Skocz do zawartości

Sterownik oświetlenia do modeli RC


korrus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Chciałbym zaprezentować wam mój sterownik oświetlenia do moelu RC. Jakiś czas temu kupiłem model samochodu i okazało się że jest w nim jeden wolny kanał. Nadajnik jest 3 kanałowy i ma do tego kanału osobny przełącznik. Początkowo myślałem że sprawa będzie prosta, podepnę się pod ten kanał i będę miał włącz/wyłącz. Okazało sie jednak że ten kanał działa dokładnie tak samo jak pozostałe czyli jest na nim sygnał impulsowy. Podłączyłem oscyloskop i zmierzyłem czasy. Przy wyłączonym kanale impuls trwa 1ms a przy włączonym 2ms. Jako że miałem w swoich elektronicznych zasobach wolny mały mikrokontroler, postanowiłem go wykorzystać. Napisałem więc prosty program liczący czas trwania impulsu. Jeśli ten czas jest dłuższy niż 1,5 ms to mikrokontroler załącza tranzystor mosfet i diody. W układzie jest też stabilizotor napięcia obniżający napięcie z 6 V do bezpiecznego dla procesora 4,5 V. Diody zasilane są z 6V przez tranzystor. Powinienem dać jeszcze w szerego z diodami jakiś rezystor. Póki co jest to działający prototyp. Diody umieszczone od wewnątrz. Przed ich przyklejeniem w miejscu lamp usunąłem malowanie przy pomocy drobnego papieru ściernego (2500). Potem obrysowałem markerem żeby wyrównać krawędzie.

Jak znajdę trochę więcej czasu to wrucę schemat i wsad do procesora i może wzór płytki drukowanej. Może najdą się chętni na wykonanie. W załącznikach zdjęcia układu.

https://www.youtube.com/watch?v=gTAQJMiDPqs

post-18512-0-15580800-1452527429_thumb.jpg

post-18512-0-71929700-1452527532_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

............

Wie ktoś jak poprawnie dodać film z youtuba ?

................

 

Jak oglądasz dany filmik to kopiujesz adres w pasku i wklejasz w post np.

 

Można też przy pisaniu postu wybrać:

 1.Wejdź w BBCode ( trzecia zakładka u samej góry w lewym rogu)

 2.Wybierz zakładkę Media i w polu Media URL wklej link z twoim filmem, kliknij ok i gotowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Odpinasz motorek i w to miejsce włączasz diody LED, względnie przez jakiś driver, jeśli chcesz sterować diodami mocy. W związku z tym, że tam jest zmieniana polaryzacja, to nawet można zaświecać dwie diody: jedną "w prawo", drugą "w lewo". Nie wiem jakie silniki bezszczotkowe są stosowane w serwach modelarskich, ale wydaje mi się, że najlepiej posłużyć się płytką od serwa z silnikiem szczotkowym. Tanio, estetycznie, miniaturka, a założę się, że po paru latach praktyki u każdego znajdzie się jakieś zepsute serwo, z którym tak naprawdę nie wiadomo co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam dwa pytania, ponieważ obecnie jestem na etapie "rozkminki", jak zbudować sobie takie a takie oświetlenie. Wykonałem już wstępnie instalację migającą - bardzo prosty układ na popularnej kostce NE555 - do mojego f16, ale nadal kusi mnie skonstruować coś do silnika. Oczywiście wykonałem już próby na serwie i ledy świecą. Niestety zasilanie jest na 5V. Stąd moje dwa pytania:

1) Jak wykorzystać te 5V do wzmocnienia zasilania? Jakiś schemat układu z tranzystorami itd? Tak aby "prąd" zasilający oryginalnie silnik posłużył do wysterowania.

2) Czy da się skonstruować układ zasilania tak, aby do jego wysterowania użyć oryginalny sygnał z odbiornika. Napięcie waha się od bodajże 0,3V do 0,6V (odbiornik hitec optima 6). Ktoś robił coś takiego i podzieli się schematem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.