Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stabilizator lotu - dlaczego polecam...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
300 odpowiedzi w tym temacie

#281 sławo

sławo
  • Modelarz
  • 23 postów
  • SkądBolesławiec
  • Imię:Sławek

Napisano 07 lipiec 2018 - 19:15

Trochę się zawiodłem na Dualsky FC151. Działanie stabilizatora wyobrażałem sobie trochę inaczej. Wspomniany Guardian działa trochę inaczej niż Dualsky. Ale do rzeczy.

Latam od wielu lat modelami FunJet i TwinStar II. Nigdy nie potrzebowałem żadnych wspomagaczy, ale miałem taki projekt żeby nauczyć kogoś latać FunJetem w 2 dni. Pomyślałem o stabilizatorze lotu tylko w funkcji AutoLevel - bez 3D. Wybór padł na Dualsky FC151.

Generalnie juz przy skladaniu elektroniki trochę się zmartwilem, bo pierwsze próby pokazały praktycznie zero stabilizacji przy powolnym przechylaniu na skrzydło. Widać to na filmie poniżej.

Po pierwszym oblocie trochę przeprosiłem się z tym stabilizatorem, ale to nie jest to czego się spodziewałem. Stabilizator pokazuje swoje zalety tylko podczas silnego wiatru. W czasie pogody bezwietrznej lata się podobnie jak bez stabilizatora.

Czy ja za dużo oczekiwałem od stabilizatora w trybie 2D, bo wyobrażałem sobie autopoziomowanie modelu w trakcie lotu?

Czyli na włączonej stabilizacji wykonuję zakręt i po puszczeniu drążków model sam stabilizuje się w przechyle (kąt przechyłu 0 stopni), i dopóki nie dotknę drążków to model nie wykona sam żadnego skrętu. Widziałem na YT jak działa Guardian i wydaje mi się , że jest tak jak powinno być.

Zmontowałem dwa takie FunJety i w każdym Dualski działał tak samo.

• 0

#282 maxiiii

maxiiii
  • Modelarz
  • 1344 postów
  • SkądSchwerin
  • Imię:Marek

Napisano 07 lipiec 2018 - 19:35

Czyli na włączonej stabilizacji wykonuję zakręt i po puszczeniu drążków model sam stabilizuje się w przechyle (kąt przechyłu 0 stopni), i dopóki nie dotknę drążków to model nie wykona sam żadnego skrętu.

Właśnie tak działają najprostsze stabilizatory. Może problem leży po stronie wyboru trybów lotu?

W opisie jest coś takiego:

włączanie/wyłączanie żyro za pomocą kanału 5; możliwe do wyboru 3 tryby pilota: początkujący (samostabilizacja modelu, małe wychylenia sterów), zaawansowany (samostabilizacja modelu, duże wychylenia sterów), akrobacyjny (działa tylko żyroskop 3-osiowy, możliwość obrotów modelu we wszystkich osiach w pełnym zakresie)

• 0

#283 sławo

sławo
  • Modelarz
  • 23 postów
  • SkądBolesławiec
  • Imię:Sławek

Napisano 07 lipiec 2018 - 21:08

Ten opis który wkleiłeś jest chyba z innego stabilizatora. Wiem, że cytujesz ze strony Nastik. W FC151 mamy tylko trzy tryby pracy(zgodnie z manualem załączonym do żyra):

1- Gyro Off Mode: Position low, FC151 outputs receiver’s signal directly.

2- Aerobatic Mode: Position medium, only 3 axis gyroscope working. - Tylko 3-osiowe żyro.

3- Auto Level Mode: Position high, limit angles of roll and pitch. - 3-osiowe żyro +3-osiowy akcelerometr.

Oczywiście wychylenia serwa w trybach stabilizacji można regulować Gainem - ale to na niewiele się zdaje.

Latałem na 2 i 3 zanim całkowicie wyłączyłem tryb 3, bo model za każdym razem wzbijal się w górę po włączeniu tego trybu. Najstabilniej latał w trybie 2, ale nie tego oczekiwałem po trybie 2. Prawdopodobnie dam sobie spokój ze stabilizatorem na korzyść autopilota. Od dawna planowałem latanie po punktach z automatycznym powrotem do bazy.

maxiiii , czy sam stabilizator w Ardupilot działa tak jak należy? Pytam, bo chciałbym pozostawic sobie możliwość pozostania tylko w trybie stabilizacji, bez włączania latania po waypointach.

• 0

#284 maxiiii

maxiiii
  • Modelarz
  • 1344 postów
  • SkądSchwerin

Napisano 07 lipiec 2018 - 23:28

maxiiii , czy sam stabilizator w Ardupilot działa tak jak należy? Pytam, bo chciałbym pozostawic sobie możliwość pozostania tylko w trybie stabilizacji, bez włączania latania po waypointach.

Dokładnie tak. Nie chcesz RTL, latania po punktach czy też automatycznego startu to kupujesz tylko coś takiego:

https://www.aliexpre...2823661174.html

najlepiej z wbudowanym kompasem. Jak ci się spodoba to dokupujesz tylko GPS-a i masz pełnego autopilota. Jak chcesz polatać po "staremu" jeden pstryczek i już nie ma stabilizacji. 

Tryb stabilizacji A ma nawet ograniczenia kątowe przechyłu, czyli pełne wychylenie drążka to wznoszenie o kąt np 30st, połowa drążka to wznoszenie 15st. 

Oczywiście bez GPS-a wiatr może znosić model w dowolną stronę ale to jż chyba żaden problem:)

• 0

#285 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 492 postów
  • GG:
  • SkądKatowice

Napisano 19 styczeń 2019 - 16:49

OK to już sam nie wiem który stabilizator kupić bo:

Latam też 4T motorkami

Nie chce kupować 5 wiec mozliwość szybkiego przeprogramowania

Ma ułatwić akrobacje jak i leniwe wożenie się po niebie

no i nie wiem jeszcze co wymyślić  :D 

• 0

#286 Sknera771

Sknera771
  • Modelarz
  • 152 postów
  • Skądok. Gdyni
  • Imię:Przemek

Napisano 26 styczeń 2019 - 15:29

Mam pytanko odnośnie stabilizatora. Załóżmy że chcę mieć jak najprostszy stabilizator a jego jedyną rolą miały by być kontry w trakcie podmuchów bocznego wiatru (lotki albo lotki i wysokość). To co się nadaje? Przytoczony wcześniej link do abcrc https://abc-rc.pl/pr...o-samolotu.html 
Czy może jest coś jeszcze prostszego? 

• 0

#287 Shock

Shock
  • Moderatorzy Forum
  • 4773 postów
  • SkądKęty
  • Imię:Rafał

Napisano 26 styczeń 2019 - 16:25

i leniwe wożenie się po niebie

Marek, to nawet do tego jest potrzebny stabilizator ?? :D

Za niedługo pewnie wymyślą wspomaganie do ruszania drążkami :P .

• 0

#288 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10672 postów
  • SkądJelcz-Laskowice
  • Imię:Robert

Napisano 26 styczeń 2019 - 16:48

Mam pytanko odnośnie stabilizatora. Załóżmy że chcę mieć jak najprostszy stabilizator a jego jedyną rolą miały by być kontry w trakcie podmuchów bocznego wiatru (lotki albo lotki i wysokość). To co się nadaje? Przytoczony wcześniej link do abcrc https://abc-rc.pl/pr...o-samolotu.html 
Czy może jest coś jeszcze prostszego? 

Prostsze to tylko żyroskop na jeden kanał, ale teraz chyba nie są już dostępne.

Mam coś podobnego i daje nawet radę. Regulujesz tylko czułość na każdym kanale i tyle.

• 0

#289 Sknera771

Sknera771
  • Modelarz
  • 152 postów
  • Skądok. Gdyni

Napisano 26 styczeń 2019 - 18:11

Kupilem na alie za 10$ z czystej ludzkiej ciekawości ;d bede testował.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#290 maxiiii

maxiiii
  • Modelarz
  • 1344 postów
  • SkądSchwerin

Napisano 26 styczeń 2019 - 18:42

A co kupiłeś za 10$?

• 0

#291 Sknera771

Sknera771
  • Modelarz
  • 152 postów
  • Skądok. Gdyni

Napisano 26 styczeń 2019 - 18:49

To co mozna kupić na alie, jakiś chiński stabilizator ;d
Nie spodziewam sie niczego.
Sa tez takie co wygladaja lepiej lecz maja tylko jeden kanal na AIL.
https://m.aliexpress...UA1548524860186

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#292 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 492 postów
  • GG:
  • SkądKatowice

Napisano 26 styczeń 2019 - 19:01

Za niedługo pewnie wymyślą wspomaganie do ruszania drążkami .

Bo nie miałem i ciekawie mnie jak toto działa

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
A mnie się po rosyjsku wyświetla nawet fajny

• 0

#293 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 2008 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk
  • Imię:Andrzej

Napisano 26 styczeń 2019 - 20:38

Za niedługo pewnie wymyślą wspomaganie do ruszania drążkami :P .

... i wyleją to złote dziecko wraz z kąpielą  :P

Każdy niewykorzystywany organ ciała zanika samoistnie jako niepotrzebny, Matka Natura jest mądra i oszczędna.

Chciałem kupić sobie czapeczkę. W sklepie i na targu były tylko małe rozmiary.

- Nie macie większych ?

- Nie, Panie, takich to nie trzymamy. Nie schodzą.

;)

• 0

#294 maxiiii

maxiiii
  • Modelarz
  • 1344 postów
  • SkądSchwerin

Napisano 26 styczeń 2019 - 20:54

Bo liczy się pofałdowanie a nie objętość :)

• 2

#295 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 492 postów
  • GG:
  • SkądKatowice

Napisano 26 styczeń 2019 - 20:56

Bo liczy się pofałdowanie a nie objętość :)

On zawsze filozofuje a chcem mieć choć nie muszem

• 1

#296 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 2008 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk

Napisano 26 styczeń 2019 - 21:12

Każdy rozumie jak umie... :D

Mam i czasem używam FC130 i 151. Na dość silnym i porywistym wietrze bardzo pomagają, czyli wtedy gdy nie można polecieć wyżej "bo coś tam". Wyżej wieje mocniej, ale równiej i łatwiej to ogarnąć.

Z tym wiąże się pewna pułap-ka używania stabilizatora. W pewnym momencie może nagle nie wystarczyć skuteczności sterów lub/i mocy napędu i model ulega podmuchowi lub lokalnej turbulencji, co może mieć losowy finał. Dlatego IMHO dobrze jest to wszystko tak ustawić, żeby mieć jeszcze spory zapas wychyleń z drążków. Wtedy jest jak się zorientować na ile jeszcze dajemy radę wiatrowi.

Ot, cała filozofia  ;)

• 1

#297 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 492 postów
  • GG:
  • SkądKatowice

Napisano 27 styczeń 2019 - 00:13

Strasznie skomplikowane

• 0

#298 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 2008 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk

Napisano 27 styczeń 2019 - 00:53

No pozawijane tak, że sam nie ogarniam... :( 

Marek[_spy], jak będziesz ustawiał gain'y (wzmocnienie toru, czyli czułość wzmacniacza błędu/niezgodności/sygnału akcelerometru), to zaczynaj od małych wartości tego wzmocnienia, czyli małej czułości. Jeżeli będziesz to robił na jakimś żwawym modelu, to zawsze z zapasem wysokości, bo jest możliwe wzbudzenie układu - wtedy tylko wyłączenie stabilizacji z nadajnika może uratować sprawę. Też trzeba chwilki, żeby ogarnąć model, który właśnie oszalał, więc te 20 - 30 metrów AGL daje luz w pofałdowanym  ;).

To się wydaje takie proste, ale jeśli nie latałeś niczym ze wspomaganiem lenia, to sam się przekonasz, że troszkę pokory jest i tu wskazane  ;)

Proste to jest dopiero pózniej... Jeśli kleju wystarczy.

• 0

#299 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10672 postów
  • SkądJelcz-Laskowice
  • Imię:Robert

Napisano 27 styczeń 2019 - 10:48

Najważniejszy w takim żyroskopie to we właściwą stronę pokręcić potencjometrami :)

• 0

#300 Marek_Spy

Marek_Spy
  • Modelarz
  • 492 postów
  • GG:
  • SkądKatowice

Napisano 27 styczeń 2019 - 11:45

Niestety to jednorazowki wiec klej raczej nie pomoze teoretycznie wiem jak ale praktycznie nie miałem. I zobaczymy co z tego wyniknie a jeszcze ciekawe jak będzie reagować z silnikiem 4 T to się zdrowo telepie

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych