ma szansę ożyć w związku z moimi licznymi pytaniami  ;)

Po pierwszym obejrzeniu na szybko zwróciłem jak na razie uwagę na takie szczegóły jak:

- koło delikatnie przesunięte na prawo w stosunku do osi kadłuba - no cóż, da się z tym żyć

- jedno ze skrzydeł pokryte lepiej niż drugie a poza tym widać delikatne wgłębienia wzdłuż skrzydeł tam gdzie przebiega dźwigar

- wg opisu zawartości zestawu mimo że to wersja szybowcowa, powinna być wręga silnikowa do samodzielnego wklejenia - miałem potwierdzenie tego w mailu - na razie wręgi brak i czekam na wyjaśnienie/uzupełnienie (przyznam że to mnie głównie skusiło).

- dość małe są wychylenia lotek i klap (szczególnie klap) w kierunku do dołu - czy jest sens to przerabiać (szczególnie czy takie wychylenia wystarczą jakie są dla klap)?

 

na razie tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak wyjdzie oblot.

W swoim chcę też wyrównać powierzchnię hamulców z resztą powierzchni skrzydła, bo trochę są zbyt schowane. No i zeszlifować górny róg statecznika bo teraz totalnie blokuje ruch steru wysokości.

Trzeba też będzie wymyślić podkładkę pod statecznik co by kąty zaklinowania się nie zmieniały przy każdym przykręcaniu.

Poza tym sprzedawca był ok bo dosłał obiecaną wręgę silnikową tak więc będę wklejał.

 

Jaki napęd planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w wersji elektryka w miejscu wręgi silnikowej przekrój jest okrągły? bo jak mówiłem mam czysty szybowiec, przekrój z przodu jest trochę jajowaty, a dołączona wręga jest regularnie okrągła i zastanawiam się jak wklejać. Czy możesz wrzucić fotkę ze zbliżeniem przodu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech mi ktos powie bo zamierzam skompletować zamówienie do mojego groba imam dylemat co do regla tzn. Będzie 60A a dylemat dotyczy bec-a, model bedzie wyposażony w 7 serw micro i jedno standard więc chyba trzeba będzie zastosować zew. Ubec teraz tylko pytanie jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A co do serw to co polacasz w miare rozsądnej cenie. Miałem zakładać corony 929 ale przeczytałem jakiś temat w którym pisales że mają jedno koło plastikowe i szczerze powiem że się trochę do nich zniecheciłem, co prawda mam je w su-29 rcfactory i nie narzekam ale grob jest troszkę większy i serwa chyba będą musiały grubszą robotę wykonać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.