Skocz do zawartości

[gimbal] Budowa 3 osiowego gimbalu pod drona


labamba63
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym złożyć małym nakładem finansowym 3 osiowy gimbal pod drona F450 z APM, póki co latam bez a chciałbym mieć lepsze ujęcia. Niestety jako, że budżet jest ograniczony postanowiłem skompletować go samemu, przed zakupem chciałbym się was poradzić, planuję złożyć zamówienie na:

- Storm 32 - 3 osiowy kontroler w sensorem MPU6050
- do tego takie 3 silniczki z ali: https://www.aliexpress.com/item/2208-90KV-3mm-Gimbal-Brushless-Motor-RC-Part-Shaft-For-100-200g-For-SJ4000-W-Cable/32744493599.html
(ich cena bardzo przystępna, ale czy będą odpowiednie?)

 

Całość chciałbym umieścić w ramie wydrukowanej na drukarce 3d, gimbal będzie musiał udźwignąć kamerę sportową Xiaomi Yi

 

Czy podane przeze mnie części będą pasowały i czy potrzebuję czegoś jeszcze, żeby to wszystko działało - (jakiś programator/dodatkowe przewody)?

Z góry dziękuję za pomoc, Serdecznie pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ogólnie w porządku. Silnik w osi yaw warto dać "o numer większy" i bardziej płaski, nie pamiętam jaki dokładnie mam, mogę sprawdzić gdy wrócę do domu. Przydałby się stabilizator napięcia (np 12V) i to dobrej jakości, bo zasilanie wprost z baterii może uzależnić pracę gimbala od aktualnego napięcia.

 

Co do STorMa, to jeżeli nie chcesz wchodzić w wersję NT, to warto rozważyć kontroler z buforowaniem I2C. Na banggood są obie wersje. Nie jestem pewien czy tę buforowaną można rozszerzyć do NT "w razie czego" (może tak, nie wiem czy oba wyjścia I2C są buforowane), ale poprawia to jakość pracy i zmniejsza liczbę błędów I2C.

 

Co do drukowania 3D to nie wiem czy warto, mi się jakoś nie chciało wejść w tę technologię. Czy chcesz drukować cały gimbal czy tylko ramę pod kontroler? Ja kupuję najtańszy aluminiowy na ebay pod te silniczki, jest wystarczająco sztywny i dość łatwo go naprawiać i przebudowywać. Niby zawsze można drukować nowe części, ale czy to jest odpowiednio sztywne? 

 

Do wgrywania nowych wersji Storma potrzebujesz programator USB->TTL. Do konfiguracji gimbala już nie, wystarczy kabel mini-usb. Przewody "silikonowe" najlepiej oczywiście są potrzebne by podłączyć silniki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a czym różnią się te wersje dwie od siebie jeśli mogę wiedzieć?

 

No te płaskie silniki chodzą po 10$ też je widziałem właśnie, ale wyjdzie trochę drogo, zastanawiam się jeszcze nad takim gotowym: https://www.aliexpress.com/item/HAKRC-Storm32-3-Axis-Brushless-Gimbal-Gopro3-Gopro4-FPV-Accessory/32751075303.html
Warto? niż bawić się samemu w składanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja z buforowaniem I2C ma dodane układy buforujące. Układ w czujniku IMU przechowuje pewną liczbę próbek i potrafi je przesłać ponownie, gdyby przepadły po drodze.

 

Lepiej zrobić dwuosiowy gimbal na początek niż trójosiowy na "nie-płaskim" silniczku.

 

Ten gotowy gimbal w porządku, coś takiego powinno właśnie wyjść jako efekt końcowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Zamówiłem gotowca HAKRC Storm32 3 osiowego. Jednak czasami chciałbym go wykorzystywać poza moim statkiem latającym. Jaki nieduży pakiet polecacie minimum 11.1v ? Tylko właśnie nie może to być LI-Po gdyż nie będę miał kontroli napięcia... Chciałbym by rozładowywanie było bezpieczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to storm nie ma alarmu napięcia?

 

Ma. Lipo saver:

 

http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/Advanced_Functions

 

The parameter Low Voltage Limit in the [GUI:Main] tab allows to activate a lipo saver. When the battery voltage falls below the specified voltage per cell, the motors are disabled to minimize current draw. This condition is signaled also by the fast blinking green and red led. The board needs to be re-powered or reset to resume normal operation.

Comment: Lipo batteries may be safely discharged down to 3.0 V/cell, under load.

Comment: The lipo cell number is determined automatically by the firmware when a battery is connected to the board. In that calculation the maximum cell voltage is assumed to be 4.2 V. Connecting discharged batteries may lead to incorrect cell number determination. Also, using cells with maximal cell voltage very different from 4.2 V may confuse the mechanism.

Comment: The voltage can be calibrated by adjusting the ADC Calibration parameter in the [GUI:Expert Tool] window.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.