Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie pracy


Siron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem studentem Politechniki Lubelskiej i mam kilka pytań, w których mam nadzieje, że mi pomożecie. Tematem mojej pracy magisterskiej jest "projekt wielowirnikowego bezzałgowego statku powietrznego posiadającego aparaturę do skanowania terenu lotniska". Zatrzymałem się na rozdziale, który dotyczy przeglądów konstrukcyjnych. Musze podać po dwa multikoptery (chodzi głównie o quadcoptery i hexacopter) z masa całkowita do 20kg i po dwa z masą całkowitą od 20 do 30kg (razem wszystkich 8). I tutaj mam problem ze znalezieniem takich multikopterów. Może mielibyście jakieś pomysły i podalibyście przykłady ze specyfikacją. Najlepiej jeżeli byłyby to konstrukcje gotowe do kupienia. A drugie pytanie dotyczy obliczeń. Widzę, że wszyscy liczą w eCalcu, jednak ja potrzebuje wzorów, żeby wytłumaczyć pochodzenie wyniku. Znacie może jakąś książkę lub artykuł gdzie liczone jest wszystko  krok po kroku. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc !

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wg polskiego prawa lotniczego póki co cywilne maszyny bezzałogowe mogą mieć MTOM do 25kg więc ten przedział 20-30kg jest tak trochę na granicy, aczkolwiek można zawsze szukać takich konstrukcji zagranicznych.

 

Dodatkowo piszesz, że chodzi Ci o "quadcoptery i hexacopter" do 20kg i potem od 20-30kg. Przy tych wagach sprzętów to próżno szukać quadcopterów - 4 silniki to zbyt mało, żeby unieść taką masę (trzeba by zastosować bardzo mocne silniki elektryczne lub bardzo duże śmigła co jest niepraktyczne z racji rozmiarów i pobieranego prądu). Prędzej hexa, choć to też raczej ten pierwszy przedział, w tym drugim raczej szukałbym octocopterów w układzie klsycznym lub X8, czyli po dwa silniki na ramię.

 

Poza tym szukasz książek, artykułów do obliczeń - moim zdaniem zbyt młoda branża. Może artykułów zagranicznych się doszperasz, ale na książki nie licz. Przy tej ilości zmiennych, które sam eCalc bierze pod uwagę, to będzie naprawdę pracochłonne opisanie wszystkich zależności do obliczeń.

 

Powodzenia!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi. Przedyskutowałem wasze spostrzeżenia z promotorem. Macie rację, zbyt dużą granicę przyjęliśmy MTOM i skupimy się na quad i hexa do 15kg. Chodziło o to, że ta aparatura jest dość ciężka, ale nie aż tak jak myśleliśmy. Już takie maszyny znalazłem, więc nie ma problemu. 

 

A co do obliczeń niestety ciężko mi znaleźć coś sensownego. Znalazłem jedynie artykuł w języku angielskim o bezzałogowych śmigłowcach. Jakby jednak ktoś coś znalazł to z góry dziękuje. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po raz kolejny widzę, że tematy prac magisterskich pojawiają się na końcu studiów zamiast na 1-2 roku. Temat pracy to tak na prawdę okazja do jego dogłębnego zbadania osobiście przez lata i to jest to z czym powinno się wychodzić ze studiów, tj. z tym jednym tematem, w którym jest się ekspertem + wiedza ogólna z reszty przedmiotów. No ale p. profesor o tym nie powie bo po co.

 

Gotowców co do sprawności silników i śmigieł nie ma ale możesz poszukać literatury a nawet spróbować zapukać do producentów śmigieł np. p. Biela. Jak będziesz uprzejmy to może przynajmniej podpowiedzą Ci właściwy kierunek poszukiwań.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.