Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw FPV


cacekspoko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zakupić pierwszy zestaw FPV. Z założenia ma on byc jak najbardziej kompaktowy, łatwy w obsłudze. Przeglądając oferty sklepów natknąłem się na takie elementy jak :

 

minikamera z nadajnikiem :

https://abc-rc.pl/kamera-fpv-vtx-58ghz-25mw-mini-kamera-nadajnik

 

oraz gogle wraz z odbiornikiem i akumulatorem:

 

https://abc-rc.pl/gogle-eachine-vr-007-5-8-ghz-40ch

 

 

Czy ten zestaw zegra się ze sobą? Jestem świadom, że nie jest to zestaw idealny ale nie chcąc wydawać zbyt dużo kasy chcę dostać namiastkę wizji lotu w pierwszej osobie. Docelowo kamera zamontowana byłaby w Pionierze 1400 

 

Czy zasilanie kamery mogę pobrać z jednej celi pakietu 3S w złączu balansera? Na jaki zasięg praktyczny mogę liczyć na tym zestawie? Czy dobrze będzie od razu zmienić antenę w goglach na koniczynkę?

 

Moja aparatura RC to FLYSKY i6

 

Z góry dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mankamentem tej konfiguracji jest to, że gdyby się spodobało i zechcesz trochę ambitniej, to będziesz wszystko kupować od nowa. Raczej bym sugerował kupno oddzielnej kamerki (bylejakiej jak ta) i standardowego linku wideo 5.8 GHz który będzie można używać przez lata.

 

Co do gogli, czy masz z nimi doświadczenia? Nie każdy lubi, mi się bardziej podoba monitor. 

 

Zasilania z jednej celi nie należy brać, bo taka cela rozładowuje się szybciej niż pozostałe, pracuje w innym punkcie charakterystyki rozładowania, łatwiej przeoczyć obniżenie się napięcia poniżej bezpiecznej wartości.

 

Zasięg praktyczny - w linii wzroku bez przeszkód kilometr co najmniej.

 

Koniczynki jeżeli to obie, poczytaj o doborze anten.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzyłem aż tak dokładnie, ale uwaga jest ogólna. Anteny muszą być tego samego rodzaju. Jeżeli w kamerze jest koniczynka bez możliwości wymiany (bardzo niedobrze) to drugą powinno się także zmienić na koniczynkę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na podobnym etapie z tym że dzięki pomocy kolegi mam już swój zestaw nadawczo odbiorczy 5.8ghz, ekran 7" i kamera Eachnie 1000TVL http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6784495995

Natomiast mam za sobą kilka lotów na kolegi sprzęcie i podobnie jak on mi, tak ja tobie nie zalecam pierwszych lotów w goglach. Z ekranu łatwiej odwrócić wzrok i szukać model niż ściągać gogle. A kubeł można dokupić i wstawić tam ekran.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na podobnym etapie z tym że dzięki pomocy kolegi mam już swój zestaw nadawczo odbiorczy 5.8ghz, ekran 7" i kamera Eachnie 1000TVL http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6784495995

Natomiast mam za sobą kilka lotów na kolegi sprzęcie i podobnie jak on mi, tak ja tobie nie zalecam pierwszych lotów w goglach. Z ekranu łatwiej odwrócić wzrok i szukać model niż ściągać gogle. A kubeł można dokupić i wstawić tam ekran.

 

Fajna kamera. Sam na takiej latam - ale cena 100zl za ta kamerke to troche przesada. Na Banggoodzie jest za polowe tej ceny.

Ja swoj pierwszy lot FPV robilem na goglach - nie ma z tym problemu. Tylko loty robisz na samolocie ktory znasz i wiesz jak sie zachowuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja swoj pierwszy lot FPV robilem na goglach - nie ma z tym problemu. Tylko loty robisz na samolocie ktory znasz i wiesz jak sie zachowuje.

 

Ja na monitorze przez dłuższy czas musiałem się do całej sprawy przyzwyczajać. To czy znasz samolot czy nie nie ma wielkiego znaczenia w sytuacji gdy stracisz orientację przestrzenną - no dobrze, gdy nie znasz jest jeszcze gorzej :)

 

Moim zdaniem nie ma lepszego sposobu na oswojenie się z fpv niż kontroler lotu, najlepiej z trybem latania w kółko. Włączasz ten tryb i masz mnóstwo czasu by się do wszystkiego przyzwyczaić. Sprawdzić jak działa transmisja obrazu, nauczyć się orientacji itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do zasilania kamery z nadajnikiem - czy spokojnie mogę podłączyć ją pod wolny kanał odbiornika RC aparatury? Nie powinno być zakłóceń? W sam raz mam tam 5V...

 

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe komentarze - mam nad czym myśleć - jak skompletuję zestaw dam znać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Foxeer Arrow V3, TS353, RC305, i antenki koniczynki od sklep.actuna.pl (w zamówieniu poprosisz, żeby była para o tych samych zakresach to tak dobiorą). Może i drogo wychodzi, ale po 2 miesięcznym czytaniu, szukaniu stwierdziłem, że taki zestaw będzie ok. Link 5.8 kupiłem w zestawie, docelowo będę brać odbiornik fr632 (nie dotarła przesyłka z banggood - już zwrócili pieniądze).

Brakuje mi tylko kamerki - na razie będę zakładać eachine tx03, przez co zasięg nieco mały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do zasilania kamery z nadajnikiem - czy spokojnie mogę podłączyć ją pod wolny kanał odbiornika RC aparatury? Nie powinno być zakłóceń? W sam raz mam tam 5V...

 

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe komentarze - mam nad czym myśleć - jak skompletuję zestaw dam znać ;)

Tak - moją kamerę zasilam właśnie tak.

W moim zestawie (w połączeniu z nadajnikiem ET200) gdzie zasilanie kamery szło z odbiornika - a właściwie z BECa który zasilał odbiornik, a VTX był zasilany bezpośrednio z pakiety - pojawiały się na ekranie takie charakterystyczne paski. Nie przeszkadzało to w lataniu - ale nagrywarka w goglach trochę głupiała z ich powodu. Na nowej nagrywarce nic takiego się nie działo: tutaj filmik: 

Od 40 sekundy do 1minuty 12 sekund jest zobrazownie problemu. Niemniej problem dotyczył tylko nagrywarki w goglach a nie samej kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stronie odbiorczej 5.8  ciekawym i mocno  kompaktowym rozwiązaniem Może być  odbiornik  OTG - czyli podłączany do Androida (smartfon,tablet)   lub Windy

Odpada  dodatkowe zasilanie ,a "ekran" zawsze jest w kieszeni......

W porównaniu do standartowego odbiornika plus ekran AV- opóżnień brak , może jedynie być kłopot gdy ktoś akurat zadzwoni lub system zacznie nad czymś myśleć.....  :)

Ale od "czego tryb samolotowy" w przypadku smartfonów

W przypadku chęci posiadania gogli wystarczy dokupić okulary VR 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmowca. Model możesz znać do ostatniej kulki styropianu ale widząc pierwszy raz z góry nie wiesz gdzie jesteś. Sam miałem z tym problemy. Ale na szczęście przed moją łąką jest S11 a za rzeka Wełna. Tak że z góry mam odpowiednie punkty odniesienia i brak problemu z powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do FPV nie zaufałbym androidowi, czy każdemu innemu systemowi. Wystarczy, że nagle dysk zacznie mielić, 3 sekundy opóźnienia i jak byś był nisko może być pozamiatane.

Ale... ja do dziś nie mam smartczegośtam, tylko zwykły telefon, więc mogę nie być obiektywny.

 

Docelowo chcę zrobić odbiorniki na gogle i ekran dodatkowy, więc jako dodatkowy zgodziłbym się na OTG. Na podstawowy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmowca. Model możesz znać do ostatniej kulki styropianu ale widząc pierwszy raz z góry nie wiesz gdzie jesteś. Sam miałem z tym problemy. Ale na szczęście przed moją łąką jest S11 a za rzeka Wełna. Tak że z góry mam odpowiednie punkty odniesienia i brak problemu z powrotem

 

No przecież na pierwszy lot FPV to nie lecisz nie wiadomo gdzie - tylko dookoła nogi... Do tego nie potrzeba punktów odniesienia. A jak ktoś w pierwszy lot FPV leci do następnego miasta - no cóż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.