Skocz do zawartości

CSS 13 albo PO-2 w skali 1:4


MareX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro wstawię fakturkę. Do Liroya mam dalej niż bliżej i sporadycznie tam bywam. W Casto są dwie skrzynie ze ściankami sklejki "lotniczej", z których to powybierałem sobie, to co uważałem, że może się nadać, pan każdą deskę pomierzył, wypisał kwit i w kasie wyłożyłem 42 z groszem zł polskich i z paragonem w garści udałem się po fakturę VAT, bo przecież kupowałem wyposażenie dla firmy. Z tych desek zrobię zacne regały ekspozycyjne, lub inne, przydatne w firmie urządzenie. Po południu dumałem nad ścianą dla mocowania silnika. Mierzyłem, liczyłem, rysowałem i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Koledzy, moim zdaniem dowolna sklejka, nawet tylna ściana starej szafy ze strychu, powzięta przez modelarza w określonym celu, następnie wkomponowana w latający model- przecież staje się sklejką lotniczą, niezależnie od ilości warstw i innych szczegółów  :D Dotyczy to także innych materiałów- jak latają, to są lotnicze z definicji.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, że Castorama doda Ci skrzydeł? Nie , przepraszam, to nie to...Ale- w Niemczech powstał amatorski motoszybowiec (prawdziwy), powielony już w wielu egzemplarzach, zbudowany z założenia tylko z materiałów możliwych do kupienia w typowym hipermarkecie tego typu, czyli jakimś Praktikerze, czy innym Hornbachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrabiałem dzisiaj główną wręgę wszystkimi możliwymi narzędziami i "wyszło, jak laserem" ;-), ale ta centymetrowa decha jednak z lichego materiału i słabo posklejana. Chyba jakimś "roślinnym" - pamiętacie? Był "super" do "MM", ale butapren o wiele lepiej i szybciej kleił, za to jak skutecznie brudził całą okolicę... Trzeba będzie wzmacniać, a to dodatkowa waga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nadal obrabiałem te przednie wręgi, w tym jedną, osobiście dorysowaną, na której będzie wisiała "gwiazdeczka", z odpowiednim skłonem i wykłonem. Zrobiłem w niej dziury i przykręciłam łoże. No, cud - miód! Ale nadal szkoda "kliszy" na fotki, bo wręgi, jak to wręgi. Banał. Nikt nie nawiązał do kleju roślinnego, czy butaprenu, a miałem nadzieję, że też komuś się przypomniało... Celowo robię te różne dygresje, najczęściej całkiem głupie , aby jakoś urozmaicić samo to klejenie i kombinowanie z modelem. Bo też i całe to moje obecne modelowanie, to absolutna zabawa, z której mam mieć "fan" i nic ponadto. Nikomu niczego udowadniać nie muszę, żadnych aspiracji zawodniczych nie posiadam i jedyne co, to pytanie do siebie samego, czy i na ile dam radę? Tak więc możecie tu pisać swobodnie, na tematy około modelowe i nie tylko. "Papier" jest cierpliwy, internet też, no chyba, że jakiś mod uzna inaczej. No, tak, ja tak też mogę uznać, ale wtedy najwyżej , po konsultacji z autorem, wpis wykasuję. Zamówiłem też dzisiaj w jednej hurtowni arkusz sklejki "lotniczej" 3 mm i wyobraźcie sobie, że na fakturze pozycja "pakowanie towaru" była prawie tożsama z wartością zamawianej sklejki!!! Normalny szok! Odpisałem babinie jedynie, że człek cały czas się czegoś nowego uczy, po to, aby i tak głupim umrzeć. Ciekawe, co by było gdybym tę metodę zastosował w wysyłaniu moich paczek? ...No to by było dzisiaj na tyle.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc posklejałem w całość te trzy pierwsze wręgi, a jako, że lubicie oglądać obrazki, to je udostępnię. A co mi tam?...

 

post-16-0-93601700-1485343414_thumb.jpg

 

Na razie to tylko połapane na podłużnicach i trzyma się "na słowo honoru", ale będzie dalsze doskonalenie.

 

post-16-0-37739200-1485343523_thumb.jpg

 

Te nakrętki z kolcami osadzone już na sztywno na żywicy i łoże trzyma się mocno deski.

 

post-16-0-07944600-1485343644_thumb.jpg

 

Skłon i wykłon , jak na obrazku i myślę , że będzie dobrze. Nie omieszkałem więc do tego przymierzyć "gwiazdeczki".

Tak się to na tę chwilę prezentuje:

 

post-16-0-00564300-1485343787_thumb.jpg

 

No i tyle na razie. Cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt! Piękny wiek, a mój poprzedni, prawdopodobnie zrobiony w 1917, czyli wiekowy staruszek! Ciekawe dlaczego tak lubię te stare samoloty? Pewnikiem dlatego, że samemu jestem stary dziad... ;) Do mnie wczoraj dojechała "dykta" 3 mm z hurtowni pod Rybnikiem, a jutro dojedzie "dykta" topolowo-balsowa, też trójka, od jednego z Kolegów zaprzyjaźnionego z naszym PFM. Tak więc będę miał z czego lepić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dzisiaj dojechała ta sklejka lżejszego sortu, a ja wczoraj naprodukowałem sobie listewek balsowych 8x8x100 mm, jak również użyłem po raz pierwszy mojej "zabaweczki" tokarsko-frezersko-wiertarskiej, jako frezarki i wyfrezowałem sobie dwa rowki, aby wkleić w nie listewki balsowe. Tak to mi się zrobiło:

 

post-16-0-35224900-1485513214_thumb.jpg

 

drugi jeszcze gorzej, więc go nie pokazuję, ale wiem, że powinienem najpierw poćwiczyć na neutralnym kawałku dykty i dopiero robić na takim elemencie od modelu. Wiedziałem jednak , że zmienię koncepcję, bo po pierwsze te podłużnice niepotrzebnie przykleiłem do deski spodu kadłuba, a poza tym deska ta ze sklejki 6 mm z Casto była zwichrowana, co zauważyłem po przyklejeniu do niej tych podłużnic. Teraz zrobię ten spód z dwóch kawałków tej sklejki topolowej, mocno docisnę i po wyschnięciu powinno być prosto. Na fotce decha 6-tka i arkusiki sklejki, która dzisiaj dojechała.

 

post-16-0-65430000-1485513612_thumb.jpg

 

Czym dłużej wpatruję się w te moje plany wykonawcze, tym więcej widzę i rozumiem. Np. rozgryzłem sposób mocowania dolnych kawałków skrzydeł do kadłuba, jak również sposób mocowania górnych połówek do centropłata. Dla porządku powiem, że nigdy nie uczono mnie czytania rysunków technicznych, a te dwie lekcje w liceum w tym temacie, to było jednak stanowczo zbyt mało. 

Takie są te plany na stole i "klocki" które samemu wycinam:

 

post-16-0-03783100-1485513927_thumb.jpg

 

Mam nadzieję , że wieczorkiem znowu coś podziubię.  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez weekend udało mi się zrobić oba boki kadłuba, które zaraz sobie przymierzyłem:

 

post-16-0-79055500-1485768105_thumb.jpg

 

Prosta konstrukcja, jak ten sznurek w kieszeni i nawet równo mi to powychodziło, a to dlatego chyba, iż każdy klocek od razu ciąłem x2 przykładając ten odmierzony i ucięty do listwy, z której ciąłem. Zrobiłem też z lipy wzmocnienia wręgi ogniowej i tak to teraz jest:

 

post-16-0-07724800-1485768307_thumb.jpg

 

Całość obuduję balsą, aby nadać temu przodowi właściwy kształt i będzie super. Teraz trochę pracy zawodowej. :rolleyes:

PS. Pytanie do fachowców - inżynierów - wytrzymałościowców: Kadłub z trzech stron będzie oklejany balsą 2-ką. Jak byście położyli balsę słojami? Góra za kabinami też będzie oklejana półokrągło, a tam słoje pójdą wzdłużnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Marku- już co nieco widać, konstrukcja faktycznie elementarnie prosta i tak własnie jest najlepiej. Niedługo założę swój wątek z CSSem, wczoraj wykonałem rysunki, więc nie będę zaśmiecał Twojego wątku. Jak chodzi o kierunek słojów, to dałbym wszystko wzdłuż, ale moje zdanie po przechrzczeniu się na coroplast może nie być wiążące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem "niebo i ziemię", i zdobyłem numer, aby konkretnie rozmawiać z aktualnym Panam Prezesem /broń mnie P. Boże, absolutnie nie z tym Największym z Najwyższych! / mojego byłego /od lat już składek nie płacę  :( / aeroklubu. Wyłuszczyłem p. Prezesowi, o co mi chodzi, a to o numery rejestracyjne ostatniego "pociaka" użytkowanego w klubie, z pomocą to którego skutecznie dodawano mi skrzydeł. I ewentualnie jakieś fotki tej maszyny. P. Prezes obiecał, że nie ma sprawy i zapadło głębokie milczenie. Ale się jeszcze przypomnę... A jak nie , to zrobię dokładnie takiego, jak ten , co stoi w MLP. A co mi tam...

Teraz fotka z aktualnego postępu prac.:

 

post-16-0-34180800-1485793694_thumb.jpg

 

Czy aby wszystko jest dobrze na tym obrazku?  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.