Skocz do zawartości

Autopilot do latającego skrzydła - opis


maxiiii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Marek - czy w nadajniku mam rewers zależy od położenia zamocowanych serw - to po pierwsze. Nadajnik i odbiornik zbindowany poprawnie - napisałem przecież, że przed podpięciem apm'a wszystko chodzi jak należy. Po wpięciu apm'a pozycje neutrum zmieniają się wychylenia zmalały i cały czas słychać dźwięk za dużego ustawienia DPA. Serwa i regulator podpiąłem do output, a odbiornik do input. Może polaryzacja wtyków nie ta? Ale wtedy chybaby zupełnie nie działało(?)  Teraz powpinałem jak do odbiornika czyli patrząc z góry minusowy przewód jest na zewnątrz czyli od do gniazda output: zóły, czerwony, czarny. Do gniazda input od wewnątrz czyli od prawej do lewej: żółty czerwony , czarny. Apm oczywiście zwrócony strzałką (forward) do przodu.

Jak to praktycznie na stole ustawiać? model rozpiętości 160cm, a przewód Usb z 70cm? dołożyłem przedłużacz i próbowałem na podłodze.

Czy muszę podpiąć zasilanie modelu czy nie?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na stole to znaczy że leży na nim tylko APM bez modelu i nie musisz podpinać chwilowo ani serw ani regulatora.

Nie możesz przejść kalibracji radia?

Musimy ustalić dokładnie w którym momencie jesteś. 

Rewersy w radiu ustawia się tylko w trybie manual i najprawdopodobnie już masz je ustawione prawidłowo.

Co to jest DPA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rewersy mam ustawione przy programowaniu modelu co oczywiście nic nie miało wspólnego z apm. DPA- sorki miało być EPA - maksymalne wychylenia ;).

Na stole wykonywałem pierwsze ustawienia: obróc, przechyl itd. Potem pominąłem przewód do pomiaru pradu z pakietu, rurkę pitota. Punkt chyba 10 kalibracja nadajnika - tu już jak napisałem wcześniej poległem.

 

A jak robiło się zrzut ekranu? Pokazałbym co ja widzę na moim ekranie przy kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz nie kumam już zupełnie po obejrzeniu tego filmiku. Widzę, że na stole leży apm podłączony odbiornika i serwa? Żadnego zasilania z modelu. Może w nadajniku muszę najpierw ustawić jakąś funkcję do kalibracji? Ja tylko włączyłem nadajnik, przeszedłem do modelu latającego skrzydła tak jakbym miał rozpocząć

loty i to wszystko. Ten apm z filmu jest jakiś inny ale to nie ma znaczenia żadnego (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to dziwne. 

Masz problemy z podstawowym ustawieniem kalibracji wspólnej we wszystkich typach. czy to samolot czy dron pierwsze ustawienia są takie same.

Sprawdź czy na pewno wszystko robisz dobrze. 

Zawsze możesz przejść do kolejnego etapu jeżeli masz z jakimś problem. należy tylko pamiętać o nim i wykonać go już bez wizarda ponownie.

 

Nie martw się - pierwszy raz zawsze boli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zastanawiam się, czy sam apm nie jest walnięty, kupiłem go z rok temu prawie i tak leżał sobie. Bo jeśli nie przechodzę wstępnej kalibracji to znaczy, że coś jest nie tak i to raczej nie z moimi poczynaniami bo te są proste i tu nie pomylę niczego nawet jeśli zamiast na prawo przechylę na lewo apm'a. Może muszę wyjąć tę zworkę JPI mając sygnał PWM ale to nie ma wpływu na kalibrację gdy podłączony jestem tylko przewodem USB.

Już nawet resetowałem wszystko by zanim przejdę do Wizard wgrać nowy soft.

I jeszcze jedno: ustawiając w prawym górnym rogu miedzy innymi port USB dodałeś by nie klikać przycisku "Połącz" w tym samym rogu. Więc nie klikałem połącz ale w trakcie tych pierwszych kroków ono samo się połączyło i symbol wtyczki robi się zielony i połączony.

Czy po mrugających diodach apm'a poznam czy jest uszkodzony czy nie? Chyba najlepiej będzie jak nagram film z tych moich pierwszych połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba wszystko się wyjaśniło. Skuszony jednostajnym niepowodzeniem podpiąłem do apm'a odbiornik na 36MHz i włączyłem nadajnik Optic6 też na 35MHz. Może to nie dziwota ale wszystko zaczęło śmigać na ekranie tak jak opisujesz tylko rewersy ustawione inaczej.

Wydaje mi się, że w którymś momencie straciłem łączność z odbiornikiem próbując działania na 2,4 GHz bo teraz gdy dla sprawdzenia działania podpiąłem do modelu odbiornik Optima to nie miałem łączności - nadajnik odbiornik.

I tu chyba był pies pogrzebany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To , że główna furtka ustąpiła to jeszcze nie znak , że jestem w ogródku - alem poetycki :D. Teraz najtrudniejsze czyli te wszystkie ustawienia, nazwy co do czego.

Marek - jeśli w kalibracji nadajnika wykonuję drążkiem ruch w prawo , a na monitorze wychyla się w lewo znaczy, że muszę odhaczyć rewers na monitorze - nie nadajniku - bo rozbiję model. Poza tym czy musze gdzieś odhaczyć jakie Mode nadajnika mam?. Przepustnica/lotki na prawym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, więc dziś spróbujemy dalej pobawić się. Jeszcze tylko pytanie o pakiet zasilający: gdy już wszystko siedzi w modelu to muszę podpiąć pakiet zasilający by działały serwa? Nie spalę niczego na tym etapie?

 

E D Y T A  godz. 01:27

 

Więc zbindowany odbiornik Optima 7 i nadajnik Aurora 9. Ruszając drążkami nadajnika nie przesuwałem wskaźników na ekranie. niebieska dioda modułu nadajnika migała co oznacza, że nie było połączenia z odbiornikiem. Dlaczego na 35 MHz było, a na 2,4GHz już nie? Wszystko zmieniło się gdy podłączyłem - z wielką obawą - MP module(oczywiście z podpiętym pakietem) czy jak to się nazywa. Wtedy nadajnik pisknął i nawiązał łączność z odbiornikiem. Teraz już słupki podążały za ruchami drążków nadajnika. Ale gdy po wypróbowaniu następnych kroków odłączyłem pakiet od MP module to słupki nadal mogłem przesuwać. No to chyba tyle byłoby na dziś ;)

Edytowane przez Irek M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Właśnie dotarła do mnie paczka z apm 2.8 z czujnikiem prądu i gps oraz mini osd no i zaczęło się:

zainstalowałem MP w wersji 1.3.48 no i nie wszystko działa tak jak w opisie. 

1. kompas muszę skalibrować w kroku 6 of 16 jeśli tutaj nie skalibruję to później tak jak w opisie nie udaje się.

2. Verify krok 12 of 16 na czerwono verify gps oraz verify pro-arm test po późniejszej próbie gps zalogował się i pokazał moją pozycję na ekranie laptopa.

3. zakładka mandatory hardware brak pozycji rotation_roll_180.

4. kompas mam na płytce apm 2.8.

5. nie mam menu full parameter list i w związku z tym nie mam parametru elevon_mixing.

Na razie doszedłem do tego momentu i starałem się jeszcze podpiąć mini osd ale niestety nie mam żadnych danych wyświetlonych na monitorze.

 

A tak przy okazji czy kolega Irek M od kwietnia do dziś nie rozwiązał problemów czy tylko zapomniał

poinformować jakie było rozwiązanie jego problemów.

 

Ach i jeszcze zapomniałem powiedzieć że ten autopilot będzie zainstalowany w skrzydełku zeta FX-79 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.