Skocz do zawartości

Fatshark? pierwsze kroki w FPV


pengo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od kilku lat latam modelami, teraz poważnie myślę nad FPV. Na początku na niewielkie odległości maksymalnie 1000m, platforma do przenoszenia to samoloty i skrzydła, jako ekran wideo gogle z funkcja head track

Ponieważ jestem dość zielony w tym temacie liczę na waszą pomoc w doborze sprzętu. Wiem że wszystko zależy od ceny. Budżet na dzień dzisiejszy to 2000pln, może uda się go trochę rozciągnąć, jak księgowa nie będzie patrzyć   :) na 90% chciałbym gogle firmy fatshark, rozmawiałem ostatnio z użytkownikiem takich gogli, poradził mi abym nie kupował topowego sprzętu z wyższą rozdzielczością bo i tak sygnał wideo który przesyła standardowy transmiter nie ma takiej rozdzielczości i 640x480 spokojnie wystarcza albo 2x 320x240. Są do kupienia gotowe zestawy jak np. tutaj http://allegro.pl/gogle-fpv-fatshark-ce-attitude-sd-v2-fsv1042-25mw-i6139138994.html

Zastanawiam się czy nie kupić lepszych modułowych gogli o model wyżej z wbudowanym headtrackiem http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__84631__Fatshark_Attitude_V3_Headset.html i do tego dobrać resztę, cenowo chyba wyjdzie podobnie a sprzęt łatwiej można by rozbudowywać

Albo od razu pokusic się o taki sprzet, tylko ze tutaj jeszcze trzeba dokupić head tracka, no i czy potrzebuje tej rozdzielczości?  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__84636__Fatshark_Dominator_V3_Headset.html

 

A może za bardzo skupiłem się na tym producencie i są ciekawsze alternatywy?

Będę wdzięczny za każdą pomoc, jest to dla mnie kolejny krok w tym wspaniałym hobby i czuję się tak, jak kilka lat temu szukając swojego pierwszego modelu, wtedy też koledzy z forum mi pomogli i był to strzał w dziesiątkę   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wbrew pozorom rozdzielczość ci się przyda. Z odległości 1000 m, baaardzo łatwo jest nie rozpoznać miejsca startu.

Obraz w lepszej rozdzielczości pozwala lepiej rozpoznawać szczegóły topograficzne i wypatrywać przeszkody, czy na podejściu do lądowania, oceniać odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zachęcam do zaczęcia od monitora, może w ogóle na nim poprzestaniesz? Na pewno jest taniej i łatwiej na początku, bo się szybko przełączasz z widoku wirtualnego na realny i odwrotnie.

 

A później mając przetestowany sprzęt możesz się przerzucić na gogle. O ile zechcesz. Ja gogli nie mam i nie planuję, z przyczyn takich:

 

-wskazana jest asysta pomocnika, bo człowiek w goglach jest dość bezbronny wobec otoczenia. 

-i tak ciągle siedzimy przed ekranami, oderwanie wzroku od monitora i patrzenie na malutką kropkę gdzieś daleko na horyzoncie to relaks dla oczu :)

-o ile nie latasz dramatycznie szybko, wyścigowo, między przeszkodami, to wystarczy mniejsza precyzja

-wolę mieć możliwość wyboru częstotliwości linku wideo, może zechcesz latać dalej? Zacząłem od 5.8 GHz ale teraz latam już praktycznie tylko na 1.2 GHz.

-faktycznie do analogowych linków wideo wystarczy 640x480

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym monitorem tez jest dobry pomysł, na pewno sporo bym zaoszczędził, wezmę to pod uwagę, jeżeli chodzi o gogle to w grę wchodzą tylko modułowe, czyli odbiornik i headtrack dokupuje oddzielnie, dzięki temu łatwo mogę przejść z 5,8 na 1,3 ghz, albo od razu zacząć od 1,3. Muszę poczytać jakie są plusy i minusy pomiędzy 5,8 a 1,3ghz wiem tylko tyle że zasięg jest większy. Kamerka na pewno pomiędzy 700-900 TV lines, sony ma ciekawe kamerki. Podobają mi się te wyścigowe quady i możliwe że zechcę sprawdzić się w takim lataniu :) Faktycznie samolotem trzeba na większe odległości latać aby miało to sens a nie kręcić się w kółko tak jak podczas latania klasycznego, ale tutaj dochodzi jeszcze zasięg aparatury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg aparatury, jeśli używasz linku 433 MHz, jest o wiele większy od zasięgu wideo.

 

Jeszcze jednym argumentem na korzyść monitora jest znacznie większa łatwość monitorowania :) ruchu lotniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że preferencje pilota, warto sprawdzić i popatrzeć w jedno i drugie bo ja osobiście dwa razy robiłem przymiarkę do gogli i jakoś mi nie pasi, wolę dobry monitor, a co do linku RC to osobiście latam na Frysky do 3,5km bez żadnych dopałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.