Skocz do zawartości

RCBricks, czyli nasz nowy projekt - połączenie RC i LEGO


gryzli133
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,
 
chciałbym się pochwalić naszym nowym projektem. Ale może od początku :)
 
Niedawno potrzebowałem na szybko stworzyć prototyp pływającego dźwigu do łowienia mojej motorówki RC, więc wpadłem na pomysł by zbudować go z LEGO, a zmotoryzować za pomocą kilku serw RC. Zaczęło się od klejenia, wiercenia, skręcania, cięcia klocków tak, by dało radę Servo RC połączyć z LEGO. Połączyć się udało, ale o estetyce mowy nie było.
 
first_prototype_mini.jpg
 
Wtedy próbowałem znaleźć już gotowe elementy w internecie. Jedyne co udało mi się znaleźć, to klocki LEGO, powycinane, poskręcane z serwami – tak samo jak ja to zrobiłem. Wtedy stwierdziłem, że skoro potrzeba jest, a nie ma produktu, to może warto samemu coś stworzyć.
 
rc_servo_fails_mini.jpg
 
Pomysł spodobał się mojemu kumplowi. Więc zaczęliśmy prototypować, badać rynek i nawiązywać kontakty z ewentualnym dostawcą. Jak wcześniej przypuszczaliśmy, to nie jest ani 5min roboty, ani nie kosztuje 5zł. Mimo wszystko nie poddaliśmy się i zaczęliśmy pracować nad designem i funkcjonalnością. Udało się stworzyć taki projekt:
 
servo_design.jpg
 
Po wielu próbach udało nam się w końcu stworzyć działające prototypy wydrukowane w 3D. Efekt wyglądał tak:
 
first_3d_prototype_mini.jpg
 
Efekt spodobał się naszym znajomym. Niestety wydruk 3D ma sporo wad i wychodzi stosunkowo drogo. Zaczęliśmy więc ponownie szukać producenta. Udało nam się znaleźć fabrykę, która podjęła by się produkcji naszych serw kompatybilnych z RC i LEGO. Niestety koszt startu produkcji i minimalna ilość sztuk dla pierwszego zamówienia kompletnie nas przerosły. Wtedy pomyśleliśmy o Crowdfoundingu – a konkretnie o portalu Polak Potrafi.
 
Przed startem jednak, chętnie poznalibyśmy jeszcze wasze opinie na temat naszego produktu.
 
Może po krótce opiszę czym jest nasz produkt. Nazwaliśmy go ServoBrick PRO. Czyli serwo RC kompatybilne z LEGO. Będzie dostępny w dwóch wersjach – 120 i 360. Pierwsze to typowe servo z wychyłem 120 stopni, drugie to z kolei servo o ciągłej rotacji, czyli można go użyć do napędu lub jako wciągarki itd. Do sterowania wystarczy np: zestaw zdalnego sterowania RC – nadajnik (pilot) i odbiornik, servo tester lub mikrokontroller jak np arduino. Do zasilania port USB – np z przenośnej ładowarki tzw Battery bank, czy nawet z ładowarki sieciowej z portem USB dla projektów stacjonarnych, np: dźwig, suwnica, ruchomy most itd. Mechanicznie serwo jest 100% kompatybilne z LEGO, czyli wskakuje na klik. Elektrycznie zaś 100% kompatybilne z RC, arduino itd.
 
starter_kit.jpg
 
Więcej informacji tutaj:
- http://www.rcbricks.com
- https://www.facebook.com/rcbricks
- https://www.youtube.com/channel/UCRz9BwnpJOXYcTJPm0BORQA
 
 
Mamy nadzieję, że spodobał wam się nasz pomysł, dajcie znać co o nim myślicie. Może macie jakieś cenne wskazówki, które pozwoliłyby nam udoskonalić nasz produkt. Będziemy wdzięczni za każdy feedback, nawet ten negatywny ;-)
 

 

https://www.youtube.com/watch?v=vs4PLhlXjuU
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zacząłem od zakupu zestawu RC LEGO... cała masa problemów, z tych najważniejszych:

 

- komunikacja przez podczerwień, słaby zasięg, a w słońcu w ogóle prawie go nie ma

- brak regulacji prędkości/skrętu w podstawowym pilocie. W zaawansowanym jest, ale tylko 3 stopniowa... nie pytaj też jak działa samo sterowanie - obracasz kółkiem dookoła w prawo i lewo, nie ma środka/punktu zero, tylko jest przycisk RESET, który po wciśnięciu ustawia środek w aktualnej pozycji - dla modelarza RC nie do pomyślenia, ale fanów LEGO też nie jest to bajka

- na jeden pilot tylko dwa kanały, chcesz więcej, kupujesz kolejny zestaw - nie muszę mówić co się dzieje z portfelem jak chcemy zdalnie sterować dźwigiem czy koparką, które wymagają 4, 6 czy nawet 8 kanałów

 

Dlatego właśnie pomysł, by połączyć zalety RC, które wszyscy znamy, z prostotą LEGO, która przydaje się, jak poniesie wyobraźnia i chcemy stworzyć szybko model, bez konieczności cięcia, klejenia, spawania itd ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie pomysl jest niezly choc moze pokusil bym sie o wersje do roznych serw, co najmniej 2; zeby miec cos malego i slabego oraz duzego i silnego, do lini taki produktow dorobil bym tez kloecek na zasilanie a jakiegos LIPo,

co do samego klocka zastanowil bym sie nad dodaniem mocowania rowniez w innym kierunku, to zawsze ulatwia zastosowanie elementu w praktyce. 

 

drobna uwaga; z tym sterowaniem do niedopatrzyliscie, pilot do LEGO RC

download1533E1C12CA22A75AEFF4A7AC4E62EDB

 

posiada 8 poziomow i 4 kanalay, jest tez drugi z zerem posrodku (ten z kolei nie ma poziomow lae dalej 4 kanaly)

RC-handset.jpg

 

szalu nie ma no i wszystkie wady IR sa to fakt.

 

Poza tym jest tez system EV3 z LEGO Mindstorms, jak juz chcecie produkt rozwijac to jakby sie dalo podlaczac wasze serwa pod ten system bylby szal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zestaw lego NXT, jeszcze kilka lat temu bawiłem się tym w FPV :). Budowałem robocika, którym sterowałem przez bluetooth z komputera, a na robocie kładłem telefon, który przesyłał obraz przez WiFi, również na komputer.

Jeździłem tym po domu i straszyłem gości, ruszając nagle w pokoju i strzelając w nich kulkami :) . Ale był właśnie problem z zasięgiem, który gubił się już w drugim pokoju, opóźnienia były także dość długie. No, ale do rzeczy: czegoś takiego mi brakowało, bardzo podoba mi się ten pomysł, dzięki niemu możliwe, że będę mógł zbudować coś nowego. 

PS: Jak by ktoś był chętny to tu kilka moich konstrukcji, które robiłem na "challenge" na stronie lego ;) https://www.youtube.com/playlist?list=PLN_hX_OkvbGwuYg-J3OBEEZW_7qq4Yy17

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł. Jednym jesteście w stanie wygrać z mindstormami i tego typu rozwiązaniami... ceną :) no chyba że cena będzie przewyższać cenę zwykłego serwa kilkukrotnie...

Czy ja dobrze zrozumiałem, że wy w środku macie własne bebechy? czy to po prostu kupne serwo obudowane i wymiarowane pod lego?

Tak na marginesie to nie ma problemu z wykorzystaniem klocków lego przy sprzedaży własnych produktów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klockow lego to oni nie robia (nie ma znaku), robia cos co pasuje pod lego a jest takich rozwiazan wiecej (wide specjalne kola kolejowe firmy http://bigbenbricks.com ) i nie jest to problem

po przemysleniu tego przez noc poszedl bym nawet dalej, zabudowac sie w klocek typu odbiornik IR z odbiornikiem tak zeby moc to podlaczyc pod serwa i jednoczesnie w lego, zrobic battery pack z LiPo w srodku. To tak na poczatek :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie posty - ciekawa dyskusja się z tego wątku zrobiła ;-)

 

Co do oryginalnych pilotów lego, to ten większy nie posiada dwóch joysticków, tylko dwa kółka, które można obracać, przez co masz tylko dwa kanały. W porównaniu do małego, jedyna różnica to możliwość regulacji prędkości - 3 stopnie. Każdy odbiornik odbiera też tylko dwa kanały. Więc to jest uciążliwe. Przy złożonych projektach, trzeba łączyć pilot ze sobą, montować do każdego osobny odbiornik - to jak chcieć latać samolotem używając dwóch pistoletów samochodowych - pewnie by się dało, ale nie o to chodzi ;-)

 

Jeżeli chodzi o cenę, to właśnie ma być możliwie niska. ServoBrick chcemy sprzedawać po 49 zł, ale dla pierwszych 200 osób przygotowaliśmy 20% rabatu, tzn za 39 zł. Do wyboru 120 lub 360 stopni. Servo jest mocą i wymiarami podobne do standardowego rozmiaru Serva.

 

Na naszej stronie można zapisać się do newslettera, by nie przegapić promocji: www.rcbricks.com

 

Chcemy wypuścić później odpowiednik micro Servo (np do sterowania pneumatyką), ale musimy pierw od czegoś zacząć - padło na bardziej uniwersalne standardowe Servo.

 

Wprowadzimy też od razu do oferty kabel zasilający do obornika/serw z wtyczką USB, tak by można było całość zasilać z battery banka lub w stacjonarnych projektach bezpośrednio z portu USB ładowarki do telefonu.

 

Jak funduszy uda się zebrać więcej, to chcemy też wypuścić Battery Bank kompatybilny z LEGO. Dlatego mamy nadzieję, że pomysł dotrze do jak największej liczby osób, którym się on spodoba i może wreszcie uda się udowodnić, że Polak Potrafi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zestaw EV3. Fajna zabawa gdy ma się zacięcie do robotyki. Zrobiłem nawet samochód RC:)

 

Ogolnie pomysł jak najbardziej trafiony. Jest jednak dużo rozwiązań drukowanych przejściowek rc serwo-lego dostępnych w sieci. Dla kogoś kto bawi się w jakieś roboty sam sobie poradzi. Nalezaloby pomyśleć nad całym systemem rc. Nie tylko serwa ale odbiorniki. Zasilanie itd. Bo nadal pozostaje problem mocowania tych ostatnich do konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lego ma mały zasieg, brak regulacji etc - tak bo ma być tani w produkcji drogi w zakupie, i rozwijać podstawowe umiejętności dlatego powstały ciekawsze projekty (arduino, etc) wasz projekt jest ciekawy co na to potencjalne sklepy z robotyką dla amatorów robiliście rozeznanie? Np niemcy, francja WB, ? Konicznie !!!! Zgloszenie patentowe! !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem, jak nazbiera się więcej funduszy, to będziemy kolejno dodawać produkty. Na pewno bierzemy pod uwagę:

- dodatkowo model mniejszego serwa (np do pentuamtyki)

- battery bank kompatybilny z LEGO

- box na odbiornik RC kompatybilny z LEGO

- silnik bezszczotkowy kompatybilny z LEGO - bardzo duża efektywność, przez co mało się grzeje, czyli wszystkona co czekają fani LEGO - dużo mocy, mały pobór prądu, niska emisja ciepła ;-)

 

@young

 

słuszna uwaga, oczywiście celem jest poszerzenie rynku co najmniej na Europę, ale tutaj byłoby już dobrze wejść całą parą, dlatego najpierw PolakPotrafi, żebyśmy mogli się wybić, a później będziemy próbować dotrzeć dalej, poszerzać ofertę itd ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musicie złożyć wniosek zanim rozpoczniecie produkcję, i to nawet kilka miesięcy wcześniej. Kiedy zaczniecie tym handlować będzie po ptakach.

Nie musicie patentować na całą Europę (koszt), wystarczy na kraje na których spodziewacie się największego zbytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Niedawno ukazała się pierwsza recenzja naszego produktu w wykonaniu Sariela- najpopularniejszego polskiego fana LEGO.  Tutaj link:

 


 

Dodatkowo dodam, że do startu kampani zostało około tygodnia - na dniach zamieścimy na naszej stronie licznik odliczający czas do startu  ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.