Skocz do zawartości

Przedłużenie anteny


LITE
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Stałem się posiadaczem odbiornika 6CH Redcon DSM2:

 

h7rPnvL.jpg

 

Chcę zmienić w nim antenki na dłuższe(150mm), ze złączem IPX/U.FL, coś w tym rodzaju:

 

LaEDKnH.jpg

 

Czy wmontowanie takiej antenki wpłynie negatywnie na pracę odbiornika?

 

Pozdrawiam

LITE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli je prawidłowo zamontujesz to odbiornikowi nic nie ubędzie. Jeśli w odbiorniku nie ma oryginalnych złączy to prawdopodobnie będziesz je lutował.

Nie rób tego zwykłą lutownicą  (grzałka) tylko lutownicą izolowaną od sieci, może być transformatorowa.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli je prawidłowo zamontujesz to odbiornikowi nic nie ubędzie. Jeśli w odbiorniku nie ma oryginalnych złączy to prawdopodobnie będziesz je lutował.

Nie rób tego zwykłą lutownicą  (grzałka) tylko lutownicą izolowaną od sieci, może być transformatorowa.      

Lutowanie w mikroskali się zapowiada;)

Wezmę lutownicę transformatorową z bardzo długim grotem, żeby złącza nie stopić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle zrozumiałem. Czy chcesz lutować gniazda na płytce odbiornika do tych złączy co są przy antenach. Oryginalne antenki są przylutowane do płytki odbiornika.

Tak chyba widać to na zdjęciach. Odetnij złącza w nowych antenach i przylutuj bezpośrednio do płytki. Tylko jak będziesz lutował ekran to uważaj żeby nie 

stopić izolacji. Trzeba to robić szybko i gorącą lutownicą. Mam nadzieję że używasz jakiegoś dobrego topnika lub ostatecznie kalafonii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o elektryczności statycznej! Jak się naelektryzujesz od ubrania i dotkniesz elektroniki, to może być po ptakach. Rozładuj się przedtem dotykając np. kaloryfera a najlepiej wyrównaj potencjały swój i odbiornika zanim zaczniesz lutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Trochę stary temat, ale w jednym odbiorniku mam anteny do wymiany i chciałbym zamontować dłuższe. Anteny już wymieniałem w innych odbiornikach, ale spektrum nie ma ekranu, tylko sterczą gołe antenki. Do czego przylutować ekran? Odbiornik marki nieznanej, ale wygląda tak jak na zdjęciu w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam wasze wypowiedzi i się zastanawiam, czy montowanie dwóch anten z fiderami do tego odbiornika ma sens? Zaznaczam, że nie jestem fachowcem-radiowcem, więc jeśli się gdzieś kopsnę, to mnie poprawcie. :)TUTAJ jest napisane (ktoś już to sprawdził - czytać ostatni komentarz: #65074), że jeden z tych drutów jest podlutowany do masy! Wynika z tego, że odbiornik nie posiada dwóch modułów RF z dwiema antenami, tylko jeden z jedną antenę typu: Ground Plane. Jeden z drutów (ten dolutowany do masy) to jest "przeciwwaga" anteny, a drugi drut to dipol prosty, zwany "promiennikiem" anteny. W zasadzie będzie to nie "przedłużanie anteny" (jak jest w tytule tematu), tylko, precyzyjniej: odsunięcie anteny od odbiornika, co w wielu sytuacjach ma sens (maksymalne odsunięcie anteny od "bebechów elektronicznych" w celu zminimalizowania zakłóceń odbioru, powodowanych przez pozostałą elektronikę/elektrykę zamontowaną w modelu). Na fotce poniżej zaznaczyłem o co chodzi z taką anteną:

 

post-18069-0-02578000-1527878537.jpg

 

FIDER - kabel koncentryczny o impedancji 50 Ohm (w tym przypadku kabel: RG-113), przesyłający sygnał radiowy z promiennika do odbiornika,

PR - promiennik dipola o długości ok. 3 cm (1/4 długości fali dla 2,4GHz), czyli dokładnie taki sam jak ten oryginalny drut-promiennik, przylutowany bezpośrednio do płytki odbiornika.

 

Więc jeśli chcemy, żeby było jak w oryginale (czyli mamy mieć antenę z przeciwwagą), ale antena ma być odsunięta od odbiornika, to wg mnie należy zamontować jedną antenę, trochę przerobioną, czyli z dolutowaną przeciwwagą :

- zlokalizować przeciwwagę anteny (omomierz/pomiar ciągłości między szpilką minus w złączu zasilania odbiornika a drutem anteny: jednym lub drugim) i usunąć,

- odlutować drugi drut-promiennik dipola anteny i zalutować tam gniazdo (dobrze jak gdzieś blisko będzie tam ścieżka masowa dla gniazda anteny)

- jeśli już mamy taką antenę jak z tej fotki to można na niej zamontować przeciwwagę w postaci cienkościennej (mosiężnej/miedzianej) rurki, takiej samej długości jak promiennik. Rurkę dolutowujemy do ekranu u nasady promiennika (zaznaczyłem to żółtą kropką na fotce) i całość zgrzewamy w termokurczkę. Wszystko widać na poniższej fotce:

 

post-18069-0-05932300-1527877803_thumb.jpg

Całośc opisu o antenach ze strony ABC-MODELE.PL: TUTAJ

 

PS Na koniec ważna uwaga eksploatacyjna dla anten z fiderem (jest zresztą o tym w linku powyżej). Przetarcie (przerwanie ciągłości ekranu kabla koncentrycznego), które może się zdarzyć (często robi się to np. przy samej wtyczce) i być nawet mało widoczne, powoduje rozstrojenie anteny, bo zmienia się wtedy czynna długość promiennika dipola. Należy to mieć na uwadze w razie nagłej utraty czułości odbiornika.

 

Piotrek, przeprowadź podobną (jak wyżej) analizę, tzn, czy odbiornik ma faktycznie dwie anteny, czy jedną? Ciekawe jak autor tematu poradził sobie z tym problemem (rok temu)? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam same zamienniki, tak kupiłem z aparaturą. Zakupiłem teraz oryginalny odbiornik z satelitą, zobaczę jak tam będzie. Satelita chińskiego ar6000 jest skonstruowana dokładnie tak jak napisałeś, czyli jeden drucik to antena, drugi wisi dla ozdoby, jest przylutowany od drugiej strony płytki do masy. Tam widać ewidencją ściemę, ale nie ma dylematu do czego przylutowac ewentualny ekran.

W pozostałych odbiornikach bez satelity muszę zmierzyć czy któraś z anten czasami nie udaje tylko anteny. Bo na pierwszy rzut oka obie są podłączone do jakiejś elektroniki.

 

Idąc dalej, jakbym chciał dipolową założyć, to zasada taka sama jak z przedłużeniem, czyli przeciwwaga do masy?

jeszcze pytanie odnośnie samej długości anteny. Od którego miejsca lutowania liczyć? od samego początku "kulki" cyny, od środka, czy od końca? Na razie zostawiłem 34mm, żeby ewentualnie dostroić i Range test wychodzi całkiem dobrze, bo około 50 metrów. Nie chcę przedobrzyć, ale wydaje mi się że może być jeszcze lepiej jak antena będzie dobrze dostrojona. Jak z faktyczną długością anteny? W/g kalkulatora wychodzi mi że powinna mieć 31,2mm, a sprzedawane anteny mają 33mm. Jak Wasze doświadczenia w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki, na pewno będą pomocne. Pomierzylem swoje w chinczykach i w każdym odbiorniku jest inaczej. W jednym 34mm, w innym 26mm, w jeszcze innym 30.
Czy takie anteny jak w spektrumach działają jak dipole? Czy raczej ta przylutowana do masy jest tak żeby była?
Rozebrałem chińskiego ar6210, i satelitę do niego, moduły odbiorcze w odbiorniku i w satelicie są takie same. Długość anten 34mm. 29d8434e8cae0cc3bb76a5f0922143f8.jpg

c911dc2835e21963e67fc8a573f12ad8.jpg

 

I jeszcze jedno pytanko. Czy masę do ekranu tudzież do dipola można przylutować poprzez kabel robiący za przedłużacz na płytce odbiornika? Rozważam dolutowanie w celach testowych złącza u.fl na jednym z odbiorników i sprawdzić jak ma się zasięg na monopolu i dipolu, a przez złącze byłoby najszybciej antenę zmienić. Tytrałbym w chińskim odbiorniku, oryginalnego szkoda by było uszkodzić ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za cenną uwagę. Jako pierwszy chcę przerobić odbiornik bez obudowy ( taki mam wolny ), tylko termokurczką go zabezpieczę. Złącza u.fi już zamówiłem, anteny są w pobliskim modelarskim. Od czwartku mam wolne więc będzie chwila na testy :).

 

Zacząłem trochę zagłębiać się w temat anten, co prawda długa droga przede mną do zrozumienia tematu, ale wydaje mi się że anteny są raczej słabo zestrojone, przynajmniej te w moich odbiornikach. Licząc pobieżnie 125mm/4 daje 31,25mm długości przewodu "gorącego". Do tego współczynnik skrócenia, tu jeszcze nie doczytałem jaki miał by być zastosowany, może ktoś bardziej nieznany w temacie pomoże :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, zrób to może tak:

 

post-18069-0-98509900-1528049549_thumb.jpg

 

... masz tu sporą powierzchnię masy, która może otaczać gniazdo z dwóch stron, a dolutowany kawałek drutu dookoła gniazda wzmocni i "umasi" całość cokołu gniazda (zaznaczone na żółto). "Gorący" sygnał przelotką na drugą stronę płytki (zaznaczyłem na czerwono). Chyba najbardziej optymalne rozwiązanie w tym przypadku, bo połączenia z gniazdem będą krótkie. Ma to znaczenie, gdyż przy tych częstotliwościach wszelkie dodatkowe druty połączeniowe (szczególnie dłuższe) to dodatkowe indukcyjności w obwodzie (tzw. linie paskowe). Użyj anteny z koncentrykiem i przeciwwagą, a jak nie będą mieli w sklepie, to zrób takową, zgodnie z linkiem, jaki podałem wcześniej. No i koniecznie napisz jakie będą rezultaty eksperymentu. Odlutowanych drutów nie wyrzucaj, bo zawsze będzie można wrócić do pierwotnej wersji odbiornika (strojenie nowych drutów-anten to upierdliwa robota).

 

PS Jak możesz, to napisz, jaki w tym odbiorniku siedzi układ scalony RF (fotki są w małej rozdzielczości - napisy niewyraźne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak duże wsparcie. Planowałem zrobić podobnie jak proponujesz Jurku, ale z tym przwierceniem to strzał w 10, pewnie bym na to nie wpadł.

Pierwszy odbiornik który chcę przerobić w celach testowych to tak naprawdę niewiadomo co i w teście zasięgu gubi się już po około 20 krokach, siedzi w nim taki oto RF

post-18238-0-27769000-1528056196.jpg

Mam nadzieję że to o to chodzi, bo z elektroniki specem nie jestem

W drugich w kolejce odbiorniku z satelitą, chińska podróba ar6210 za 50 zeta od Aliego w modulacji dsmx

post-18238-0-27683700-1528056209.jpg w odbiorniku i satelicie to samo.

 

Anteny chcę kupić dokładnie te http://rc-planeta.pl/pl/kable-anteny/848-antena-400mm-wtyk-ufl-24ghz-do-odbiornikow-1-szt-frsky.html . Jak wygląda strojenie takich anten? Robi się to tylko dokładnym wymiarem anteny, czy jest do tego jakiś przyrząd?

Jeszcze raz dzięki za wsparcie i wyrozumiałość w temacie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki przedstawiają kwarc 12Mhz zrób zdjęcia czarnych układów tych kwadratowych największych.

 

Ponieważ sam zastanawiałem się nad przerobieniem jednego odbiornika do celów testowych i późniejszych wykorzystaniach w modelach wybrałem odbiornik Orange RX610 V2 DSM2/DSMX (20zł na HK)

 

Oryginalna długość antenek 32.13mm

post-685-0-77202200-1528123603.jpg

 

W odbiorniku zastosowano układ odbiorczy CYRF6910 oraz ku mojemu zaskoczeniu przełącznik antenowy AS179-92

Według mnie wykonanie na + w stosunku do jednej anteny wykorzystywanej w spektrum. Co prawda pierwsze wersje odbiorników Orange miały inny chip i nie posiadały podwójnych (realnych) anten za to miały gniazdo na satelitę.

http://www.cypress.com/file/120756/download , http://www.skyworksinc.com/uploads/documents/AS179_92LF_200176H.pdf

post-685-0-81418100-1528123965.jpg

 

Antenki których użyłem mają po 130mm długości (z odzysku), niestety też trzeba je będzie skrócić do tych 32mm bo są za długie.

post-685-0-87707700-1528123987.jpg

post-685-0-93628300-1528124160.jpg

 

Bliskość ścieżek masowych znacznie ułatwiła montaż, nie chciałem bawić się w gniazda. Całość zabezpieczyłem lakierem (oryginalnie czarny silikon).

post-685-0-83069200-1528124241.jpg

post-685-0-90761200-1528124253.jpg

 

Po wyschnięciu i zamknięciu prezentuje się jak na zdjęciu. Test zasięgu i podsumowanie wkrótce.

post-685-0-85679500-1528124398.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian dobrze prawi! W modułach radiowych, którymi ja się obecnie bawię (piszę o tym: TUTAJ) też są podobne, małe rezonatory kwarcowe SMD niskoprofilowe, tylko u mnie są 10MHz (rezonatory te są potrzebne dla stabilizacji pracy w układzie syntezy częstotliwości wewnątrz US RF), a układ scalony RF jest zalutowany na PCB w postaci chipa (układ scalony bez obudowy plastikowej - tańsze rozwiązanie) i później zalany czarnym, żywicznym glutem:

 

post-18069-0-57505800-1528122487_thumb.jpg

 

Piotrek, jak możesz, to zrób fotkę w większej rozdzielczości (pojedynczy plik na forum może być do 32MB, więc nie powinno być problemu z załączeniem plików niepomniejszonych i w większej rozdzielczości), zarówno jednej, jak i drugiej strony tego klona AR6210, jak już go rozebrałeś. Chciałem się dokładnie przyjrzeć zastosowanym tam rozwiązaniom układowym. ;)

 

PS Damian, jak możesz, to zrób również test anten z przeciwwagami (dolutowane rurki do ekranu). Ciekaw jestem, jaka będzie różnica? :rolleyes: Wiem, że to trochę więcej roboty dla ciebie, ale może warto to zrobić? No i będziemy mieli pełny obraz możliwości amatorskiego pogrzebania w antenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy znalazłem takie zdjęcie w sieci. Po lewej podróbka po prawej oryginał, widać że układy zastosowali identyczne.

post-685-0-80091400-1528127600_thumb.jpg

 

Co do zastosowania rurek sam się właśnie nad tym zastanawiałem według Hitec-a działa to jak "Mini-Booster" hehehe.

post-685-0-72908900-1528128021.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zeszłym miesiącu z potrzeby zamiany odbiornika w modelu pokusiłem się o małe porównanie zasięgu po ziemi z odbiornikiem na stoliku  ar8000+satelita  vs   parkflyer ar6110e ale po 650m już nie chciało się iść dalej

 

przy chińskim już nie było tak fajnie  orange 910 9ch + 2 satelity z długimi wąsami po 350-400m  już zaczynało przerywać  orange 610 6ch   300m

 

po tym 9ch spodziewałem się więcej ale cóż cena cudów nie czyni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.