Skocz do zawartości

Zwichrzenie geometryczne - tak czy nie?


skippi66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ochotę popełnić nieduży motoszybowiec do pośmigania po niebie. 1,7 - 1,8 m rozpiętości, profil Rg15, skrzydła o niezbyt dużej zbieżności. Teraz pytanie do fachowców: robić zwichrzenie czy nie? Bowiem przy kącie zaklinowania rzędu 0,5 - 1 stopień, końcówka będzie jechać na minusie. Ma to sens i jest potrzebne czy odpuścić?


O! Widzę że Patryk Sokół obserwuje a to mądry facet. Może się dowiem... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O! Widzę że Patryk Sokół obserwuje a to mądry facet. Może się dowiem... :)

:huh:

 

Ale w dużym skrócie - dla małej zbieżności nie warto, szkoda Twojej roboty.

 

A w mniejszym skrócie - polecam jednak zostawić w spokoju RG-15.

To bardzo sympatyczny profil, ale jednak model nieco przymaławy i separacja laminarna zaczyna zbierać żniwo.:

post-187-0-93993400-1490103757_thumb.png

 

To takie śmieszne wcięcie w okolicach 0,2Cz to właśnie efekt separacji.

Dla porównana masz AG40d, sporo lepszy profil do tego zastosowania, lepszy dla każdego stanu lotu i całkiem zjadający RG-15 dla wolnego lotu (choć tego nie widać na tym wykresie, po prostu im niższe Re, tym przewagę ma większą).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem że nie warto.

Skąd wziąć rysunek tego AG 40? Koordynatów nie chcę, bo ja to ręcznie wszystko rżnę, w szablonach, więc łatwiej rysunek sobie wydrukować... taki staruch ze mnie. :)

Bardzo dziękuję za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koordynaty wrzucasz tutaj (Add new airfoil)

http://airfoiltools.com/userairfoil/index

(ja wrzuciłem dane dla profilu ag40d-02r)

Potem klikasz na "Send to airfoil plotter" i masz takie cuś:

http://airfoiltools.com/plotter/index?airfoil=user-000

Tam sobie ustawiasz, jaka ma być cięciwa itp, klikasz "plot".

Następnie klikasz na "download PDF file" - i gotowe; można drukować i brać się za cięcie ;)

(Na spinaczu przykładowy plik pdf z tym profilem o cięciwie 200mm)

plot-user-000-200.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz usiadłem do kompa i baaaardzo Wam wszystkim dziękuję. Już wiem wszystko :)

 

Włąśnie wróciłem z latania. Najpierw flatter upitolił statecznik pionowy, potem przy podejściu do lądowania ( już bez statecznika ), zablokowało się serwo w jednej lotce w pozycji max. dół i model zwalił się w korku na ziemię. :( A mówili wszyscy żeby nawet do niewielkich ale szybkich modeli nie wstawiać TP 91 R...  Takie są zgubne skutki oszczędności. Więc teraz mam co naprawiać i na razie już nie myślę o profilu z serii AG, hehe. Ale może na przyszłość...

Jeszcze raz bardzo dziękuję.


Tutaj znajdziesz:
http://charlesriverrc.org/articles/supra/all%20PDFs/supra_wing.pdf

 

A jak chcesz mieć profil czyściej narysowany, z jedną pozycją klap itp,to mogę to zrobić, ale do komputera z softem siądę pewnie pojutrze dopiero

Patryk, bardzo dziękuję za pomoc ale dam sobie radę z tym co już mam. Mój program CRD nie jest w końcu aż tak dokładny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Jeśli flutter "upitolił" Ci pionowy, to przyczyna zablokowania lotki najprawdopodobniej nie leży w serwie. To było raczej skutkiem ?

Jeśli upierasz się przy CRD, to RG-15 wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.