Skocz do zawartości

"strojenie" anteny GP 1.2 GHz


sagitt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

WItam, powoli przymierzam się do rozpoczęcia przygody z FPV, kompletuję potrzebne graty. Nabyłem link video na 1.2 GHz PARTOM, klon FOX-a. Zmajstrowałem antenę GP według wskazówek stąd: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1333382 . Według tego tutoriala promiennik i przeciwwagi powinny mieć ok.56 mm. Zrobiłem nieco dłuższe, podłączyłem do nadajnika, podpiąłem miernik i chwyciłem za ucinaczki. Zauważyłem że przycinanie przeciwwag ma niewielki wpływ na pobierany prąd, przyciąłem je do 56 mm i wziąłem się za promiennik. No i pobierany prąd jest najmniejszy przy znacznie krótszym promienniku. Na kanale 8 (1240 MHz) wychodzi 43 mm, na kanale 9 (1280 MHz) wychodzi 24 mm, a na kanale H (1320 MHz) 19 mm. Wszystko poza tym wygląda OK, jak dotnę np na te 43 mm to prąd przy przełączaniu kanałów on najniższego maleje aż do kanału 8 a potem rośnie, jak przytnę do innego kanału - tak samo minimum przy tym kanale, wyżej i niżej rośnie. O co może w tym chodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak też robię, ale chodzi o to że mój nadajnik pobiera najmniejszy prąd wtedy gdy antena jest o wiele krótsza niż pokazują to różne kalkulatory. Według kalkulatorów np. tu http://www.changpuak.ch/electronics/lambda_4_gp.php  promiennik powinien mieć ok. 55-58 mm, a u mnie nadajnik pobiera minimalny prąd gdy antena ma 43-19mm. Pytam czy ktoś jeszcze miał taki przypadek i co robię nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWR-miarka rulezz :) sorry idfx musiałem. 

Jeżeli nie ma reflektometru, to można mierzyć na prąd, ale charakterystyka prąd-swr nie jest liniowa, więc nigdy nie wiadomo czy jest lepiej czy gorzej.

Lepiej zamówić u kogoś to ma odpowiedni sprzęt do budowy anten. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zbudować prosty układ z diodą germanową. Dołączony do anteny przez kondensator (by nie zmieniać dostrojenia) pokazuje napięcie w.cz. czyli największą emitowaną moc w.cz. (przy najlepszym dostrojeniu).

 

mknet -> tiaaa ;) amperomiarka, voltomiarka i gramomiarka ... super :) oby tak dalej, widzę że na forum sami fachowcy ;)


Im nadajnik pobiera mniej prądu tym antena lepiej zestrojona. Tak się to robi jak nie posiada się SWR-miarki  :)

 

Bzdury ... i to totalne ! Im lepsze dostrojenie tym większa moc emitowana a więc i większy pobór prądu. Nie jest to jednak takie proste bo im gorszy współczynnik fali stojącej tym wieksza moc emitowana w postaci ciepła na elementach mocy (dopóki się nie uwalą w takim przypadku). Pobór prądu więc nie jest tu żadnym miarodajnym wskaźnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zbudować prosty układ z diodą germanową. Dołączony do anteny przez kondensator (by nie zmieniać dostrojenia) pokazuje napięcie w.cz. czyli największą emitowaną moc w.cz. (przy najlepszym dostrojeniu).

 

mknet -> tiaaa ;) amperomiarka, voltomiarka i gramomiarka ... super :) oby tak dalej, widzę że na forum sami fachowcy ;)

 

Bzdury ... i to totalne ! Im lepsze dostrojenie tym większa moc emitowana a więc i większy pobór prądu. Nie jest to jednak takie proste bo im gorszy współczynnik fali stojącej tym wieksza moc emitowana w postaci ciepła na elementach mocy (dopóki się nie uwalą w takim przypadku). Pobór prądu więc nie jest tu żadnym miarodajnym wskaźnikiem.

OOO masz rację, faktycznie, totalne bzdury, to wszystko przez to że od wczoraj FPV się zajmuj i wiesz...mam bardzo malutką wiedzę ...w porównaniu do Ciebie fachowcu (Bez urazy)   :lol: 

 

Masz rację, lepiej zbudować SWR miarkę  B)  :rolleyes:

 

PS. Zapraszam do poczytania...:http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=2525

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma wspólnego FPV z radiokomunikacją, w której jestem zakorzeniony od lat  .... Powodzenia :) Poczytaj choć trochę o układach w.cz. punktach pracy tych układów itp. itd. zanim mi zaczniesz podsuwać kolejne "fachowe" linki i porady, w których się pisze o "SWR miarce" .. porażka i brak kultury technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że Ty wiesz lepiej jak te nadajniki działają jak stroić pod nie anteny niż modelarze FPV którzy codziennie robią takie antenki ?  :rolleyes:

 

Skoro tak to dobry jesteś  :)  (nie żebym wątpił) 

 

Z fachowcem nie będę dyskutował skoro wie lepiej  ;)

 

Pozdrawiam  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony EOT - Polak potrafi i to widać na każdym kroku ... szkoda jednak, że nic nie zrobi od początku do końca tak jak powinno być. Ważne, że działa ;)

 

Pozdrawiam !

 

EDIT:

 

co znaczy "te nadajniki" ;) one się nie różnią niczym od innych jeśli chodzi o stopień końcowy i emisję fal ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Kacper. Taki czasy sie zbliżają. Młode orly 'nauczone' na necie. Z grubsza to działa, ale jedynie na czuja. Przy czym w wiekszosci przypadków korzystają z gotowych klocków. I zmienia antenę, wyciągnął RSI z odbiornika czy zaprogramuja Amtela. A jak działa stopień w.cz w nadajniku czy odbiorniku ... Przecież działa - i to wystarcza. Chińczycy wiedzą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Kacper. Taki czasy sie zbliżają. Młode orly 'nauczone' na necie. Z grubsza to działa, ale jedynie na czuja. Przy czym w wiekszosci przypadków korzystają z gotowych klocków. I zmienia antenę, wyciągnął RSI z odbiornika czy zaprogramuja Amtela. A jak działa stopień w.cz w nadajniku czy odbiorniku ... Przecież działa - i to wystarcza. Chińczycy wiedzą :D

Dobrze że nie należę do tych młodych orłów  B) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.