Skocz do zawartości

To tylko Jantar


wojcio69
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I co oczywiste, żadne wariometry, pilaby i inne tego typu na zawodach nie mogą być w kadłubie.Komunikacja  między odbiornikiem i nadajnikiem poza oczywistą funkcją sterowania jest ograniczona do info o sile sygnału odbioru i napięcia baterii w odbiornika.Dane o wysokości lotu i prędkości opadania i wznoszenia jest niemożliwa.

Tylko tak, oczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj rano ponownie oblatałem Jantara po zimie i naprawie pękniętego kadłuba. Było trochę chłodno i dość silny, ale stabilny, wiatr, więc o termice trudno mówić, ale jak zwykle na ziemię wracał niechętnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No to Jantar z Altisem miał dzisiaj debiut i...

Żadne halo, ach! och!

Zwyczajnie jedna wina i gleba.

Ale ze zmian to nie tylko altis.

SC poczło sobie lekko do tyłu, czyli 108mm i... lata wolniej i wymaga trochę większej kontroli ale ogólnie jest to na + (przynajmniej dla mnie).

200m w 30s jest do zrobienia przy silniku MEGA ACn 16/30/3CE z łopatkami 13x8 prawie na styk.

Lądowanie w punkt  :rolleyes: Jeżeli punkt będzie miał średnicę 10m to się mieszczę :)

Nie wiem jak to będzie aby zgrać to z ostatnią sekundą czasu, bo...

Kto wymyślił te 10min. latania  :o Chyba, że w kadłub włożę ten długi balon, co to na jarmarkach z nich różne dziwa tworzą, i wypełnię go helem.

10min. w powietrzu... a co to w murawę lotniska wkopane będą wentylatory dmuchające do góry?

A może żarówki z inkubatorów jako promienniki ciepła?

Mają ludzie poczucie humoru... 10min. z 200m  :lol: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek sam widzisz, że to nie takie hop siup jak się innym wydaje. Dziś latałem i ze 100m raptem 1,5-2 min wylatywałem.

To się tak wszystkim wydaje że co to te 10 min, przecież latam po 30-40 min bez problemu.  ;)

 

Co do lądowania to spoko, taśma ma właśnie 10m, więc musisz się zmieścić w kole (no dobra w półokręgu) o średnicy właśnie 10m.

Będzie wiec dobrze. A lądowanie w 600s to cóż ja Ci powiem, hmm.. ja akurat nie mam kompletnie z tym problemu. Raptem ze 3-4 razy udało mi się dolatać, więc się nie przejmuję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich

Ufff przebrnąłem przez całość - ogrom wiedzy - latając tym co mam staram się w/g wskazówek lądować coraz bardziej celnie. 10 minut to abstrakcja z poziomu około 100m i zastanawiam się właśnie nad następnym modelem - chyba będzie to coś w stylu F5j tym bardziej że do pierwszych "zawodów" wystarczy 2 zawodników i sędzia który powie start i po 30 sek koniec pracy silnika. I już są emocje!!! Na prawdę sam próbowałem z kolegą. Po pewnych korektach tu wyczytanych model na pewno lata lepiej.

 

Ale mam kilka pytań do Jurka z Wrocławia - jakoś Twoje komentarze do mnie najbardziej trafiały choć często były niekompletne. Więc Jurku - czy mógłbyś napisać coś na kilka moich pytań?

 

- rozumiem że Jantar jest na topie ale z tego co widziałem na allegro to cena nie jest mała ( był za 5.5k) może polecisz coś bardziej budżetowego, coś z II ligi aby dobrze latało a niekoniecznie musi wygrywać zawody F5j? Jeśli nie warto szukać nic innego to napisz ustawię skarbonkę i poczekam chwilę... Tak dla informacji latam teraz Marabu i Fascination więc musi być od tych modeli lepsze ale może być o kilka % gorsze od najlepszych bo i tak pewnie tego nie poczuję. Nauka jest długa więc musi wystarczyć na jakieś 2 sezony...

- w którymś momencie piszesz o klapach coś w stylu że służą do różnych celów w locie. Czy mógłbyś nieco rozwinąć temat i napisać do czego właściwie można je jeszcze zastosować oprócz BT, spięcia razem z lotkami?

-

- czy w szybowcu z pływającym statecznikiem poziomym trzeba ustawiać kąt natarcia skrzydła czy tego nie ruszać a raczej skupić się na stateczniku poziomym przy ustawianiu CS. Czy to zadziała?

- ktoś napisał że trzeba mieć plan regulacji. Może napiszesz w jakiej kolejności regulować szybowiec?

 

Jeśli masz jeszcze coś ciekawego do przekazania to pisz śmiało...

 

Pozdrawiam ciepło wszystkich...

 

Wojtek

 

PS Oczywiście inni też mogą odpowiedzieć na moje pytania, bowiem każda wiedza jest pożądana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z najlepszych nielaminatowych modeli klasy f5j produkowanych w Polsce to Silent i Vector firmy ArtHobby. Spokojnie możesz nimi rywalizować na zawodach, a koszt pustego to mniej niż połowa ceny Jantara.

Jeśli chodzi o wykorzystanie klap i podstawowy setup to poczytaj sobie na przykład tutaj - https://www.rc-airplane-world.com/rc-glider-wing-setups.html#reflex lub tutaj https://www.armsoar.com/pages/initial-glider-setup

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Miesiąc latania zaczyna dawać efekty.

Coraz bardziej się rozumiemy - ja i model.

Zdecydowanie częściej jak na początku tego roku udaje mi się znaleźć komin i w nim pokrążyć, choć z wycentrowaniem i utrzymaniem się w nim mam jeszcze problemy.

Zdarza się, że Jantar jeszcze raz po raz strzeli focha i zrobi coś mi na przekór, ale jest nieźle.

Dzisiejszy przedpołudniowy wypad i sześć lotów.

Generalnie pierwsze cztery bez euforii

post-880-0-83678100-1534445437_thumb.jpg

post-880-0-79235700-1534445443_thumb.jpg

post-880-0-96190500-1534445451_thumb.jpg

post-880-0-62220200-1534445459_thumb.jpg

Praktycznie piąty był skazany na całkowitą porażkę, gdy podchodząc do lądowania lekko podniosło model, więc kółeczko, drugie, trzecie i tak prawie 5min. na 25-30m. Radochę miałem jak łysy z grzebienia

post-880-0-53369100-1534445466_thumb.jpg

Z szóstym lotem było podobnie, ale udało się załapać na wznoszenie

post-880-0-00941600-1534445474_thumb.jpg

Jeszcze dużo popracować muszę nad tym, aby krążąc w kominie wykres nie był taki poszarpany, ale... powoli do przodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ten ostatni log z lotu jest najlepszy tylko o jakiś 100m za wysoka wyłączasz silnik.

Zobacz tą drugą część lotu, byłeś na jakichś 30m i wyciągnąłeś się na prawie 150m. Czas zacząć wyłączać się trochę niżej. ja teraz staram się nie przekraczać 150m. 

I ja i jak widzę i Ty mamy podobny problem. Nie bardzo potrafimy jeszcze centrować kominy. Ty w pierwszym w drugim i w szóstym logu ewidentnie wypadałeś z komina (no chyba że specjalnie leciałeś na kreskę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze plan B, o którym moja druga (podobno lepsza  :rolleyes: ) połowa nie wie.

Ponieważ syn oznajmił, że w przyszłym roku jako 18-stolatek, to obciach jechać ze starymi na wakacje, planuję w miejsce tegoż wyjazdu zrobić kilka mniejszych 2-3 dniowych.

To, że miejsca tych wyjazdów i termin pokrywać się będą z PP F5J, to będzie czysty przypadek.

Planuję zawitać na wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.