Skocz do zawartości

B-25 2,15m elektryk+video i bomby.


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przyszła brakująca folia, bałem się ,że przyjdzie w poniedziałek i w weekend nie będę miał co robić. :)

Zazwyczaj przychodzi do mnie paczka ze sklepów na 3 dzień roboczy a tu taka miła niespodzianka, widocznie w modelmaxie też oglądają budowę B-25 i się zebrali na szybką wysyłkę.

Co do wagi to już wszystko poważyłem i , napiszę jak będę maił pewność że wszystko, ale dodam tylko że jest dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Okleja te skrzydła i końca nie widać.

Ponad 2 godziny zajęło mi prawe skrzydło. A jeszcze lewe , 2 lotki, 2 klapy i kawałek przy kadłubie.

Pewnie jutro nie skończę.

Zdjęcia wrzucę jak będzie przynajmniej całe skrzydło gotowe. Ale informuje, że się nie lenię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oklejam , oklejam i końca nie widać. Ale już bliżej niż dalej , zostały jeszcze klapy i końcówka kadłuba.

Pokaże dlaczego to tak długo trwa.

Najpierw narobiłem miliony dziurek w szarej foli na spodzie skrzydeł:

 

post-10-0-52677900-1488201235_thumb.jpg

 

A dziurki po to , że wymyśliłem sobie malowanie w barwach inwazyjnych. :)

Wiem wiem miał być z 305, ale bardziej mi się podoba w inwazyjnych ,a druga sprawa w powietrzu dużej lepiej widać. Szczególnie w pochmurny dzień , kiedy szary spód samolotu zlewa się z chmurami.

A wracając do malowania modelu to nadal zastanawiam się nad dwoma opcjami, pierwsza ,brytyjskie z małymi szachownicami (jak miały prawdziwe polskie w Anglii), a drugie to czysta abstrakcja , czyli w pełnych szachownicach z `39.

Patrząc na bogatą historię B-p25, to latał w tylu krajach , że szok, miedzy innymi w Boliwii i u Ruskich.

Na razie jeszcze nie mogę się zdecydować :)

Wracając do tych biało - czarnych pasków to strasznie dużo było zabawy , żeby to okleić folią. Farbami obleciał bym całość w jedno popołudnie. A folią na tych łukach prawdziwa mordęga , jak z prostokątnych pasków uzyskać na obłościach kadłuba w kształcie stożków uzyskać prostokątne powierzchnie.

A wyszło mi to tak :

 

Obdarcie kadłuba z szarej i zielonej folii w miejscu gdzie będą pasy biało czarne.

post-10-0-06423300-1488201901_thumb.jpg

 

A tak kadłub wygląda po oklejeniu

post-10-0-48280500-1488201968_thumb.jpg

 

A tak wygląda to całość (bez klap jeszcze)

post-10-0-06553500-1488202022_thumb.jpg

 

Na szybko złożone do zdjęcia

post-10-0-83994600-1488202033_thumb.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz

Jakby nie było tak daleko do Ciebie (bo to Bobrowniki koło Katowic?) to z chęcią bym wpadł. :)

 

Poważyłem wszystkie graty od B-25 jakie wydawało mi się , że będą włożone do niego poza przedłużaczami, odbiornikiem i kablami zasilającymi ( o ile te od baterii same nie wystarczą)

i wyszła mi waga 4320g.

Wiadomo , że jeszcze coś może dojść, o czym w tej chwili nie pomyślałem, ale i tak przy dwóch bateriach każda ok. 800g mieszczę się w okolicy wagi zakładanej na początku 6-6.5kg. Z tym , że w oryginale był dwa pakiety 14,8V 4500(albo 5000) a ja liczę że wsadzę 2x14,8v 6000mA :)

No i liczę, że obciążenie płata na tyle się zmniejszy,że będzie latał trochę na skrzydłach a nie tylko na silnikach (oryginał w ogóle nie szybował,spadła prawie jak kamień jak zdjęło się moc z silników.

Waga do lotu oryginału to ok. 7,5KG.

Powierzchnia płata podawana przez producenta to 0,54 m2 co daje obciążenie na poziomie ok.140

a w nowym B-25 powierzchnia jest troszkę większa i wynosi ok.0,62 m2 co daje obciążenie ok.100-104

Dalej to nie jest mało ,ale jak na dwu silnikowiec z II WoW to już całkiem przyzwoicie. :)

 

Dla przypomnienia odszukałem moje zapiski z forum z składania oryginału i wychodzi na to , że mój model  całkowicie wyposażony jest lżejszy niż pusty model oryginalny (nie licząc tylko baterii)

Waga pustego oryginału to 4846g.

 

A tu kopia tego co wtedy zważyłem:

 

Poważyłem dziś wszystkie części i wyszło mi coś takiego
stery kier i wys.=300
skrzydła 2x600 =1200
kadłub =1070
gondole 2x515 =1030
elem.sklejkowe=196
podwozie stałe =320
wytłoczki ok. =180
śruby,akcesoria=400
rura i pręty,rurki=150

razem =4846 g

wyposażenie
silniki,regle 2x365=730
serwa i odbiornik =320
pakiet 18V/4600 =1000
przewody,złączki =200

razem ok.7000-7200g

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kadłuba wydłubałem ok. 280-290g.

I myślę , że wiele więcej bym już nie uzyskał, bo sam kadłub jest teraz ładnie wyażurowany, a przy tym nadal mocny.

Co najwyżej lżejszą balsą oklejanie dały by dodatkowe ujemne gramy.

Zamocowałem 2 z 3 kółek , dziś czeka mnie mocowanie w gondoli 3 kółka.

Początkowo myślałem o wymianie drutów 4mm na 3mm i kółek gumowych na piankowe co by dało ok . 120 gram mniej wagi ,ale dałem sobie z tym spokój, przednie najcięższe kółko jest mocowanie na przodzie i pomaga wyważyć model, a te w gondolach , no cóż, na drutach ok 30 łącznie na kołach ok 30 gram łącznie. Jak będę zamawiał coś w sklepie modelarskim to sobie koła zamówię bo ich wymiana to dwa ruchy ampulem, a na wyważenie to nie wpływa, a druty już pewnie zostaną jak są.

 

Ciągle nie mogę się zdecydować na malowanie , może koledzy by coś wymyślili? :)

 

Robertus

Depronowy byłby ultra lekki, nie wymagał by malowania, do tego piankowe stery i depronowe skrzydła i piankowe gondole  hi hi hi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do balsowego B-25 to powoli podstawowe prace budowlane zbliżają się do końca.

Podwozie zamontowane, silniki też, no i najwięcej czasu zajęło mi wklejenie sterów.

Po pierwsze wymierzyć dokładnie,żeby nie było krzywo, a potem odpowiednio mocno wkleić :)

Potem zrobiłem tylną klapkę inspekcyjną, dzięki której mam dostęp do popychacza steru wysokości oraz przejście kadłub ster wysokości.

Z grubszych robót zostało mi zrobić mocowanie centropłatu do kadłuba, dopasować i przykleić maskownice gondoli od góry skrzydła i na koniec zrobić miejsce na baterie, mam nadzieje , że w gondolach. Zobaczymy jak się wyważy.

 

Połączenie kadłuba i sterów oraz klapka:

post-10-0-40125600-1488336085_thumb.jpg

 

model od tyłu:

post-10-0-55508600-1488336157_thumb.jpg

 

i z boku:

post-10-0-01481800-1488336184_thumb.jpg

 

i prawie z przodu:

post-10-0-41977400-1488336218_thumb.jpg

 

 

No i czekam na propozycje malowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o malowanie, to ten schemat jest najbliższy twojemu modelowi:
 
B25_CWHM_Hamilton_Ontario_1.jpg
 
northAmericanB-25Mitchell_40HD.jpg
 
a jak chciałbyś poswawolić swojej wyobraźni, to jest cała maaasa grafik które można umieszczać na części dziobowej kadłuba, i też będzie to zgodnie z historią ;)
 
world-war-ii-b-25-bomber-briefing-time-a

Camarillo11_B-25J_Mitchell_0338.jpg

18a57c205a3830cc8b8da7c183043225.jpg

68-b-1280.jpg

80-k-1280.jpg
 

 

 

a więcej na http://www.warbirddepot.com 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad modelem się posuwają, nie to że nic nie robię, ale nie miałem czym zrobić zdjęć więc teraz nadrobię zaległości.

Pierwsza sprawa to założyłem serwa oraz odbiornik.

Sama elektronika jest banalna, zero wzmacniaczy rozdzielaczy itp.

Wszystkie kabelki zbiegają się do odbiornika, a z jednego regla będzie zasilanie z beca.

Wygląda to śmiesznie bo niemal nie ma niczego :)

 

post-10-0-93300600-1489048533_thumb.jpg

 

Potem zabrałem się za to co spierniczył Hangar9, mianowicie dolna pokrywa kadłuba była za krótka o jakieś 4-5mm.

Wyglądało to ohydnie, czarna szpara strasznie rzucała się w oczy.

Więc wziąłem pokrywę za końce , mocno naciągnąłem i jest na wymiar, trochę balsa trzeszczała jak ciągnąłem ;)

 

Tak to wyglądało oryginalnie :

post-10-0-37995400-1489049363_thumb.jpg

 

A tak wygląda teraz :

post-10-0-63897600-1489049466_thumb.jpg

 

Z uzbrojeniem lotek i klap poszło szybko, skorzystałem z oryginalnych popychaczy , tylko je skróciłem na wymiar.

post-10-0-95744500-1489049547_thumb.jpg

 

Potem w ramach walki z nudą  w masce silnika wyciąłem otwory od chłodzenia, oryginalnie były pełne , ale dreamel potrafi z takimi rzeczami zdziałać cuda:

post-10-0-94062600-1489049778_thumb.jpg

 

Niestety nie zrobiłem zdjęcia mocowania baterii , ale to zwykła półka ,więc nie ma się nad czym rozpisywać.

Najważniejsze jest to , że baterie mogłem zamocować w gondolach tak jak planowałem ,bez konieczności doważania nosa modelu ołowiem. Wcześniej aby wyważyć model dwa pakiety 5000/14,8 byłe wsadzone w kabinę pilotów.

Teraz są w gondolach. Ma to swoje plusy i minusy.

Największym plusem to brak długich i ciężkich kabli zasilających ,każdy po ponad 50g a były takie 4 sztuki czyli ponad 200g zbędnej wagi.

Minus jest taki , że dostęp do baterii jest utrudniony i teraz muszę coś wykombinować jak je ładować i jak je podpinać do regulatorów. Wcześniej kable zlutowane były do jednej wtyczki i wystarczyło tylko zdjąć klapę pod skrzydłami i złączyć/rozłączyć 2 wtyczki ze sobą.

Na razie jeszcze nie wiem jak to zrobię.

W każdym razie nie muszę nic ołowiu wyważać, jakimś fartem model sam się wyważył dokładnie w/g instrukcji :)

 

Do oblotu modelu zostało mi jeszcze właśnie rozwiązanie jak podpinać zasilanie oraz czekam na dostawę regli do Gimmika.

Oryginalny regiel jeden wcale nie działa, nie odzywa się, a z drugim mam problem, że silnik czka zamiast się kręcić , i ustawianie trymingu nic nie daje, widocznie też go szlak trafił.

Regulatory mają być wysłane w poniedziałek, więc mam kilka dni na "polerowanie" modelu dosłownie i w przenośni.

Po latach leżenia w modelarni jest strasznie ukurzony, zresztą przy budowie też go nieźle zakurzyłem.

 

No i najfajniejsze na koniec to waga modelu. Z bateriami 14,8V 4000mA model waży 5500 g plus-minus 50g.

Oryginał latał na 4500 albo 5000 nie pamiętam które z nich w nim siedziały. Ale różnica w wadze jest kolosalna.

Sam jestem zszokowany , aż się wierzyć nie chce , ale ważyłem 3 razy i za każdym razem wychodziło to samo. :)

Pakiety 4000 bo takie teraz mam, mogę je jeszcze zdublować i zrobić 2x8000.

Przy tej wadze to mocno się nad tym zastanawiam.

No nic na oblot zostaną te 4000, a potem się zastanowię .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.