Skocz do zawartości

japim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu znajomy zespół Rotoracer wypuścił świetną ramę RR210 (polecam - mój syn na niej lata, super przemyślana itd itp)...

 

Między mną a synem rozgorzała dyskusja nt. podstaw projektowania ram i ogólnej inżynierii copterowej. Od słowa do słowa padło "challange acepted" i tak oto powstał zielony race copter wzorowany troche na koncepcie RR210 (malutki + standardwy rozstaw aby zmieściły się ramiona od ZMR250 - genialne!).

 

210_250.JPG

 

Prowadziłem jakiś czas temu próby druku w nylonie ze zmiennym szczęściem:

20160313_220539.jpg

Ale dzisiaj w końcu udało mi się okiełznać temat:

20160603_190757.jpg

 

po wydrukowaniu centerbody nazwa przyszła sama do głowy:

20160605_162426.jpg

 

Relacja ze składnia wkrótce. Kolega syna Kamil - będzie ją składał i ulatniał.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Trzeba było PETG kupić. Przedrukowałem już pół kilogramowej rolki i powiem że materiał super.

Zalety to:

-dobre trzymanie między warstwami,

-znikomy skurcz termiczny,

-dobrze trzyma się stołu (80 stopni na stole i jest cacy)

-wydruk ciężko zniszczyć - zwartą bryłę z wypełnieniem ciężko zgnieść kombinerkami, a sam materiał jest dość elastyczny i długie cienkie przedmioty prędzej się odkształcą niż złamią.

-drukowałem na 90mm/s i ładnie wychodziło (pewnie da się jeszcze szybciej).

 

Ogólnie drukuje się tym jak PLA, z tym że mniejszą ma tendencję do podwijania.

 

Wady:

-błyszczy jak psu jajca (ale nie dla wszystkich to wada)

-podczas wydruku lekko ciągną się niteczki (nawet prz dobrze ustawionej retrakcji), ale są bardzo łatwe do usunięcia gołą ręką.

 

Jak dla mnie idealny materiał do tego typu zabawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam PETG - kupilem kiedys taki: http://www.amazon.com/filament-1-75mm-Makerbot-Printers-Semi-transparent/dp/B00PRY1792 - w porownaniu do nylonu to nadal nie to samo. Drukowalem kiedys zwrotnice do Tamiya TT01 i z PETG wytrzymywaly dwie jazdy - puszczal na klejeniu miedzywarstwowym, natomiast z nylonu byla nie do zabicia.

post-386-0-46440300-1465247803_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam PETG z DD i wydruki są nie do zabicia.

Tam trzeba dobrze dobrać temperaturę do wydruku. Jak będzie za mała to słabo będą sklejone warstwy, jak za duża to wydruk będzie brzydki.

Ja drukuję 240 stopni głowica, 80 stół przy prędkości 60mm/s i wydruki wychodzą bardzo mocne i eleganckie.

 

Oczywiście nie neguję użycia nylonu, sam nie używałem, ale z tego co czytałem jest problematyczny w wydruku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez drukuje na 240 i 80C. Ale zauwazylem jedna rzecz: jezeli stol jest za zimny to pierwsza warstwa owszem przyklei sie - ale po zakonczonym wydruku druga trzyma sie najgorzej wlasnie tej pierwszej. Kazda nastepna jest juz ok.

 

Jest taka fajna rama jak AG Slipheed http://www.thingiverse.com/thing:1253076, ktora bez mrugniecia okiem wykonalbym wlasnie z PETg. Ona jest dedykowana pod drukowanie (odpowiednio przemyslana) - ale ten moj projekt jest jakby wzorowany na klasycznej ramie weglowej to i wytrzymalosc plaskich elementow musi byc odpowiednia. Nawet na samym poczatku syn meczyl mnie abym Nabuchodonozora wydrukowal wlasnie z PETG, bo nylon jakos nie chcial wychodzidzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy do czego się chce użyć dany element, jak ktoś chce mieć bardzo wytrzymałą ramę to lepiej pomęczyć się z nylonem.

U mnie w quadro gdzie druk to tylko małe elementy i łaczniki, lepiej sprawdza się PET-G właśnie dlatego ,że nie jest tak bardzo wytrzymały i pęka wtedy kiedy ma pęknąć :)

 

Wracając do projektu to nazwa w dziesiątkę :) , czekam na dalszą relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabuno... Nabuo...  dron w tej chwili wygląda tak jest już po pierwszych próbach no raczej po crash testach bo moja płytka jest do du*** i nie chciała działać ale w tym tygodniu już kupię nowy kontroler naze 32 więc za niedługo maluch poleci w swój prawdziwy dziewiczy lot. No i parę zdjęć:

post-13447-0-61340200-1465567258_thumb.jpg

post-13447-0-34054500-1465567260_thumb.jpg

post-13447-0-83162900-1465567261_thumb.jpg

post-13447-0-56541200-1465567263_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.