Skocz do zawartości

SZD 22 Mucha standart


kamil_rc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pomału zaczynam zbierać zdjęcia, opisy oraz materiały na model muszki standard. Bedzie wykonana w skali 1;4 czy;

rozpiętość 370cm

długość 170cm.

Jak narazie mam plany i potrzebuje porad odnośnie konstrukcji. Zacznijmy od skrzydła. Zeberka chciałbym wykonać z balsy 2mm(i najchętniej bym zlecił komuś wycięcie tych żeber na laserze tylko problem pojawia sie przy projektowaniu w auto-cad, bo porostu zupełnie tego programu nie umiem obsługiwać, najchętniej to bym komuś zlecił wykonanie tego pliku), keson oraz nakładki na zebra tez 2mm. Dźwigar sosna 10x5mm wzmacniana pasem węglowym 3x0,5mm. Pierwsze 5 żeber zorbie ze sklejki 3mm lotniczej bo tam będzie rurka pod bagnet. Hamulce prawdopodobnie wykonam własnoręcznie. I tu mam pierwsze pytanie hamulce w oryginalnym szybowcu wysuwały sie do góry i w dół czy tylko do góry? spływ to wiadomo balsa. Kolejny problem mam z łącznikiem płatów. W oryginale są pod kontem a chciałbym zrobić ten łącznik z perta szklano-epoksydowego o średnicy 10 albo 12mm (albo w najgorszym razie z węgla 10mm) i jak to wykonac? tak samo jak w tym szybowcu?? http://www.retroplane.net/mg19maquette/page1.htm . wręgi w kadłubie będą wykonane (pierwsze 6 sztuk) ze sklejki 3mm lotniczej a reszta ze sklejki 3mm lekkiej. Kadłub będzie oklejony balsa 2mm (nie za gruba??) Jaki profil polecicie dla tego szybowca do latania w termice? Jak narazie mój faworyt jest Clark Y 12% ale wiem ze ten profil był dobry z 30 lat temu, wiec liczę na was przy pomocy w wyborze profilu.

Wyposażenie;

Lotki HS 81MG

hamulce HS 81MG

Kierunek HS 422

wysokosc HS 422

wyczep HS 311

Akumulatory jakieś 3000mah 5 cel i do tego menager zasilania.

Mam nadzieje ze ktoś mój post przeczyta i pomorze. Planowany oblot to Kwiecien 2009 w najlepszym razie koniec sierpnie 2008 jak bede miał kase. A oto fotki tego co juz mam;

planymuchykadbsc3.jpgplanymuchyskrzydoqv3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że zdecydowałeś się zaczynać "ab ovo" , ale czeka Cię dużo pracy i pokonanie wielu problemów

natury konstrukcyjnej jest to duże wyzwanie ale też i wielka przyjemność.

Orginał SZD-22C Mucha St ma hamulce wysuwane z górnej i dolnej płaszczyzny skrzydła , w modelu

spokojnie wystarczy od góry , chyba że robisz pełną makiete

Nie oszczędzaj na masie w konstrukcji skrzydła {dzwigar i łączniki] rowing na dzwigarze jest dość mizerny

nie wiem .w jakich warunkach model będzie eksploatowany {hol za samolotem , zbocze , podstawowa akrobacja}

od tego w głównej mierze zależy wielkość i materiał dzwigara ,grubośc pokrycia kesonu {momenty skręcające]

iłącznik skrzydła z kadłubem.

Lącznik najlepiej kupić gotowy w MM stalowy 14x2 mm z szufladą mosiężną , w miejscu przejścia łącznika przez

kadłub wykonać wręgę ze sklejki 3mm i przykleić do niej dwie części szuflady pod odpowiednim kątem,jest

to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w dużym modelu i nie można tu iść na żywioł. Masą

się zbytnio w tym przypadku nie przejmój , prawdopodobnie i tak będziesz musiał model dociążać , lepij to

zrobić w elementach konstrukcyjnych niż dodawać ołowiu w środku ciężkości.

Ja mam Muchę w skali 1:5 rozp 306 cm kadłub laminat , skrzydła styro-fornir profil Clark Y [dlatego taki bo taki

mam w formie] waga po dociążeniu 3,1 kg

Przed dociążeniem była bardzo wolna , w kominie sprawowała się nieżle ale na przeskokach traciła dużo

wysokości

Gdybym teraz budował Muchę wybrał bym profil HQ 3,0/12,0 lub SD 7037 niestety oba profile w wersji

skrzydeł konstrukcyjnych wymagają budowy negatywów i pokrycia balsą całych skrzydeł.

Pozdrawiam Henryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ma być holowany za modelem samolotu i głownię ma latać w termice. Chętnie bym zakupi kadłub ale jest tylko w skali 1;5. Juz mam bardzo wiele pytań ale będę sie pytał podczas budowy. wiem ze jednak dam większy dźwigar np 5x15. Narazie zacznę od kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis zacząłem budowę szybowca. Zacząłem od wykonania żeber (pół dnia spędzone przy drukarce i karce z obliczeniami). Zdecydowałem sie na profil SD 7037. Zebra wykonuje z balsy 3mm. Pierwsze 6 żeber będą wykonane z sklejki lotniczej 3mm. Jako ze miałem jedna uwagę zęby nie oszczędzać na masie to dołożyłem dolny dźwigar 5x20mm górny 5x15mm i jeszcze dodałem pomocniczy z sosny 3x10mm. Krawędź spływu trochę duża mi wyszła bo ma ok 60mm szer. i wysokości ok. 12mm. Jutro postaram sie zrobić jakieś fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z "Asterem"? Już skończyłeś?, mucha fajna jest i na pewno da ci wiele radości, ale co racja to racja, dużo będzie z tym kłopotów ale jak aster ci wychodzi to i muchę zbudujesz, byle byś miał jak ją wyholować, przydałby się kolega z holownikiem. Jeżeli takiego masz to będziesz miał przednią zabawę, ja nigdy tak się nie bawiłem, ale jak zaczynałem przygodę z lataniem RC to wyholowanie małego wicherka szybowca było dość kłopotliwe, zwłaszcza gdy nie było wiatru, jeżeli nie masz jak wyholować tej muchy to lepiej buduj coś z silnikiem, do zabawy z szybowcem będziesz potrzebował pomocników, ja teraz w modelarni buduję motoszybowca o rozp 2m, nie jest on z żadnych planów, leżały ledwo co zmontowane skrzydła bo ten kto je zaczął już na zajęcia nie chodzi, więc ja je przygarnąłem i dokończyłem (wypełniłem dźwigary, położyłem keson, podgiąłem i zrobiłem mocowania na serwa, oraz wyciąłem i przygotowałem lotki), stateczniki były już gotowe, a kadłub se skleiłem z desek balsowych, zostało tylko okleić ale przedtem trzeba zrobić łoże silnika i skrzydła, oraz przylutowac końcówki popychaczy w kadłubie, stateczniki zamontuję po oklejeniu. Może do wakacji skończę, model ma być pod napęd z mojego "Astera" ale szkoda mi go zostawiać w takim stanie, może zamontuję mu jakąś spalinkę jak wyjme mu silniczek elektryczny.

Jak masz czas i pieniądze i DUŻO chęci to bierz się za muchę, ja jeszcze tak wielkiego modelu nie budowałem, raczej ci nie pomogę, jak nie musi być 1:4 to zrób 1:5 z tym kadłubem laminatowym (chodzi ci o ten z modelmaking??). Oszczędzisz sobie trudu z tym kadłubem, może że lubisz budować konstrukcyjne modele i czujesz niechęć do laminatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O holownika sie nie martwię bo kolega ma piperka J3Cub 3,6m z silnikiem 100cm oraz motoszybowiec 5m z silnikiem 80cm ale szybowce 7kg spokojnie ciągnie. Miejsca do latania mam dosyć sporo. jednak co do żeber to zmieniłem zdanie. Tamte poszły do kosza bo krawędź spływu wyszła za duża. Oto (trochę spóźnione) zdjęcie wraz z moja kątówka do szlifowania :D ;

zebradobreqt1.jpg

Co do astera to leży na półce w takim stanie jak na foto w temacie o nim. Jak narazie nie mam czasu bo trzeba będzie wyciągnąć jak najlepsza średnia z ocen bo to już koniec gimnazjum. Jednak wole skale 1;4 bo 3m to dla mnie jakoś za mało :D i robotę w balsie uwielbiam ;D ale laminatami sie nie brzydzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moja rada by nie oszczędzać na konstrukcji skrzydła odnosiła się

[jak można przeczytać powyżej] do dzwigara i łącznika skrzydeł

natomiast żebra przykadłubowe ze sklejki 3 mm powinny być

ażurowane , oczywiście nie w pobliżu szuflady łącznika.

Pozdrawiam Henryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

W niedziele wyciąłem wregi ze sklejki 3mm. Mam nadzieje ze przez wakacje bede miał troche wiecej czasu zeby dokonczyc model. Ma ktos moze pozyczyc plany muchy (były chyba kiedys w modelarzu, koszty za przesyłke oczywiscie pokryje)? Bo chciałbym zobaczyc dokładnie jak mam skorygowac kadłub i statecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,, planow Muszki ktura w Modelarzu nie bylo ,Kamil otrzymal plany dawno temu i juz zapomnial kto plany jemu podarowal ,,Kamil nie martw sie ,pomoge z planami ,, kto ma chec Muszke budowac prosze o zostawienie adresu ,plany w elektronicznej wersji i w orginalnym rozmiaze ,tylko drukowac ,, ciekawostka ,, sluchajcie co Pan Henryk ma do powiedzenia na ten tema , wiem poniewaz mialem okazje poznac Pana Henryka w jego pracowni i za troche wkladu finansowego Pan Henryk z ochota sprzeda gotowy kadlub itp.

 

Sroka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Otrzymałem kilka listów na PW w sprawie modelu SZD-22 Mucha St

więc odpowiem "hurtem".Zaszło małe nieporozumienie, chyba na

zasadzie że "wieść rośnie wraz z przebytą drogą".Prawdą jest że

posiadam formę do budowy kadłuba i podstawy kabiny SZD-22C Mucha St w skali 1:5 rozp.306 cm. Formę tę wykonałem sam 12 lat temu

"wyszło" z niej już przeszło 100 kadłubów więc nie jest już idealna.

Wykonuję obecnie kadłuby bez wierzchniej warstwy żelkotu pod

indywidualne malowanie{Muchy St były malowane najczęściej na

różne odcienie kolorów czerwonych i pomarańczowych}

Kadłub taki należy potraktować szpachtlówką w spraju firmy MOTIP

{filler} do nabycia w sklepach z lakierami samochodowymi,większe

nierówności najlepiej pokryć szpachtlą firmy NOVOL finish,jest ona

miękka i dobrze się szlifuje ,do nabycia np.w Castoramie.Całość

należy delikatnie przeszlifować "600" na mokro i lakierować.

Wykonanie kadłuba wraz z sezonowaniem w formie trwa około tygodnia

Surowy kadłub , podstawę kabiny i dokumentację wyceniam na 160 zł.

Nie mam niestety osłony kabiny, którą można nabyć w MM w Krośnie

za około 30 zł.Tam też można nabyć gotowy kadłub z wierzchnią

warstwą białego żelkotu , nie wiem czy mają dokumentację.

Poza kadłubem nie wykonuję innych elementów modelu

Pozdrawiam Henryk

http://img168.imageshack.us/gal.php?g=formamuchy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W tym tygodniu trochę popracowałem nad mucha i jak narazie to wszystkie wręgi są już gotowe i praktycznie można już cały kadłub zacząć sklejać ale jeszcze muszę parę elementów przygotować (podwozie, montaż statecznika poziomego itd.). Skrzydła jednak będę robił styro+ fornir topolowy 0,8mm oczywiście rdzenie będą laminowe i będzie dźwigar sosnowy. Jak dorwę aparat to porobię jakieś zdjęcia :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Projekt nie umarł jak pewnie wszyscy myśleli :D . Po prostu mam bardzo mało czasu na modelarstwo i się niestety budowa dłuży ale juz dochodzę do skrzydeł i tu mam małe pytanie do tych co maja jakies dokumentacje. Wiecie moze jaki wznios skrzydeł ma mucha std? Jak będę miał chwilkę czasu to porobie jakieś zdjęcia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.