Skocz do zawartości

"Nieznany" szybowiec 4.2m - Multiplex ASW 22


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

No i stalo się.

 

Przywiozłem z pod Wrocławia takie cuś:

(chyba ktos z W-wy na niego polował, ale byłem szybszy ;-) )

 

 

5c07c7fee20d83ff.jpg

 

4ad361762b0e960e.jpg

 

 

prawie 4.2m rozpietosci. Dlugosc 165cm.

 

Kadlub waży 1400g, skrzydla łacznie 1700 (wartosci zaokrąglone).

 

Do zrobienia - nowe popychacze hamulcy, wymiana serw w lotkach (na HS 125MG), dorobienie statecznika i steru wysokości. Profilaktyczna wymiana serw standardowych Conrad sterujacych SK i SW na HS 422. No i kabinka - jest tylko ''dół'' - aktualnie zaczynam babrac sie z kopytem pod folię.

 

I tyle.

 

Liczę, że model w wersji szybowcowej zmieści się w granicy 3600 - 3800g.

 

P.S.

 

Może ktoś wie JAKI to szybowiec? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 95
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No tempo to fakt... ale powiem wprost - okazja była - 400zł dałem.

 

Seicento nie moje - fotka robiona w garażu kumpla - ja wożę modele Nissanem Note - trzeba złożyć przednie i tylne oparcia i można wozić :)

 

Andrzej - czyli wyglada mi to na ASW 22 (przynajmniej jeśli chodzi o kadłub). No to tak go nazwijmy roboczo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi to wyglądało na Nimbusa. Miałem wrażenie że to ASW jest o wiele smuklejsze - pominę fakt że z "nowoczesnych" szybowców to właśnie ten podoba mi się najbardziej :) Chociaż... po dokładniejszym zlustrowaniu obrazków - faktycznie ASW podobny do niego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin mialem kupowac tego szybowca, rozmawialem nawet z tym kolesiem, ale stwierdzilem ze za daleko mi jechac za Wroclaw, i u mnie na wiosce nie bedzie mnie mial kto wyholowac. Cena faktycznie byla smieszna jak za taki sprzet, ale ostatnio kupilem drugiego DL i katane pod niego wiec sobie odpuscilem. Ciesze sie ze ta okazje upolowal ktos znajomy, bo z modelu na pewno bedzie pociecha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc po kolei:

 

tikicaca, gdybyś od W-wy po niego jechał to byłoby to niezłe poświęcenie ;) Ja musiałem zrobić ponad 500km po niego ;)

 

andrzejsq,

 

Kilka zdjęć na końcu postu

 

SCRUBBY,

 

tutaj może być problem. Tzn u nas w Rudzie Śl. są porządne i duże holowniki, tylko ja zwykle latam wtedy, gdy one nie latają ;)

 

Plan jest dość diaboliczny - 1000 W mocy, 6s1p Life, 80A ESC i jakiś Turnigy najprawdopodobniej ze śmigłem składanym 17x10 albo i większym.

 

Druga opcja - zbocze.

 

Na koniec kilka zdjęć z komentarzem.

 

Model w końcu dostał statecznik - zrobiony z deski balsowej 8mm, podlaminowany w paru miejscach. Mocowany na śrubę nylonową M5 oraz wkręt M3 ustalający polozenie statecznika. Ogólny kształt i wygląd modelu mamy więc już załatwiony.

5e67bfeae04e696a.jpg

fd6be72ec880c620.jpg

 

8b11f76afb95799a.jpg

dc380d4384828284.jpg

2e2eef63cd38fb6e.jpg

 

Rzut oka na wnętrze kadłuba.

Jedno serwo obsługujące wysokość to Conrad 03, serwo kierunku oraz wyczepu - nieznanej firmy. Co prawda chodzą dobrze, jednak wolałbym tutaj nie ryzykować. Planuję jakies serwa FUTABY - myślałem o modelach S3003 na kierunek i wyczep oraz S3050 BB MG na wysokość.

ad38d0094ffa3b7e.jpg

 

W głębi kadłuba widzimy zabudowane, nie chowane, koło oraz wtyki do podłączenia kabli serw lotek. Poza tym potężne wielkościowo serwo Multiplexa oraz otwór na drugie tej wielkości. Podejrzewam, że te serwa obsługiwały hamulce - popychacze widoczne na zdjęciu. Za serwem widzimy mechanizm łączenia skrzydeł - 3 śruby, które, po skręceniu, ściągają ze sobą dźwigary skrzydeł w bagnetach zapobiegając ich rozsunięciu w czasie lotu.

bde88cffa9ca20a3.jpg

94b319897b61b5dc.jpg

5c36417a7436d2fd.jpg

33ea31be6babaafd.jpg

 

Rzut oka na przód modelu. W dziobie widzimy prosty mechanizm wyczepu oraz, co ciekawe, zatrzask kabinki znajdujący się z przodu modelu. :?

a3384a6bfdb77385.jpg

c642a31948ebbf7c.jpg

13e43b39b0f72c5e.jpg

 

Na koniec rzut oka na kadłub z profilu oraz z dołu, jak również na profil skrzydła - ktoś wie jaki to jest? ;)

 

e81e2c9967f9d138.jpg

0999fe58e1054585.jpg

94f4e2c90bc4b54a.jpg

1a524f5226aa3c0c.jpg

76b209ec8fdd994c.jpg

79b9c3d6816c1a33.jpg

 

I ostatnie fotki na dziś to porównanie moich 3 jak na razie szybowców:

2ce1334c28b23d1b.jpg

7b7cee964a8c642d.jpg

 

...

 

Teraz tak... z tym silnikiem to na serio mówione było. Aktualny problem jest najwiekszy z wywazeniem modelu - około 600g ołowiu w dziób żeby model wyważyć. Planuję więc dać mu 250g pakiet odbiornika NiCd co już choć trochę zmniejszy balast. Na więcej nie mam pomysłu.

 

Wie ktoś jak zrobić/gdzie dorwać/ folię na kabinkę, ale dymioną lub niebieską?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie usiadlem przy RC Groups. Coraz wiecej czlowiek się dowiaduje. Ten model może mieć prawie 20 lat :shock:

Udalo mi się na stronie MPX znaleźć do niego instrukcję.

 

RC Groups potwierdza kilka rzeczy, dało też trochę do myślenia. Zdecydowałem, że ten model nie poleci raczej w te lato. Chcę go zrobić porządnie, a to wymagać będzie z pewnością czasu i funduszy (a to się zrobi ciekawe - 9go sierpnia się żenię ;) )

 

Na pewno model dostanie nowe hamulce - w starych złamane są jakieś bolce. Nie wiem, może uda mi się je jakoś uruchomić - pomyślę.

 

Druga rzecz - klapy. Postanowiłem dorobić mu klapy, wyciąć z oryg. skrzydła odpowiednie kawałki.

 

W sumie w skrzydło pójdzie 6 serw.

 

Półka na serwomechanizmy zostanie wytargana i na jej podstawie zrobiona nowa.

Tak więc szykuje się dłuższy remont. No ale co tam, w końcu cierpliwość jest cnotą. A model warto, żeby ładnie wyglądał i równie ładnie poleciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposazenie RC - 4x HS 81 MG + 2x HS 81 zwykle, plus serwa do kadluba da nam jakies 550zl. Doliczmy pakiet odbiornika i roznego rodzaju pierdolki. Wychodzi jakies 700zl na samą elektronikę.

 

Materiały do budowy/remontu to kolejne 300zl jak nic.

 

No i folia na skrzydła - 5 metrów bialego Oracoveru.

 

1200 musze na niego przenaczyć jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.