Skocz do zawartości

CSS 13 albo PO-2 w skali 1:4


MareX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odrobina szczerości. Pisząc cokolwiek, szczególnie tutaj, staram się zastanowić nad tym, co chcę Wam swym pisaniem powiedzieć. Powiedziałem prawdę o dużej pomocy Wojtka, ale już zrobiłem sobie jaja, pisząc o pojedynczym wycinaniu żeber i takim ich też ażurowaniu, co trwało by do us...nej śmierci. Czekałem, czy ktoś się do tego odniesie i b. szybko się doczekałem. I super Stefanie, bo widać, że stara szkoła jeszcze istnieje i swoje wie. Pamiętam swój pierwszy bloczek żeberek do czegoś na uwięzi, jakiś Zuch to chyba był i piłując go,/ten bloczek/ pierwsze i ostatnie żeberko wyszły mi zupełnie inne wymiarowo, a miały być takie same. No, ale miałem wtedy 9-10 lat życia i bardzo mi się spieszyło, aby model zaraz skończyć. Jednak miałem też wyrozumiałego instruktora i dał mi sklejkę na kolejny bloczek i wyjaśnił, jak trzymać pilnik i piłować poprawnie. Na szczęście w tych żeberkach ażurów nie trzeba było robić ...;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszej modelarni szablony się robiło samemu ze sklejki i czerniło tuszem. Potem instruktor Andrzej Krupa bił po łapach, jak tusz się starło przedwcześnie ;-) Badanie prześwitu na bloczku suwmiarką było zawsze dramatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój instruktor, ś.p. Jurek M. ojciec naszego Bogusława, tu z forum, taki srogi nie był. Za to dawał "popalić", w pełnym tego słowa znaczeniu i korzystając z tej "swobody" kiedyś, w modelarni, popaliłem sobie do woli "Carmenów" /pamiętacie? w czerwonej paczce/. Po powrocie do chaty, zaległem , jak ten denat i autentycznie myślałem, że "wykorkuję". Te france były ponoć autentycznie opiumowane czy coś koło tego...Dobrze, że Mama tego nie wyczuła, a może nie chciała, bo sama kopciła?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy już naprawdę tak bardzo wsiąkliście w tę nową cyber - rzeczywistość szanowni Koledzy, że o rzeczach takich, jak rzeźbienie żeberek w bloczku , piszecie z tak wielkim sentymentem? Bo dla mnie taki sposób wykonania jest jak najbardziej oczywisty i normalny. Nie dalej jak dwa dni temu strugałem nowy komplet.

Co to się porobiło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz model bez projektu w 3d, wycinania laserem, frezowania ploterem i detali z drukarki 3d nie ma prawa latać :) Jak tak dalej pójdzie i wszystko będą za nas robiły maszyny to nasze umiejętności manualne będą się ograniczały do poruszania myszką. Wydaje mi się to mało modelarskie i tak robione modele nie wzbudzają u mnie jakiś super pozytywnych doznań za to zawsze podziwiam prawdziwą reczną robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego Michale! Czyżbyś faktycznie miał autentyczne przekonanie, że tutaj, na forum, coś szczególnego się porobiło? Osobiście uważam, że sentyment do najróżniejszych spraw, czy za czymś konkretnym, to nic zdrożnego i nagannego. Jeden ma sentyment za zeszłorocznym śniegiem, inny za zaszuszoną różą, która mu coś przypomina, jeszcze inny za sklepem CSH, którego już nie ma w jego mieście / czy wtedy, kiedy Koledzy pisali o tych sklepowych "sentymentach" też Ci z nimi było nie po drodze?/, jeszcze inny za rozlanym mlekiem... Przecież takie pisanie, o tak wg Ciebie banalnych i prozaicznych sprawach, jak wycinanie żeberek w ten , czy inny sposób, to przecież wspominki tego, co było /mówię o minionych czasach, które już nie wrócą/, a nie jakieś zauroczenie współczesnością w tym temacie /laserowego wycinania żeberek, dla jasności/ . Kto się zauroczył, to jego sprawa czy problem. Ja się nie zauroczyłem, chociaż żeberka wycięte laserowo wyszły arcysuper i nie tylko b. mi się podobały, to jeszcze extra siadły na swoich miejscach. Istota sprawy tkwi w tym wspominaniu, a każdy ma inne wspomnienia i bardzo dobrze jeśli są to fajne wspomnienia. Bo moje, związane z wczesnomłodzieńczym modelarstwem są bardzo pozytywne i stąd takie moje pisanie o bloczku np. Przyjemnego modelarsko weekendu życzę Tobie i innym to czytającym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku dobrze piszesz , wspominać trzeba dawne czasy a jak komuś się nie podoba wycinanie żeberek na maszynie to proszę ręcznie wycinać , i zobaczyć jak to się kiedyś wycinało i jak to łatwo było je sper....  i dostać po łapach od instruktora i mieć krzywe skrzydło przez nie dokładnie wycięte żeberka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tośmy się nie zrozumieli. Jasne, że na ploterze wykonanie żeberek jest łatwiejsze ale równie dobrze do się to zrobić ręczenie ale do tego trzeba troszkę umiejętności. Pisząc wcześniejszego posta chciałem zaznaczyć że przez posługiwanie się wszelkimi automatami sami tracimy lub nie wyrabiamy sobie pewnych umiejętności przez co bez nowoczesnych technologi nie będzie dało się zrobić modelu. 

Szkoda, że tak opacznie to zostało zrozumiane i posypały się posty o wracaniu do kamienia łupanego i nadajników nieproporcjonalnych. Chyba nie będę się więcej włączał w tego typu dyskusje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szkoda, że tak opacznie to zostało zrozumiane i posypały się posty o wracaniu do kamienia łupanego i nadajników nieproporcjonalnych. Chyba nie będę się więcej włączał w tego typu dyskusje. 

Masz dar, rozruszałeś towarzystwo :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I coś się dzieje w temacie, chociaż cały model odłogiem stoi. Temat żywy, a nawet "gorący" ;-) Ciepło dzisiaj było , nawet 25 oC licznik w autku mi pokazał i w "T" koszulkę wskoczyłem. No i w obejściu trochę porobiłem... Efekt : skonany jestem , jak ta Justyna po maratonie, albo jeszcze bardziej. ;-) no cóż, młodym kiedyś bywałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Zima nadciąga milowymi krokami to i ja ze snu letniego budzić się zacząłem. Oczywiście w temacie mojego "PO"-ciaka /mam nadzieję, że się to absolutnie nikomu z żadną polityką nie kojarzy/. Skończyłem lepić lotki w trzech ostatnich skrzydłach /w pierwszym była już ulepiona/ i wziąłem się za skrzydeł szlifowanie. Nudne to jak cholerka /taka mała choróbka - mam nadzieję, że mnie nikt nie poda do prokuratury za publiczne używanie brzydkich wyrazów.../ i tak mnie to znudziło, że postanowiłem sobie dzisiaj górne skrzydło scalić, ot tak, dla naprzymierzenia i dla zobaczenia, jak te prawie 3 metry /2,85/ w rzeczywistości wyglądają. No, powiem Wam - prześlicznie! Sami zobaczcie:

Najpierw część dolna bo mi w kadr w mej "modelarni" nie wchodziła:

 

post-16-0-09075400-1510678937_thumb.jpg

 

i część górna:

post-16-0-66808700-1510679017_thumb.jpg

 

Kiepsko to było, więc skrzydło wytaszczyłem do magazynu i tak było:

 

 

.post-16-0-05251600-1510679114_thumb.jpg

 

Jeszcze raz postawiłem je do pionu na tle bramy, która ma ze 2,5 m wysokości:

 

post-16-0-04199500-1510679212_thumb.jpg

 

Wróciłem "na modelarnię" i zważyłem tak górne, jak i dolne. Waga górnego słabo mi wyszła /mówię o widoku w okienku wagi/ bo mi "grabie" samoczynnie drgały i jeśli uwierzycie mi na słowa, to było tego 1,23 kg.

 

post-16-0-88269300-1510679386_thumb.jpg

 

Dól wyszedł mi widokowo lepiej i było tego 0,86 kg

 

post-16-0-26398200-1510679460_thumb.jpg

 

Czyli razem , niech będzie 2,1 kg, z tym, że ten dół nie jest jeszcze do końca doszlifowany, a poza tym skrzydłom daleko do skończenia. Dużo tego, ale to "następną razą" , kiedy będzie się ona działa.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.