Skocz do zawartości

Zuni DL


Artur Caban

Rekomendowane odpowiedzi

1. Skrzydła naprawiałem tak:

- skleiłem wszystkie pęknięcia punktowo średnim CA do styropianu, starając się dokładnie spasować kolejne fragmenty forniru.

- Mając płat znów w 1 kawałku, wszystkie pęknięcia zalałem wzdłuż gęstą żywicą epoksydową.

- wyszlifowałem całe skrzydła do "żywego" forniru (pasek tkaniny na centropłacie też).

- Dalej obrabiałem jakbym miał nowe skrzydła (caponowanie, laminowanie centropłata, lakierowanie)

2. Szybowiec po naprawie jest lżejszy, bo naprawiony płat praktycznie nie zmienił wagi, a wymieniłem ciężki kabel Y lotek i usunąłem balast z przodu kadłuba (teraz ŚC jest w 45% SCA - lata super).

Pzdr-

Artur.

PS.

Dziś wpólnie z Gajowym strzelaliśmy Zuni metodą Sling Shot (z przedniego haka, na krótkiej 15m gumie) - wrażenia niesamowite! Start przypomina trajektorią Me 163 Komet

i w kilka sekund osiąga się ok. 70 - 100 m wys.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam,

Dla uściślenia podam, że jest to guma nie 15-to a 5-cio metrowa o średnicy 7 mm firmy "STONFO" do kupienia na allegro za jakieś 8 zł/m. Zasadniczo służy do proc wędkarskich do wyrzucania zanęty.

Muszę przyznać, że miałem wątpliwości co do możliwości uzyskania odpowiedniej wysokości ale po dzisiejszym dniu wszystkie zostały rozwiane (dosłownie i w przenośni). Tak jak mówił konstruktor Zuni Krzysztof Jasiński dzięki takiemu strzałowi można uzyskać bez zbędnego chodzenia ok. 100 m i dzisiaj potwierdzam - miało to miejsce.

Za kilka dni skończę budowę swojego modelu (Zuni oczywiście) i wtedy z Arturem urządzimy małą rywalizację - na pewno umieszczę coś do obejrzenia.

Dobrze wytrymowany model puszczamy równolegle do ziemi i można nic właściwie nie robić wystarczy tylko pod koniec strzału skierować go delikatnie do góry (minimalny ruch drążka).

ps. Zalecane jest aby statecznik poziomy dla tego modelu był zalaminowany przynajmniej na krawędzi natarcia ze względu na możliwość flatteru.

 

p.s. ww guma STONFO wydłuża się ok 4-krotnie a w oplocie tylko 2-krotnie. W grę również nie wchodzi "dźwiganie" gumy przez model w końcowej fazie holu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uściślenia podam, że jest to guma nie 15-to a 5-cio metrowa o średnicy 7 mm firmy "STONFO" do kupienia na allegro za jakieś 8 zł/m.

Ja używam do tego celu gumy w oplocie 10mm 10m długiej :) jak pożyczę aparat to zrobię zdjęcie modelu po tym jak robiłem beczki za nisko :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja strzelałem z fi 8mm - 8m i do tego 8m żyłki. Model idzie jak strzała , a po hol chodzimy tylko kilka metrów.

 

Ja swoje zuni ubiłem kilka dni temu na amen. Jak wiało 8m/s bawiłem się na zboczu i nagle padła elektronika. Model wjechał w ziemię aż po płat. Pękł znów płat , lotka i nadaje się to na śmietnik.

Sam już myślę o następnym zuni bo co ja biedny zrobię bez tak fajnej zabawki :(

 

Na focie widać , że masz Artur 2 haki w modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak z tyłu jest do tradycyjnego holowania ze wznoszeniem na długim holu gumowym, ten z przodu do "strzelania".

Pzdr-

A.

PS. W dziale DLG/HLG rozwija się nam wątek o starcie holowanym Zuni, co jest o tyle symptomatyczne, że jako rzutek może służyć raczej do treningu i szlifowania techniki startu :). Ale uważam, że jest wspaniałym, małym szybowcem w innych zastosowaniach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meteor, udało Tobie się jakoś wylądować bez większych szkód ? :D lotka chyba na maksa wychylona w prawo :D

lepiej, ja tak startowałem z holu :shock: lotka na maksa w górę to przy zakręcie w lewo, a tak to wychylenie trochę ponad połowę :) Może znajdę jeszcze filmik ze startu bez skrzydła :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć, że urwałeś skrzydło i świadomie kontynuowałeś latanie? :shock:

Tak, tylko guma była naciągana tak że model osiągał 10-15m nie więcej i było wszystko pod kontrolą, a pogoda bezwietrzna.

wiem, jestem nienormalny :crazy:

 

EDIT:

a ile śmiechu było jak to poleciało ? :jupi: :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

obiecalem jakiś filmik ze strzelania z gumy ale niestety nie udało się - może następnym razem.

Za to umieszczam kilka zdjęć z ostatniego latania w niedzielę.

imgp4757.jpg

Na zdjęciu EG przerobiony na bezszczotkę, 2 x Zuni (Artura i mój), SuperZoom i Flash oraz NR 3 (Artura) i mój Kompozyt.

 

imgp4762.jpg

Guma rozciągnięta o jakieś 400-500%.

 

imgp4763l.jpg

I po strzale. Niestety nie udało mi się złapać samego momentu wyjścia w górę - trwa to zbyt krótko. Przy delikatnym wietrze (około 2-3 m/s) Zuni wychodzi piękną świecą na jakieś 100 metrów. Artur pod koniec wznoszenia robił jeszcze ze 2 beczki i przechodził do akrobacji.

 

imgp4771c.jpg

 

A ja z takiej wysokości i przy takich warunkach mogłem spokojnie zaczepić się na małą termikę.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.