Skocz do zawartości

PZL - 50a "Jastrząb" 1/4.3 czyli "A mogło być tak pięknie!"


mecenas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok , Zasuwaj bo masz trochę tych nitów i śrubek . 

Efekt jest super .  :o  :o  :o

Lubię tu zaglądać bo bardzo podoba mi się taka robótka , blacha nity śrubki a kiedyś miałem okazję podpatrywać budowę Lankastera który kilka razy zdobył mistrza Europy i Świata nity są z epidianu , model ma 27 lat i jeszcze lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Radku, miło wspominam Częstochowę, zwłaszcza MŚ w 2010 r. ( z resztą z niezłym skutkiem - 7-me miejsce)

 

post-740-0-57891000-1490002993_thumb.jpg

 

Byłem również na kilku Memoriałach J. Ostrowskiego  :) , zresztą Wasze środowisko zawsze słynęło ze znakomitych makieciarzy. Jest się od kogo uczyć, Marian Kaziród, a wcześniej Jurek Ostrowski to klasa sama w sobie, to artyści światowego formatu. Mam bardzo wielki szacunek dla takich ludzi, bo w tamtych czasach stworzyć takie dzieła (P-38, Lancaster) w zasadzie z niczego, bez komputerów, CNC i innych "wynalazków", to po prostu trzeba mieć talent i niesamowite zdolności.

Ja jestem tylko marnym naśladowcą i ten pułap wykonawstwa jeszcze długo będzie dla mnie nieosiągalny.

Czyli na nasz język - choć byś siadał i przykucał ... to i tak b..a, i tak b..a   :D .

Radosławie, bardzo żałuję, że pod wpływem emocji zamknąłeś swój wątek o RWD. Zamiast " walnąć kielicha", przespać się z tematem, uniosłeś się honorem i ambicją.

Modelarza powinny cechować spokój, opanowanie i troszeczkę samokrytycyzmu. Znasz przecież  doskonale modelarską zasadę - 3 razy przymierz, raz przyklej  ;) .

Podobnie w życiu, 3 razy pomyśl, raz zrób.  A tak, to taki piękny wątek przepadł  :angry: .

 

A wracając do Jastrzębia.

Mam nieco mieszane uczucia, zwłaszcza po ostatnich "zawirowaniach" na forum dot. moderacji, czy wstawiać zdjęcia z każdą zrobioną "pierdółką", ponieważ wątek będzie trwał tyle co brazylijski serial "W kamiennym kręgu" :)  i co niektórzy koledzy mogą powiedzieć "Kończ Waść! Wstydu oszczędź!".

Ale żeby być całkowicie zgodny z regulaminem (licho [moderator] nie śpi), zeznaje co udało mi się zrobić przez weekend.

A więc, 

1. całe poszycie kadłuba zastało zmatowione (podchodziłem do tego jak pies do jeża, zakupiłem nawet specyfik do podtrawiania AL, ale po próbach nie zdał egzaminu. Ostatecznie matowienie odbyło się metodą mechaniczną).

2. wykonanych zostało kilka detali w postaci klapek rewizyjnych. (Ależ schodzi przy tym czasu  :angry: ).

 

Czy mogę załączyć zdjęcia, czy macie już dość?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojciechu , na tych MŚ akurat nie byłem z pewnych powodów i żałuję , gratuluję zajętego miejsca . :)

Co do Częstochowskiej kadry makieciarzy Ostrowskiego nie miałem okazji poznać ale rok może dwa po jego śmierci zapisałem się do modelarni miałem w tedy 16-17 lat , ale budowę LANKASTERA miałem okazje podejrzeć , budowany był w takich technologiach że dziś nikt może nie wierzyć że dało się tak jak jest , byłem przy oblocie jeszcze na MVVS 3,5 z którymi miał problemy bo czasem jeden zgasł , puzniej zamontował OS 4 cm .

Pierwsze mistrzostwa Europy W Częstochowie wygrał z Rosjaninem który miał jakiegoś AN nie pamiętam co to za AN dwu silnikowy ze zmiennym skokiem śmigła po wylądowaniu zrobił kołowanie i ciąg wsteczny do tyłu pokołował .

Koniec tego bo nie na temat  :D  :D  :D

Co do mojej relacji RWD trochę mnie poniosło ale przez to że to co on pokazał publicznie to najpierw było na priw , może odnowie  :) .

Narazie mam tam mały problem z tym wzniosem i zaklinowaniem skrzydła i chcę to sprawdzić z orginałem , no i muszę jechać do muzeum , po wizycie coś ruszy do przodu .

Na tym zdjęciu jest ŚP Zasada z poznania , on też dobry makieciarz .

Fajne czasy były , już nie wrócą  :mellow: .

A co do dajszej relacji prosimy o więcej i więcej  :D  :D  :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sami tego chcecie  :D .

 

Całość po zmatowieniu wygląda tak:

 

post-740-0-50509500-1490015523_thumb.jpg

 

A klapki rewizyjne tak:

 

w P-11 

 

post-740-0-02322600-1490015693_thumb.jpg

 

i na modelu

 

post-740-0-12223500-1490015824_thumb.jpg

 

post-740-0-78881100-1490015876_thumb.jpg

 

Klapa przedziału butli tlenowych

 

post-740-0-94066900-1490016012_thumb.jpg

 

Te przetłoczenia to przyciski. Po naciśnięciu zamek w klapce odblokowywał się i klapka odskakiwała. Były to klapki tzw. szybkiego dostępu, paliwo, oliwa, tlen, w przeciwieństwie do klapek inspekcyjnych nie wymagających codziennej obsługi samolotu, zastosowanych np na ogonie.

Rozwiązanie zaczerpnięte z Biesa. Czy aby tak było w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, ale coś musiałem "wymyślić".

 

post-740-0-16730300-1490016979_thumb.jpg

 

I na koniec klapa przedziału bagażnika i radiostacji

 

post-740-0-02302600-1490017200_thumb.jpg

 

 

No będzie na razie tego dobrego  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ostatnie zdjęcie co to za miszmasz , wygląda jak niedokończone???

 

Na razie "zaklajstrowane" do malowania  tylne okienko kabiny  :D .

 

 

 

Te widoczne w tle rzuty P-47 to pamiątka, czy plany na przyszłość?

Pamiątka  :(

http://www.youtube.com/user/62JW?feature=CAwQwRs%3D

 

http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=16825

 

Ale nie ściągam, bo na warsztacie jest następca w malowaniu Gabreskiego (może kiedyś dokończę :) ).

 

 

 

A w tym pucharze to jakie mszalne wino masz napili by my się co   :D   :D   :D

A  znasz słowo na 6 y?  ..........wychylylybymy  :D  :D  :D , może będzie okazja na jakimś pikniku :D , ale jak skończę model  ;) .

 

Dobra, "2 zmiana" się zbliża, czas wziąć się do roboty (oczywiście przy modelu)  ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, słuchaj - mam taką prośbę:

Gdybyś miał chwilę czasu i trochę chęci, to założyłbyś w dziale "Moje modele" wątek ze swoim dorobkiem modelarskim.

Bo cuś mnie się tak wydaje, że ojjjjjjjj byłoby na co popatrzeć! :D

 

(Jak na razie wytropiłem Twój kanał na youtube - https://www.youtube.com/channel/UCRN7rKbcKcUoZpMOrLxP8wQ , i playlistę z lotami Twoich modeli https://www.youtube.com/playlist?list=PLkOUkex3CMWghEln2CfvyhwY_ttBDM2rE - ale to sam czubeczek góry lodowej jest... ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ten Fairey Battle to chyba fotoszopka?  :)

Tak, Panowie Bajorowie wyjechali z zawodów wcześniej, nie uczestniczyli w sesji zdjęciowej i jako że w zawodach uczestniczyli, kolega "dospawał" ich do zdjęcia , coby był komplet. Nawiasem mówiąc, ten Fairey Battle to kopia modelu Mariana Kaziroda tylko wersja RC. Przepięknie odrobiony model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.