Skocz do zawartości

Zdjęcie

CSS 13 albo PO-2 w skali 1:4

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
190 odpowiedzi w tym temacie

#181 MareX

MareX

MareX

• Moderatorzy
  • 1025 postów
  • SkądKrakow
  • Imię:Marek

Napisano 07 styczeń 2018 - 17:28

Kawał całkiem nowego roku już za nami i niezbyt wiele działo się przez ten czas w temacie Po-ciaka, gdyż absorbowały mnie całkiem inne sprawy, bardziej przyziemne i zawodowo istotne. Jutro jeszcze ZUS i zgłoszenie wyrejestrowania pracownika, który poszedł na swoje. Przez to święto wczorajsze i dzisiejszy kawałek niedzieli porobiłem nity mocujące kołpaki felg oraz zacząłem robić osłony "blaszane" okrywające gumowe amortyzatory. Kółka po raz pierwszy zagruntowałem podkładem i tak sobie teraz schną:

koł..JPG

Kiedy wyschną, ponownie je przeszlifuję i zagruntuję tą szpachlą natryskową, a następnie pomaluję kolorkiem.

We wtorek powinien do mnie dojechać materiał na zrobienie oponek i będę z tym walczył, a skutki zobrazuję.

Tak w tej chwili prezentuje się jedna osłona dla amortyzatora już dokładnie doszlifowana, a druga czeka na obróbkę.

osł..JPG

Po włożeniu tego materiału w imadło, odbijały mi się ryflowania wewnętrzne szczęk, więc zrobiłem sobie drugi zestaw szczęk z drewna bukowego i teraz mi się nic nie odbija /chyba, że najem się świeżej czerwonej papryki... ;) /

Po zdobieniu drugiej osłony, zagruntuję to specjalnym podkładem do styro i także pomaluję stosownym kolorkiem.

No to tyle na razie. Idę czytać tom V-ty niesamowitych przygód mecenas Joanny Chyłki, by Remigiusz Mróz.  :)

• 0

#182 302_Osh

302_Osh
  • Modelarz
  • 283 postów
  • SkądRumia
  • Imię:Bartosz

Napisano 08 styczeń 2018 - 12:38

Chyłka w audiobooku i kleisz słuchajac. A Mroz to ewenement. Jakość i tempo pisania niewyobrazalne.
  • 0

#183 MareX

MareX

MareX

• Moderatorzy
  • 1025 postów
  • SkądKrakow

Napisano 08 styczeń 2018 - 20:33

Albo kleję, albo słucham... A preferuję czytanie, bo wpływa twórczo na wyobraźnię. Tak, faktycznie bije rekordy prędkości w pisaniu, ale ja powoli czytam więc średnia wychodzi "średnia". Czytam "po godzinach" więc nikomu nie przeszkadzam. Ostatnio w piątkowym lokalnym dodatku "GW" zwanej tu i ówdzie "wybiórczą" poczytałem stały felieton doktora polonistyki z UJ, i wyszło, że młodość spędziliśmy w tym samym miasteczku, osobiście znałem jego ojca, a także inne osoby wspomniane w tym tekście. Chyba do niego coś napiszę i znowu potwierdza się to, iż nasz świat jest bardzo mały.
  • 0

#184 MareX

MareX

MareX

• Moderatorzy
  • 1025 postów
  • SkądKrakow

Napisano 11 styczeń 2018 - 17:11

Pogawędziłem ostatnio, ale też i coś porobiłem. Wczoraj dojechał do mnie materiał pomocny w wykonaniu oponek do mojego dwupłata. Kolejny raz, dzięki naszemu Koledze tu z forum i jego uprzejmości oraz życzliwości /budowniczy Camelka"/, mogłem zmierzyć się z takim zadaniem , którego nigdy wcześniej nie wykonywałem. Wziąłem więc, i nie czekając na nic -  sobie zrobiłem. Tak to szło:

Najpierw odmierzyłem i wyciąłem dwa kwadraty o odpowiedniej długości boku, tutaj było to 18 cm. Wyznaczyłem środki i wywierciłem otwory fi 10.

op1.JPG

Mając te otwory . skręciłem to wszystko w jeden bloczek, używając czterech kółek z dykty 3mm, które to kółka pozyskałem ponownie z uprzednio zbudowanych "mocarnych" rdzeni. Poobcinałem też rogi kwadratów, otrzymując w miarę symetryczne ośmiościany.

op2.JPG

Wsadziłem to wszystko do maszynki i wstępnie obrobiłem. Szło jak w masło i musiałem uważać, aby zmieścić się w średnicy kółek z oponkami, czyli 175 mm.

op3.JPG

Bloczek wstępnie obrobiony rozkręciłem i zamocowałem jedną - już prawie - oponkę, ściskając ją dwoma krążkami z każdej strony i wtedy nadałem oponce kształt oponki  ;)  Mając te krążki, wiedziałem od którego miejsca będzie oponka wystawała z "felgi" i mając taki punkt odniesienia mogłem dowolnie oponkę rzeźbić, pilnując jedynie wymiaru jej średnicy i grubości. To samo zrobiłem - z prawie - drugą oponką

op4.JPG

op5.JPG

W ten , jakże prosty sposób, miałem gotowe dwie "pół oponki" do mojej pół makiety.  :P

Kolega Jacek zastanawiał się  nad tym, jak zamierzam z "pół oponki" zrobić całą oponkę. Bardzo prosto Jacku i inni Koledzy interesujący się ewentualnie tą technologią.

Po pierwsze musiałem przerobić do tej pory używane krążki "dyktowe", na takie, aby wyznaczały mi miejsce na jakie będzie sięgało wnętrze oponki w najniższym położeniu plus jeszcze 2-3 mm aby ciaśniej siedziała. Skręciłem krążki w bloczek, wyznaczyłem ich nową średnicę, włożyłem w maszynkę i skutecznie je "odchudziłem".

op6.JPG

A tu już "pół oponka" gotowa do obrobienia:

op7.JPG

Przy tej operacji posługiwałem się ostrym nożem z Olfy, wcześniej odjechawszy sankami, aby móc swobodnie operować.

Nadałem kształt z jednej strony, obróciłem "już prawie oponkę" na drugą stronę we wrzecionie, operację powtórzyłem i w pewnym momencie miałem wolną od obrotów "cała oponkę"!  :) No to ją od razu nasadziłem na "felgę"

op8.JPG

Czynność powtórzyłem z "półfabrykatem" i miałem całkiem fabrycznie nowe oponki do Po-2.

Tak wyglądał po odcięciu rdzeń po oponce:

op9.1.JPG

A druga oponka tak się miała przed osadzeniem:

op9.JPG

Nast. zamalowałem miejsca po podkładkach:

op10.JPG

I po nanizaniu kółek na drucik, powiesiłem oba na haku mej wagi:

op11.JPG

co daje na gotowo 0,3 kg, więc chyba nie jest tak źle. Teraz będę się zabierał za doprowadzenie do końca podwozia dla tych "butów", ale nie wiem, czy jeszcze dzisiaj będzie mi się chciało, bo znowu tak się rozpisałem, że chyba się zmęczyłem... ;)

• 1

#185 marcinolesno

marcinolesno
  • Modelarz
  • 45 postów
  • GG:
  • SkądOlesno-Opolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 11 styczeń 2018 - 21:09

Z czego zrobiłeś te oponki? Wyglądają świetnie :)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#186 MareX

MareX

MareX

• Moderatorzy
  • 1025 postów
  • SkądKrakow

Napisano 12 styczeń 2018 - 10:03

Pianka nazywa się: XVA 60, a można ją kupić w firmie Bogmar w Łodzi. Mogą ci pociąć na dowolny wymiar w granicach 2 x 2 m. Cieszę się, że ci się spodobały. Mi także się podobają i nie myślałem, że mi wyjdą  tak, od pierwszego razu. Co najważniejsze, trzeba je mocno przycisnąć teraz, kiedy są już na "felgach", aby się znacząco odkształciły. Mam nadzieję, że kiedy będą przy modelu, też tego ugięcia /rozpłaszczenia/ nie będzie specjalnie widać.

• 0

#187 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 790 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 12 styczeń 2018 - 14:35

Zacnie to wyszło! Prawda że fajny materiał? Jedyne co to pewnie należy unikać, jak i w przypadku prawdziwej awiacji - długich przestojów ciężkich modeli na kołach. Albo kozły albo powiesić. Bo zwłaszcza przy +30 stopniach C mogą usiąść...

Koła prima sort Marku :)

• 0

#188 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 981 postów
  • SkądGóra Kalwaria
  • Imię:Arek

Napisano 12 styczeń 2018 - 14:55

Jedyne co to pewnie należy unikać, jak i w przypadku prawdziwej awiacji - długich przestojów ciężkich modeli na kołach.

z tego co wiem, u Marka żaden na kołach nie stoi  :D

• 0

#189 MareX

MareX

MareX

• Moderatorzy
  • 1025 postów
  • SkądKrakow

Napisano 12 styczeń 2018 - 16:54

Aż tak źle to nie ma .  ;)  Co sobie stoi, to stoi, a co ma polecieć, kiedyś pewnie poleci. Powiedzmy, że "wirtualnie" pod powałą już sobie lata.

001.JPG

002.JPG

:P

• 0

#190 f-150

f-150
  • Modelarz
  • 2037 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Wojtek

Napisano 12 styczeń 2018 - 21:23

Mnie się podoba jeden.Ryan PT 20.

• 0

#191 MareX

MareX

MareX

• Moderatorzy
  • 1025 postów
  • SkądKrakow

Napisano 13 styczeń 2018 - 11:16

Nie widzę Wojtku najmniejszej przeszkody w tym, abyś z wiosną "przećwiczył" tego Ryana tu u mnie. Przecież latać umiesz nieporównanie lepiej ode mnie a i na serwisie przedlotowym także się znasz... Dla chcącego - nic trudnego!  :)

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych