Skocz do zawartości

Budowa funflay - pierwsze podejscie (zdjecia i film).


Rekomendowane odpowiedzi

Irku madman to konstrukacja wlasnej roboty na pdstawie planow od Darka Mulara (sa na jego stronie) .

Stary silnik st-51 od razu wiedzialem od Darka ze bedzie za maly ,ale na czyms trzeba latac.Po za mianie na 4-takt niczego nie wzmacnialem.

Wrega silnikwa to 2+3 sklejki sklejone wikolem.

 

Dzis wreszccie sobie platalem Madmanem.

 

Mocy jest pod dostatkiem i latalo sie super.

Jedyna wada ze nowy silnik jest ciezszy i musialem skontrowac delikatnie wysokosc bo mial tendencje do nurkownia. Musze przeniesc pakiet zasilajacy do tylu kadluba.

 

Filmy z lotu sa ale mam nowego kompa i powoli wszystko instaluje - wiec wstawie pozniej.

 

Po kilku lotach moge smialo powiedzic ze jesli nie szaleje to 18 minut lotu ,a jak szaleje to 15.

2 lub 3 razy wylatalem bak do bolu i bylo ladowanie bez napedu.

Ekcytujace przezycie ,ale i zdziwko ile to bydle potrafi przeszybowac po szybki zejsciu w dol i na 1,5m wyrowanie. A potem leci ,leci ,leci (laka sie konczy zbliza pojazd ) i leci - no dobra lekkie ruchy wysokoscia i posadzony na sorej predkosci ale bez kapotazu !!!

 

Dzis tez do mamdmana dorwal sie moj syn 11 latek.

Najpierw na ziemi z madmana zrobil wyscigowke ,a potem wylatal ok 2 minut i zjadly go komary wic dalej latac nie chcial.

 

Dzis bylem tez o krok od pzegnaniem sie z madmanem.

A bylo to tak.

Po kilku lotach odpalam zasilanie patrze na w skaznik i standart -wszystkie zielne -zanaczy o.k.

Po ok minutach przy ostrm kreceniu zdechl mi silnik (musze go do regulowac ,albo zbyt duze przeciazenia bo pogubilem w tym samym mmencie cala trawe powbijana w model :D )

Ladowanie bez problemow . Juz 3 tego dnia bez napedu i psadzilem go bez problemow blisko startowiska na 3 kolka.

Poniewaz mialy byc jeszcze 2 loty w tym loty Adasia wiec on poprosil o chwile jazdy po trawie aby sie wczuc w model przed lotem.

Odpalam zasilanie i wskaznik ok .No to tankowanie (ok. 20-30s) i odpalenie sinika.

 

I nagle diodki zaczynaja sie zmieniac stan z zielonego na zolty po koleji 1,2,3, i4 na zolto ! W ciagu 20sekund !!!! Myslalem ze moze telepotanie cos poknocilo z pakietem wiec szybko wylaczylem i wlaczylem zasilanie ,ale to samo 20 s dobrze a ptem gazszenie didek.

Zrobilem kolejne 2 kolka po ziemi i patre a didki z zoltych wskakuja na czerwone!!!!

Wylaczylem silnik i zabawa wszystkimi serwami .ok 1 minuty ptem juz nic sie nie ruszalo i wyly 4 czerwone diody !!!

Gdyby nie Adama prosba o jazde na ziemi to nawet nie chce myslaec co by sie stalo.

Drga sprawa dlaczego pakiet padl w 2-3 minuty do zera ???

Czy wskaznik oszukuje pkazujac full a na bateri sa juz duze spadki czy tez bateria NiC tak pada 600mA ???

Bede to ustalal z miernikiem w reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

:D niewiem jak ty to robisz ale ja bym sie nie odwazył wsadzic do modelu spaliny 1,5 metra zasilania 0,6 Ah

Toz to zasilanie do sredniego szybowca szybowca

4 serwa (powninienes miec co najmniej 6 kilogramowe) + 1 na gaz to razem sporo biora przy obciazeniu

 

ps: do mojego 2-plata mam juz prawie gotowe gorne skrzydlo jak skoncze dam foty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do madmana wsadzilm pakiet 1700 ale chyba za bardzo sie nim nie opiekowalem i teraz wchodzi tylko 1370 mA.

Zato wkoncu soie polatalem na 4takcie (w sumie ponad 3l paliwa).

A ze latam coraz nizej to adrenalinka na stalym wysokim pozioemie.

Nie oylo sie tez bez malej kraksy kiedy po zakonczeniu paliwa na zgasnietym silniku syn chcial zrobic film/zdjecia ladowania i zamiast sie oddalic z ladowiska to wlazl w nie.

Musialem zrobic ostry nawrot na 1,5m i efekt to na malym kretowisku urwalo sie "ucho " od steru wysokosci oraz wygielo podwozie. Pierwsze to naprawa 20minut,drugie 30sekund.

A tu film jak latam madmanikem (w sumie troche jak nie 1,5m 3kg modelem ale nieduzym elektrykiem ) .

 

www.szabatowski.livenet.pl/atos/madman/nisko.avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Sporo tu nic sie nie działo.

W między czasie Madman kilka razy kretował i za każdym przybywało mu kilkadziesiąt gram ,

aż doszedł do 3,3 kg :shock:

Jednak przyszł pora na generalny remont .

Wczoraj odbudowałem swojego Madmana.

Wyleciało z niego sporo nakładek łączących i innych wzmocnień nie przewidzianych w oryginalnych planach. (Cała podłoga w modelarni w resztkach balsy) :)

Ponieważ już go nie "lepiłem" tylko chore elementy wywaliłem to na kadłubie zszedłem z wagi prawie 200 g. Teraz zatankowany(330ml) waży 3050g do lotu.

A w planach zrobienie nowego skrzydła i tu kolejne 200g powinienem zaoszczędzić.

Zdjęć nie wstawiam bo wygląda tak samo jak na ostatnim zdjęciu kiedy jeszcze był cały.

Dziś wstępny oblot i jutro wkońcu mam nadzieję że uda dotrzeć mi się do Radawca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblot Madmana odbył się przy huraganowym wietrze na lotnisku u kolegów w Lubartowie.

Ponieważ wiem że Madman mój doskonale sobie radzi z silnym wiatrem to bez większych obaw wystartowałem nim w powietrze.

Faktycznie sam lot nie sprawiał większych problemów jednak wiało tak że okręceniu jakichkolwiek akrobacji nie było mowy.

Za to lądowanie to była jazda bez trzymanki.

W sumie nie wiele miałem do powiedzenia bo modelem przy ziemi rzucało straszliwie i tak naprawdę moja rola ograniczyła się do zdjęcia gazu i modlitwy o 3 kółka .

co też się stało i pierwsze lądowanie takie sobie za to drugie właśnie na 3 kółka.

Pomimo przechyłów do 70 stopni 1m nad ziemią tak że mało co nie szorował skrzydłami po ziemi.

Na szczęście model pięknie siadł i spakowaliśmy sprzęt do samochodu.

Wieczorem od ok.17.30 udaliśmy się z Arturem na Radawiec i tam Już przy znacznie słabszym wietrze wylatałem 5czy 6 lotów Madmanem.

Silnik Magnum 15cm3 dawał popis pracy 4-takta i ani razu mnie nie zawiódł.

Sama radość latania.

Raz nawet udało mi się zrobić nim korek ale na krótko bo Madamn nie lubi korków i sobie sam z niego wyszedł :shock:

 

Jak to Artur określił :

Ale to świetnie lata :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.