Skocz do zawartości

Nowa aparatura Turnigy 10 ch


rapier
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy mi na tych dwóch funkcjach (zaczerpnięte z: http://www.f3f-klif.pl/2010/12/linia-startu-cz-2/

AILERON/FLAP MIX czyli mikser klap to lotek.

Funkcja ta uruchamia klapy w taki sposób że poruszają się w tym samym kierunku i czasie co lotki. Jest to bardzo popularna funkcja dla szybowców, dostępne we większości nadajników. Głównym zadaniem tej funkcji jest sprawienie aby model był bardziej zwrotny. Cała krawędź spływu działa wtedy jak długa lotka, zwiększając siły generowane przez lotki co powoduje szybszą reakcję modelu na lotki oraz zwiększa prędkość tej reakcji, czyli przechyłu modelu. Funkcja ta jest bardzo przydatna przy dużych prędkościach oraz zdecydowanie zwiększa sprawność lotek.

Zwykle nie jest możliwe aby klapy wychylić w górę do takiej samej wysokości jak lotki, a zwykle do około 50 % wychylenia lotek i takie wychylenia się programuje dla klap w tym miksie.

Wychylenie jakiejkolwiek powierzchni sterowej generuje pewien opór, więc można uznać że dodatkowe wychylenia będzie przynosić więcej złego nić dobrego. Taka sytuacja może wystąpić oczywiście przy wolnym lataniu w termice, natomiast przy szybkim lataniu na zboczu, gdzie model wykonuje ostre zakręty co 100 m, wymaga się mocnego i pewnego sterowania. Użycie samych lotek powoduje ich duże obciążenie, ponieważ aby osiągnąć tą sama szybkości czas reakcji musiały by one wychylać się o wiele bardziej, co z kolei prowadzi o nadmiernego obciążania serw. Z domiksowanymi klapami do lotek można zastosować o wiele mniejsze wychylenia osiągając bardzo dobry efekt co prowadzi do zmniejszenia obciążeń na serwomechanizmach.

FLAP/AIRELON MIX czyli lotki do klap.

Podobnie jak w funkcji klapy do lotek gdzie klapy podążają za lotkami, w tej Flap-To-Aileron-300x86.jpgfunkcji lotki do klap to lotki podążają za klapami. I tak kiedy obie klapy wychylają się w dół tak samo wychylają się obie lotki. Gdy klapy wychylają się w górę, lotki również. W ten sposób zwiększa się powierzchnia robocza klapy oraz wysklepienie (camber) profilu.

Tak jak poprzednia funkcja, ta funkcja jest jedną ze standartowych w programach szybowcowych nowoczesnych aparatur i najczęściej jej odmiany występują pod nazwami camber, reflex oraz snap-flap. Generalnie zasada przy tym jest taka że czym profil jest bardziej wysklepiony (duże ugięcie szkieletowej) można wychylać mniej lotki w dół, pracując jak klapami, co zmniejsza szanse powstania oporu indukowanego na końcówkach skrzydeł a przy dużych prędkościach zmniejsza ryzyko flatteru.

Chciałbym pojąć "filozofię" uruchamiania mikserów w FlySky i10 a zaprogramowanie jednej z tych funkcji zamieszczonych powyżej myślę że by mi w tym pomogło. W skrócie:wychylenie drążka lotek ma powodować takie same wychylenie klap.


ściślej - wychylenie RÓŻNICOWE drążka lotek ma powodować takie same wychylenie klap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Takie coś masz w ikonce aileron function. Wtedy klapy będą działały jak lotki, z tym, że cały czas. Nie napisałeś, czy potrzebujesz tę opcję włączać przełącznikiem, czy na stałe.

Ale kombinując też z flap function można nadpisać działanie klap i działa tak, że normalnie klapy działają jak lotki, ale jak pstrykniesz przełącznik to klapy działają jak klapolotki.

Niestety szybowce to nie moja działka.

PS.

Pokombinowałem jeszcze i zrobiłem coś takiego.

Normalnie klapy działają jak lotki. Po pstryknięciu ustawiają się na stałe jak klapy.

Potrzebny dodatkowy kanał Aux i 4 mixy.

Więc pytanie czy i jak chcesz używac pstryczka?


PS2. Inna opcja, dwa osobne przełączniki na klapy i klapy-lotki plus 4 mixy. Przelązasz pierwszy masz klapy na stałe, przełączasz drugi masz lotki na klapach. Przełączasz oba masz mix obu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę próbował zgodnie z Twoimi sugestiami. Sprawa zasadnicza to czy klapy pozostają w "Structure" ? Kwestia pstryczka jest otwarta ale Ideałem było by aby:

Pstryczek -ON - klapy działają razem z lotkami (prawa klapa wychyla się jak prawą lotką, po str lewej podobnie).

Pstryczek - OFF - lotki działają normalnie a klapy wracają do swojej zasadniczej funkcji (np podążają w dół po włączeniu "Butterfly")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, pojawia się jeszcze butterfly, czyli dodatkowy pstryczek.

Hmm, spróbuj tak.

W strukturze 2 lotki i 2 klapy

zrób linear mix1 ch1 ali --> ch6 flp, przelącznik swc dwon

zrób linear mix2 ch5 ali2 --> ch7 flp2, przelącznik swc down

 

Ikonkę Butterfly masz też, przypisz tam inny przelącznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem - DZIAŁA!!!

 

post-9230-0-47098800-1497736997_thumb.jpgpost-9230-0-21184700-1497737019_thumb.jpg

 

Musiałem jedynie w ustawieniach "Linear mix 1" oraz "Linear mix 2" zmienić wartości "Low side" i "High side" w menu "Value" na ujemne. Bez tego zabiegu lewa lotka podążała za prawą klapą.

Bardzo dziękuję za fachową pomoc i do nazwy "książę depronu?" proponuję dopisać "Master of FlySky"


Pewnie mam zamienione podłączenie serw w skrzydle co jest powodem konieczności zmiany wartości na ujemne. Sprawdzę to później.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Rzeczywiście, out of stock nie wróży najlepiej... A tyle było entuzjazmu dwa lata temu :mellow:

 

 

To jest jakis nowy upgrade, cos przeoczyłem?

 

Czasami mnie korci, żeby spróbować przeflaszować firmware na flysky, lecz ryzyko zrobienia cegły jest zbyt duże. Może widzieliście jakiegoś ryzykanta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jak ustawić wariometr w apce po podłączeniu pokazuje 356m.Chce żeby wydawał dzwięki przy wznoszeniu w termice.Myślę że lepiej tego nie wytłumaczę.Da się go wyzerować w danym miejscu czy fabrycznie pokazuje wysokość npm. Może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym ustrojstwem bo za czorta nie ogarniam jak to ma działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz w:

RX Setup -> Set ASL pressure i ustawiasz za pomocą zmiany wartości ciśnienia " 0 m" i na wyświetlaczu masz 0m.

Alarmy dźwiękowe:

Na głównym ekranie"

Klikasz na "Altitude 2 ->Choosse sensor wybierasz "Altitude 2 -> i ustawiasz Lov i High ALARM 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.