Skocz do zawartości

Przeróbka kadłuba na motoszybowiec


pkikul
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

podaj jakieś dane -rozpiętość -długość -powierzchnię płata -jaką wagę do lotu przewidujesz i ile wazy pusty...

na stronie art hobby nie widzę tego modelu...  w necie znalazłem jakieś zdjęcia -zdaje się, ze model duży -ponad 3m rozpiętości ? ale średnica noska (i miejsca pod silnik mała?) ? może być ciężko z doborem napędu -mocny silnik ale małej średnicy...  ile wazy model -bo to podstawa... napedem z wyboru może okazać się coś z przekładnią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile waży pusty model -lub model z serwami?  spróbujemy pomyśleć nad napędem który to pociągnie -sprawdzimy wagę silnika i pakietu -wyjdzie waga całości -pomyślimy czy naprawdę pociągnie... i znowu takim sposobem kolejny napęd... aż się wynik spodoba...

generalnie -strasznie wąski ten nosek -chyba nie wejdzie nić z średnicy 36mm a 28mm to są raczej słabe napedy. przy takiej wielkosci modelu -mało sensowne małe singielko - trzeba celować w wolno obrotowy napęd...

 

może turnigy glider drive sk3  3,5 -960 obr/V   

ma 36mm średnicy ale z przodu średnica spada do 32mm -ścięty stożek. zejście średnicy na dług 11mm

 

Ile średnicy będzie miał nos modelu po obcięciu?  ile średnicy będzie 10 mm od przedniej wręgi? a ile 15mm od wręgi ? silnik można troszkę cofnąć -coś podłożyć miedzy wręgę i silnik.

 

albo któraś mega  np  22/30/3E ?  ale ze średnicami podobnie.   na tych napędach można troszkę polatać -przy rozsądnym doborze śmigła niewiele się grzeją... tylko nie wiem czy wejdą ze względu na średnicę.

 

małą średnicę ma troszkę słabsza MEGA ACn 16/30/3CE  -na pewno wejdzie i na pewno pociągnie taki model. Choć szału nie będzie -i na pewno trzeba będzie napęd oszczędzać żeby nie przegrzać. Spoko do wyciągnięcia na 200m -i dalej szybowanie -a silnik stygnie. Poszaleć na tym silniku się nie da -bo zagotujesz takie maleństwo. Pełną moc można przywalić na kilkanaście -do 30 sekund...

ile możesz wydać na silnik? napęd raczej budżetowy -czy może być droższy z wyższej półki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga modelu z 2 serwami w skrzydłach 1150g dojdą jeszcze 4 serwa + nowy lakier na skrzydła, i pakiet 3s (2200 i 1500 takie posiadam), 36mm nie ma możliwości upchnąć silnik musiał by być za kabiną.

 

Co do ceny silnika myślę że nie musi być najtańszy lecz wydatek 400zł w ostateczności.

 

 

Czarna kreska na kadłubie to jest 29mm, praktycznie przy samej kabinie jest 35mm.

 

Model nie ma być akrobatem, ma tylko spokojnie wznieść się w powietrze, po czym silnik zostanie wyłączony i będzie szybował, a czy to będzie 100m w ciągu 10s czy to będzie 20m nie ma to dla mnie znaczenia.

post-14976-0-09923300-1472848989_thumb.jpg

post-14976-0-42476100-1472849000_thumb.jpg

post-14976-0-70608600-1472849011_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wciskałem" kiedyś zwykłe najtańsze e-maxy o średnicy 28 mm do kadłubów blejzyków - Umi i Mefisto. Pierwszy miał po obcięciu średnicę mniejszą od 28, drugi około 31, do tego przekrój eliptyczny i cienki elastyczny laminat. Do obciętego kadłuba wklejałem laminatową, wyażurowaną tuleję ze sklejkową wręgą o średnicy wewnętrznej około 29 mm. Zwijało się ją na formie z odciętej dużej strzykawki. Umi wymagał dodatkowo rozcięcia i zalaminowana przedniej części kadłuba.

 

post-14497-0-24807500-1472849415.jpg

 

E-max pracował we wnętrzu takiej  tulejki jak inrunner. Całość dodatkowo zabezpieczała przewody przed ocieraniem kabli o wirnik. Tuleja zapewnia okrągły przekrój i usztywnia obcięty przód kadłuba. Kołpak typu turbo i otwory w tulejce załatwiały sprawę chłodzenia.

Miało być możliwie lekko, tanio i szybko. Wiadomo, moje modeliki z niespełna 200 W silniczkami to przy Twoim zabawki, ale kto wie, może patent sprawdzi się i dla większego silnika.

 

edit:

 

a tak wygląda bez kołpaka

post-14497-0-79571800-1472855465_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda, że średnica jest wyraźnie wiesza -co prawda kadłub nosek  wąski -ale nadrabia wysokością. jak ten owal dociśniesz do okrągłej wręgi -to wyjdzie pośredni wymiar...

i może silniki 36mm zwężające sie na ostatnim centymetrze do 32mm jakoś wejdą...

 

opisany patent z laminatową tulejką fajny -ale wątpię żeby wymagany silnik w to wszedł. raczej tylko inrunery...

 

waga -pozostaje kwestia wyważenia -spróbuj złożyć -włożyć ten większy pakiet -pakiet 3s1500 wydaje się żartem przy rozmiarze modelu...

i zobacz gdzie ustala się sc- bo może trzeba będzie doważać nos modelu -dodać ołów (brzydkie rozwiązanie) lub dać większy pakiet... a wtedy cały model wyjdzie cięższy -i silnik też trzeba by mocniejszy...

 

kiedyś mówiło się, że w motoszybowcu wystarczy ciąg 1/3 wagi... ale ciężko się startowało -należało trenować rzuty oszczepem itp. ;)

taki duży model trudno rzucić dostatecznie mocno -żeby z tak słabym napędem wystartował.

Powiedziałbym, że napęd z ciągiem powyżej 1000g daje szansę bezpiecznego stary -a komfort -to jakieś 1500g...

i niestety wychodzi potrzebna moc rzędu 300 -400W... 3S to dość skromnie -będzie duży prąd... ile C mają Twoje pakiety? są jakiejś dobrej firmy? dadzą ponad 40A i się nie zagotują?

 

generalnie -jeśli nie wciśniesz silnika  średnicy 36mm -to pozostają małe megi -i walka o małą wagę... -lub napędy z przekładnią -ale wtedy  nie zmieścisz się w sugerowanej cenie...  nówki będą od około 650zzł w górę. używki -od około 450zł... jeśli trafisz gdzieś pasującą używkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.