Skocz do zawartości

Frsky Horus w drodze.


wiesniak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czesc Chlopaki.

 

Jestem poczatkującym modelarzem i oprócz tej aparatury znam jeszcze jedna, Turnigy 9XR PRO. W związku z tym jestem w stanie dokonać tylko porównanie do 9XR PRO co z założenia jest troche nie fer, bo to zupełnie inne półki cenowe.

 

Na tą aparature długo oczekiwałem. Z trzech powodów.

 

Szukalem jakiejś porządnej ale nadal budżetowej aparatury, dzialającej na OpenTX.

9XR PRO nigdy mnie nie zawiodło. Ale jego taniość czuć w środku mocno. Taki tańszy Taranis.

Horus zapowiadał się jako porządna aparatura działająca pod kontrolą OpenTX. 

 

Drugi powód to drążki oparte o czujniki halla. Klasyczne drążki oparte na potencjometrach muszą po jakimś czasie zawieść. Takie oparte o czujniki halla mam wrażenie że będą nieśmiertelne. Tam po prostu nie ma się co zepsuć. No chyba że łożyska sie rozlecą. Marna szansa.

 

Trzeci powód to przywiazanie do FRSKY, już posiadam kilka ich odbiorników, wiec generalnie chcialem cos bedzie z nimi działać. Odbiorniki serii D mają najtanszą opcje telemetrii (ktorej w serii X chyba brak niestety) czyli wejśćie analogowe. Ktore za darmo można wykorzystac na pomiar napięcia pakietu, bez kupowania czegokolwiek.

 

 

Czekałem, czekałem, dzwoniłem dwa razy do 77hobby gdzie mówiono że będzie za max dwa tygodnie, a miesiąc później to samo. Cena w 77hobby była nie znana.

Potem niemal równolegle pojawila sie ta aparatura w 77hobby (2666 PLN) i HK EU (498 USD). Uznałem że 700 PLN różnicy to o wiele za dużo i zamowiłem w HK.

 

Po rozpakowaniu od razu przystapilem do instalacji OpenTX'a. Poszlo to w miare gładko, wiec przeniosłem na próbę konfiguracje modelu Heron z 9XR PRO (dzialającej pod kontrolą OpenTX). 

Myślę że osoby nie zapoznane z OpenTX mogą doznać szoku. Jak to przenieść model z 9XR PRO do Horus'a ? Trwało to 5 minut (a model programowalem oryginalnie z aparatury z pół dnia), i przeniesione zostały nawet trymy. Jedyne co sie zmienilo to obłożenie przełączników, w Horusie jest wiecej 3 pozycyjnych i to spowodowało różnice.

 

Nazajutrz apke "oblatalem", dziala w porzadku.

 

Ogólnie ponieważ używam OpenTX'a to zobaczyłem wszystko to co już znalem, tylko w ladniejszej oprawie. Ja programuje modele bezpośrednio z apki, na Horusie w porównaniu z 9XR PRO robi się to 2 razy szybciej i 3 razy wygodniej.

 

Jeśli chodzi o drążki, to nie umiem ich jakoś bardzo porównać. Na 9XR PRO po wymianie drążków na te z Taranisa, latało mi się już naprawde dobrze jak na moje amatorskie latanie. 

Te w Horusie są takie że jakoś tak czuć że masz do czynienia z metalem a nie z plastikiem. Oprócz tego są znacznie "twardsze", co dla mnie jest lepsze bo bardziej wyczuwam jak daleko jestem od centrum. 

Czy są bardziej precyzyjne nie umiem powiedziec, bo wiecie, latam dwoma piankami a moja precyzja jest taka ze staram sie wyladowac w zasiegu wzroku. Drązki mi w tym w kazdym badz razie nie przeszkadzaja.

 

Te oryginalne z 9XR PRO byly kiepskie(czesto nie centrowaly sie dobrze), ale te z Taranisa byly na tyle w porzadku, że teraz nie czuje jakiejś diametralnej różnicy. Mam wrażenie że są fajniejsze, ale nie mam wrażenia że dzialają lepiej. Za to jak wspomnialem, powinny być długowieczne.

 

 

I jak jakieś info o tej aparaturze? 

 

Czy można ją wygodnie obsługiwać kciukami czy to raczej pulpitówka?

 

Ja latam kciukami, lata mi się bardzo dobrze. To co mi przeszkadzało troszkę na początku to inna pozycja trymerów niż ta do ktorej byłem przyzwyczajony. Nadal czasem musze spojrzeć na radio zeby odpowiedni znaleźć.

 

post-18394-0-19349100-1487522255_thumb.jpg

post-18394-0-46160200-1487522260_thumb.jpg

post-18394-0-80782000-1487522264_thumb.jpg

post-18394-0-53334700-1487522268_thumb.jpg

post-18394-0-12520600-1487522273_thumb.jpg

post-18394-0-04123500-1487522277_thumb.jpg

post-18394-0-54862100-1487522281_thumb.jpg

post-18394-0-75813400-1487522285_thumb.jpg

post-18394-0-06567300-1487522290_thumb.jpg

 

 

Jeśli są jakieś pytania, to prosze zadawać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie zaskoczyłeś że bez problemu kciukami, ale aparatura wydaje się dość duża i ciężka, pewnie bez smyczy lekko nie jest?

 

Co do kciuków, 

Tyle mogę przekazać :-).

 

Dużo się mówi o tym że Horus duży i cieżki, ale nie wydaje mi się ani cieżki a wielkosc mi wpadła w gust. Jest większy od 9xr, ale w sumie nie wiele.

 

Jak biorę go do ręki to też nie wydaje mi się żeby trzymanie go w rękach mogło sprawiać problem, ale latam zawsze na smyczy i tak naprawde nie wiem jakbym to odbierał po godzinie trzymania go w rękach.

Nie mniej jednak na pewno jest cięzszy od 9xrPRo i podejrzewam ze ciezszy niz typowa aparatura.

post-18394-0-20585800-1487625730_thumb.jpg

 

Czy da się zrobić na wyświetlaczu 3 duże, wyraźne timery? Czy niestety tak jak jest w większości innych nadajników czyli ogromny wyświetlacz, na nim całą masa niepotrzebnych w locie rzeczy i jakieś malutkie timery i to zwykle tylko dwa.

 

 

Ponizsza fota dotyczy oczywiscie OpenTX'a. To tak na próbę, oczywiscie możesz sobie takich ekranow skomponowac wiecej. Mozesz tez na przyklad dac 8 timerow tylko ze mniejszych.

Kolory mozesz oczywiscie zdefiniowac kazdego z osobna, tak żeby byly bardziej kontrastowe.

Mozna tez dla przejrzystosci wylaczyc gorny pasek, ale tak na oko to nie powieksza to widgetow.

post-18394-0-23238400-1487626170_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to się nazywa inzynierskie porównanie :) Czyli się da kciukami ją obsługiwać. To radio muszę powiedzieć że od czasów multiplexa royal i profi, jest pierwszym które mnie zainteresowało. A powiedz jeszcze jak z plastikiem porządny czy czuć taniość? 

 

Kolejna rzecz ekran w mocnym słońcu, w multiplexie mam wielki ekran w tym samym miejscu co w horusie ale czarnobiały wiec super widać. Ciekawe jak jest tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche przyfantazjowalem z timerami.

Sa trzy dostepne timery. Mozna je zwizualizowac na wielu widgetach, ale timery sa trzy.

 

Co do wyswietlacza to dam znac gdy sie pojawi slonce wreszcie. Bo ostatnio to maskarka jakas z pogoda. Pod chmurka wyswietlacz dzialal super, na 10% podwietlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche przyfantazjowalem z timerami.

Sa trzy dostepne timery. Mozna je zwizualizowac na wielu widgetach, ale timery sa trzy.

 

Dziękuję za informację. Trzy mnie w pełni satysfakcjonują. Obawiałem się, że będą tylko dwa jak w Taranisie. 

A czy to jest tak z tym oprogramowaniem Open, że całość jest dostępna i gdybym chciał i potrafił to mogę sobie np. dopisać kolejne timery czy np. do części kodów źródłowych nie ma dostępu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Trzy mnie w pełni satysfakcjonują. Obawiałem się, że będą tylko dwa jak w Taranisie. 

 

Wejdź na stronę OpenTX a dowiesz się wszystkiego.

Mam TARANISA X9E i są trzy timery.

 

Trzeci timer to dodatkowa opcja buildu, można go mieć lub nie w zależności od ustawień.

post-13655-0-61747600-1488004941_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Jeśli są jakieś pytania, to prosze zadawać.

Nie było problemów z bindowaniem ? masz system EU czy nonEU? Zamierzam zmienić taranisa na horusa ale mam 15 odbiorników nonEU a w europie można kupić tylko EU a z Chin dowalą cło :) Zaczynam właśnie drążyć temat systemów więc sorry jeśli zadaję głupie pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się wtrącam. Mam TARANISA X9E i nie mam problemu z bindowaniem odbiorników, ale jest zasada taka że odbiornik i moduł nadawczy musi mieć taką samą wersję firmware.

Ujednolicenie jest bardzo prostą czynnością. Z HORUSEM jest podobnie. Niedługo ukaże się nowa wersja oprogramowania OpenTX  wer. 2.2.0 już z obsługą dla HORUSA.

Warto wejść na stronę sklepu http://77hobby.pl i zapoznać się z procedurą uaktualnienia. Można też zainstalować z OpenTX  jeszcze co prawda wersję próbną Companion 2.2.0 ,ale za to można się wirtualnie pobawić HORUSEM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było problemów z bindowaniem ? masz system EU czy nonEU? Zamierzam zmienić taranisa na horusa ale mam 15 odbiorników nonEU a w europie można kupić tylko EU a z Chin dowalą cło :) Zaczynam właśnie drążyć temat systemów więc sorry jeśli zadaję głupie pytania :)

A jaki problem zmienić firmware w jedną albo w drugą stronę ? Zwłaszcza że robi się to z poziomu nadajnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.