Skocz do zawartości

Zgrzewarka Punktowa do ogniw i nie tylko


Detan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem zgrzewarkę na prostym przekaźniku czasowym na szynę(coś jak ten https://www.conrad.pl/p/przekaznik-czasowy-basetech-zr-67-bat-005-s-10-h-1524033?&vat=true&gclid=EAIaIQobChMI2befp-6J3wIViLUYCh1izAnfEAQYAyABEgLFgfD_BwE&gclsrc=aw.ds ), i też działała.

I ja w końcu zabrałem się za wykonanie mojej.

Mam 900W(GAL900) trafo mikrofalówki z nawiniętym wtórnym 3 zwoje 35mm2 przewodem uziemiającym (zielono-żółty), który ma cieńszą od typowego o tym samym przekroju czarnego spawalniczego izolację(więcej wejdzie). Pierwotne w trafo oryginalne.

Przy pomiarach natężenie na pierwotnym (bez zwarcia wtórnego) wyniosło 5,8A

 

post-3384-0-05859500-1544055696_thumb.jpg post-3384-0-28154300-1544055802_thumb.jpg

 

przy napięciu 238,7V(AC)

 

msg-3384-0-35796900-1543239180.jpg

 

napięcie uzyskane na wtórnym (bez zwarcia) to 2,734V(AC)

 

msg-3384-0-84998500-1543238971.jpg

 

Prądu zwarciowego jeszcze nie mierzyłem, bo jak widać na zdjęciach nie mam jeszcze zalutowanych końcówek (uch) i sam jestem ciekaw ile z niego wyciągnę.

Sterowanie za pomocą dwutaktowego(pojedynczego lub podwójnego zgrzewu) sterownika na mikro-kontrolerze Arduino Nano, z załączaniem w szczycie sinusoidy, zakupionym na all..

(https://allegro.pl/sterownik-zgrzewarki-lcd-arduino-nano-i7358775886.html)

Załączanie pedałem poprzez przyłączany do gniazdka na czołowym panelu kabel w ø8mm stalowym pancerzu.

Obudowa metalowa typu T https://nowyelektronik.pl/index.php?id_category=452&controller=category z dodanym dla większej sztywności obudowy osobnym chassis z ≠2mm ocynkowanych kształtek ciesielskich pospawanych TiG-iem, Będzie mieścić też wentylator chłodzący trafo. Elektrody z pręta miedzianego ø8mm/M6 by nie tracić mocy na ich grzanie. Ramiona (cęgowe) elektrod zrobię ze stalowego profilu zamkniętego 20x20mm, zawiasowane w U-kształtce ciesielskiej mocowanej poprzez płytę czołową do chassis.

 

post-3384-0-30645700-1544056157_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czytajac wpisy kolegów w temacie "Akumulatorowa zgrzewarka ogniw" powinienem, dokończyć mój w tym temacie. I choć zgrzewarka czeka na dokończenie części mechanicznej (leniuszek niestety :oops: ), to relacja z dalszych testów może się komuś przydać przy tworzeniu własnej podobnej konstrukcji.

Pomiary prądów zwarciowych uzwojenia wtórnego przy podłączeniu uzwojenia pierwotnego transformatora  bez pośrednictwa SSR pokazuje film.  Został nieco zwolniony by lepiej odczytać wartości. Po lewej stronie wartość prądu zwarciowego w uzw. wtórnym (miernik UT221 2000A), a po prawej (żółty multimetr) wartość w tym samym czasie prądu pierwotnego pobieranego bezpośrednio z sieci (gniazdko).

 

 

 

Jak widać wartość wtórnego osiągnęła średnio 1440A-1380A(w piku nawet 1680A) przy poborze w pierwotnym ok 17,5A(w piku ok 19,5A), ale wraz ze wzrostem temperatury  śruby M8 prąd wtórnego spadał do ok 1270A chwile przed przepaleniem śruby, a natężenie we wtórnym ustabilizowało się na poziomie 15,5A-14,2A.

W drugim teście wartości podobne.

Zasilanie przez typowe gniazdko sieciowe (zabezpieczenie- bezpiecznik B20) który podczas testu nie "wywalił", choć czas testu zwarcia był stosunkowo długi, odgraniczony jedynie rosnącą temperaturą izolacji uzwojenia wtórnego do dopuszczalnej wysokości.

Do zmontowania całości zastosowałem zakupioną w necie gotową wentylowana obudowę. Sterownik z dwutaktowym czasem zgrzewania  EMSI-Tech TR-SCH2

 

spacer.png

Maksymalny prąd obciążenia 10A
- Napięcie zasilania 220-250V AC
- Czas zgrzewania od 0,01s do 99s
- funkcja podwójnego zgrzewu w odstępie 100ms
 

 

został zamontowany na pokrywie zgrzewarki

 

spacer.png

 

 

w której zamontowałem na tylnej sciance także wentylator chłodzący trafo i gniazdo bezpiecznika rurkowego.

027bfd009efb2bc748e6a3c6467c1a58.jpg

 

a na przedniej prócz wyłącznika sieciowego także gniazdo do sterowania włączenia pedałem nożnym

P1050161.thumb.JPG.65d179ae4f0989d8e1ba4d92c7dd19ce.JPG

P1050156.thumb.JPG.7a9128bcaff1afa53943a45e599b8a47.JPG

 

 

oraz mocowane do przedniego jarzma ramiona szczęki z miedzianymi elektrodami.

preszpanowa izolacja elektrod w szczękach (elektrody jeszcze nie przycięte do właściwej długości, i nie nagwintowane do nakręcenia nakrętki na preszpanową podkładkę od góry),

spacer.png

spacer.png

 

 

spacer.png

Dolna szczęka mocowana do jarzma na stałe, a górna zawiasowo z regulacją w poziomie do wzajemnego ustawiania elektrod za pomocą mimośrodowego osadzenia osi szczęki w jarzmie (mimośrodowe tulejki jeszcze nie zamontowane na zdjęciu powyżej).

Do tej konstrukcji zamierzam dorobić równoległe wyjście uzwojenia wtórnego do podpinania końcówki do zgrzewania ogniw, i  gniazdko zblokowane z pedałem sterującym do podpięcia wtyczki sterującej od tej końcówki..

spacer.png

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2018 o 01:44, RomanJ4 napisał:

nawiniętym wtórnym 3 zwoje 35mm2 przewodem uziemiającym (zielono-żółty), który ma cieńszą od typowego o tym samym przekroju czarnego spawalniczego izolację(więcej wejdzie).

Lepiej wychodzi 2x cieńszy przewód, albo oskórować go i wsadzić w termokurczkę. U mnie w tym samym trafo weszły 3 zwoje po 2x25mm kw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.