Skocz do zawartości

Zdjęcie

UFO - pytanie o najlepszy rodzaj śmigła

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 aethersis

aethersis
  • Modelarz
  • 69 postów
  • GG:
  • SkądGliwice
  • Imię:Maksym

Napisano 08 październik 2016 - 21:56

Witam, zainspirowany konstrukcjami takimi jak Avro Car oraz Hiller VZ-1 Pawnee wpadłem ostatnio na pomysł budowy - e... no właśnie, czego? - nazwijmy to drona UFO z koaksjalnym wirnkiem na środku. Jest to całkowicie eksperymentalna konstrukcja - wymiary i parametry opieram na intuicji, ale jeśli ją skończę, to będę miał dalszą bazę do usprawnień. Całość ma być wyposażona w 2 silniki DT750 - z testów sprawności tych silników wynika, że najlepiej pracują z 2-łopatowym propellerem 11x4.7 cala. Całość jednak będzie pracować wewnątrz tunelu, więc zastanawiam się, czy nie dałoby się uzyskać jeszcze lepszej sprawności przy większej ilości łopat? 

Poniżej zamieszczam rendery samej koncepcji - rzeczywiste wymiary ramy nieco się różnią. Rama jest wykonana ze sklejki brzozowej 3mm, a "lotki" są wykonane z XPS. Obudowa również będzie z XPS, ale na razie jej nie robię, bo szkoda na to czasu jeśli się okaże, że np cała rama wpadnie mi w takie drgania, że nie będzie co zbierać. Boję się przede wszystkim o wytrzymałość ramy na wibracje - jeśli będzie drgała zbyt mocno, to nie obejdzie się chyba bez wyeliminowania górnego "krzyżaka" i puszczenia wału dolnego silnika przez górny na łożysku. Ta półka na dole jest przeznaczona na mocowanie baterii od dołu, a na górze będą ESC 20A oraz odbiornik. Na razie zbieram fundusze na budowę, ale myślę że pod koniec roku całość bez obudowy powinna być zrobiona

Załączone miniatury

• ufo.png
  • ufo-obudowa.png

• 0

#2 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10113 postów
  • SkądJelcz-Laskowice
  • Imię:Robert

Napisano 19 październik 2016 - 20:25

Czy nie powinien on być bardziej wypukły aby utworzyć efekt Coandy?

• 0

#3 aethersis

aethersis
  • Modelarz
  • 69 postów
  • GG:
  • SkądGliwice
  • Imię:Maksym

Napisano 25 październik 2016 - 21:46

Ta konstrukcja nie działa w oparciu o efekt Coandy, tylko o zwykły EDF. Spróbuję na początek dać tylko połowę klosza - tak żeby wyglądało jak lampa - wtedy być może przyklei się ładnie struga i wytworzy dodatkową siłę nośną. Zrobiłem obliczenia i prezentują się one dość kiepsko - zwykły edf bez profilu oraz przeciwbieżne śmigła dają 50% strat względem swobodnie oraz niezależnie pracujących 2 oddzielnych śmigieł 11x4,7. W przypadku samego układu koaksjalnego straty wynoszą ok. 25% - EDF tylko pogarsza sprawność. Wynika to z tego, że śmigła w EDF wpadają we własne turbulencje i problem mógłby rozwiązać typowy wentylator z kilkunastoma łopatkami, ale nigdzie nie widziałem czegoś takiego o rozmiarze 11 cali (nie mówiąc już o tym jak olbrzymiej mocy by to wymagało).

Jeśli ktoś się zna, to pozwolę sobie na mały off-topic - czy są jakieś kontrolery lotu, które potrafiłyby sterować tymi klapkami na dole żeby stabilizować lot?

• 0

#4 bandyr

bandyr
  • Modelarz
  • 136 postów
  • SkądWołomin
  • Imię:Bandyr

Napisano 05 listopad 2016 - 11:00

Chyba każdy kontroler sobie poradzi najlepiej ogarnij kk.2.0 da się programować bez problemu plus ustawisz wszystko bez kompa na polu ,a softu jest full do tego ... zajrzyj na abcrc w dział wyprzedaży tam widziałem kiedyś modułowe śmigła 4-8 łopat z wymiennymi pojedynczymi lopatkami może podpisują.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych