Skocz do zawartości

Moja przygoda z Mobiusem A - v.3


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mobius kontra Sony HDR AZ1

 

Tak się stało, że mam obie kamerki. Jak na razie Mobius jest bezkonkurencyjny w filmowaniu z powietrza ze względu na możliwość ustawienia ostrości obrazu. Jest to ważne gdy chcę wydobyć szczegóły filmowanego terenu. Mobius jest też bardziej poręczny czyli mniejszy, lżejszy i łatwiej go zamontować w modelu. Sony z kolei ma podgląd nagrywanego obrazu po WiFi i stabilizację. Stabilizacja daje pogorszenie szczegółów, ale faktycznie działa bardzo dobrze. Ostatnio spróbowałem Sony do filmowania z modelu łodzi i uzyskane efekty zaskoczyły mnie pozytywnie. Mimo że łódka kołysała się w takt fali obraz ostry i prawie nie ruchomy - z resztą popatrzcie sami:

 

 

Sony HDR AZ1 od 5 minuty filmu

 

Myślę, że przy wstępnie wy-stabilizowanym locie modelu Sony HDR AZ1 może obyć się bez gimbala.

 

A Mobiusów szt. 2  używam już drugi sezon i sprawują mi się one bez zarzutu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że Mobius nie ma stabilizacji jaką ma Sony a na pokładzie łódki to ważna rzecz.  Więc Mobius bardziej do latających tam gdzie szczegółowość ostrość przede wszystkim  a Sony do większych obiektów  np. do pływających lub na rower  Ale dziękuję za chęci 

 

PS Miło wspominam Ciebie za każdym razem, kiedy używam blachy aluminiowej, którą dostałem w prezencie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podobnie jak nad miastem czy parkingiem. 

Twój model ma dość masy by wysłać czyjś samochód do poważnej naprawy.

 

Tam, gdzie teraz latam, zbiera się zawsze parę osób i mamy mały parking przy lotnisku. Zawsze jak ktoś wlatuje w przestrzeń nad pojazdami, wszyscy się gapią na nieszczęsny model i zawsze ktoś syknie..

- "K.... Nie nad samochodami Ziom..." ;)

 

Start wykonałeś wprost nad parking, zatłoczony samochodami. Gdyby w tym momencie coś się stało z modelem, a większość usterek wychodzi właśnie przy starcie, lądowanie awaryjne nastąpiłoby na cudzym samochodzie.

Choć jeśli masz wykupione dobre OC do skutków uprawiania modelarstwa, z wysoką kwotą roszczeń, to może masz to w luźnym poważaniu. 

Ale gdyby to by był np. plac z ludźmi, to uszkodzenie kogoś, to zawsze inna sprawa niż nawet najbardziej zniszczone mienie.

 

Nie mniej, następny lot odbyłbym na dużym polu, daleko od miasta i zabudowań.

Też można nagrać ładny filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mobius A konta Xiaomi Yi 2K

 

post-5634-0-79717200-1476047744_thumb.jpg

 

Mimo dobrych wyników z Mobiusem postanowiłem jednak zmienić kamerę w moim DJI F450 FPV na kamerę Xiaomi Yi 2K.

 

Powód jest taki, że mój gimbal podobnie jak 95% gimbali na rynku jest dedykowany kamerom GoPro.  Xiaomi Yi 2K jest obecnie cenowo zbliżona do Mobiusa  C i można znaleźć już egzemplarze na Allegro za 366 zł. Matryca kamery 2K,, 60 Fpv dla Full HD, złącze WiFi, HDMI i gabaryty GoPro zachęciły mnie do spróbowania tej kamery.

 

Próby z gimbalem wypadły bardzo dobrze, stabilny obraz z ładnymi kolorami. Natomiast ostrość i szczegóły - lepiej nie mówić.

 

Zacząłem szperać po internecie i okazało się, że jest to typowa przypadłość tych kamer. Po prostu na montażu w fabryce ostrość obiektywu kamery ustawiana jest na 2 m ażeby można wykonywać ujęcia "na kiju".

 

Do naszych celów ostrość obiektywu kamery  powinna zostać ustawiona na nieskończoność. Na You Tube można znaleźć filmy z ilustracją jak to zrobić. Na przykład:   

 

 

 

Zrobiłem więc i ja - ustawiłem ostrość na nieskończoność. I teraz jest bardzo dobrze. Przy okazji pozbyłem się rwania filmu przy obrotach poziomych kamery (panoramowaniu) co było wadą Mobiusa.

 

post-5634-0-63651100-1476048199_thumb.jpg

 

post-5634-0-69455400-1476523157_thumb.jpg

 

Zdjęcia z Xiaomi Yi

 

 

i F 450 FPV z kamerą Xiaomi Yi

 

post-5634-0-52768800-1476048221_thumb.jpg 

 

 

A Mobius ?  

 

Ze względu na kształt obudowy jest w dalszym ciągu dla mnie idealną  kamerą do płatowców i okularów "szpiegowskich"   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tak to sobie mniej więcej wyobrażałem ;-)

Tylko myślałem o wyważeniu z drugiej strony i gumce jak w goglach, żeby waga 2 kamer nie ściągała tego z głowy :-)

 

Też muszę tak zrobić :-)

 

Gumkę przewidziałem, ale raczej jej nie używam bo okulary dość dobrze się same trzymają głowy. Mobius w tej roli spisuje się znakomicie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.