Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa modelu F2B

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#21 Paweł Praus

Paweł Praus

Wujek Samo Zło

• Modelarz
  • 1631 postów
  • SkądŚląsk
  • Imię:Paweł

Napisano 13 lipiec 2017 - 21:29

Dziękuję za informację  . Aż taki mądry ten timer , ho-ho . Ale modele latające na silnikach spalinowych nie mają regulaci prędkości obrotowej w czasie lotu ? Moje doświadczenie z uwięzią zakończyło się 30 lat temu na modelach szkolnych  z tąd pytania .

Teoretycznie taka opcja istnieje, kilku kolegów nawet przeprowadzało z tym próby, ale było toto strasznie trudne w regulacji...poza tym teraz nikt lub prawie nikt w F2B na spalinowych motorkach nie lata. Samoloty na baterie - fuj, co za czasy nastały.

• 0

#22 skuter

skuter
  • Modelarz
  • 269 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza
  • Imię:Tomek

Napisano 14 lipiec 2017 - 23:28

Teoretycznie macie racje co do regulacji obrotów silnika spalinowego. W praktyce zbiornik jest tak skonstruowany że kiedy model leci w górę mieszanka zostaje zubożona i silnik dostaje kopa czyli jego obroty rosną a model przyspiesza natomiast przy locie w dół silnik się przelewa i obroty maleją a model zwalnia.
Takie samo zadania ma spełniać timer aktywny przy napędzie elektrycznym. Regulator Spin 66 do F2B widziałem na allegro za 529zł natomiast timer tylko u Burgera można kupić. Leszek niebawem ogarne ci to wyprowadzenie linek. Mam traz troche urwanie głowy i za dwa tygodnie piknik warbirdów w Bobrownikach do którego się przygotowuje.
  • 0

#23 leszek-bart

leszek-bart
  • Modelarz
  • 458 postów
  • SkądBiałystok
  • Imię:Leszek

Napisano 15 lipiec 2017 - 07:42

]Z wyprowadzeniem się nie spieszy, ale cały czas aktualne .Płytka może być płaska .. Jestem na etapie projektu modelu . Udało mi się wydrukować żebra skrzydła to niebawem powstanie jego projekt . Model będzie do relaksu i w mojej technologii niskobudżetowej takiej jak ten akrobat na zdjęciu , tylko statecznik poziomy będzie konstrukcyjny .Model będzie miał 131 cm rozpiętości . Waga ok 1000 g .Silnik typu Turnigy 3536 zasilany na 4s LiPo 220mAh .. Mam jeszcze pytanie czy zastosować do klap w skrzydle różnej wysokości napędy klapy lewej i prawej . Czy to na pewno coś daje ?

[attachment=135517:katana X-Light 120 cm , 550 gram.jpg

Załączone miniatury

• katana X-Light 120 cm , 550 gram.jpg

• 0

#24 skuter

skuter
  • Modelarz
  • 269 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 15 lipiec 2017 - 12:41

Jeśli chodzi o różne długości dźwigni napędu klap to jest rozwiązanie starego typu jak w modelu Thunderbolt Boba Palmera. Teraz już raczej nikt tego nie stosuje.

Ale obowiązkowo zrób asymetrię skrzydła, czyli prawy płat krótszy o jakieś 2,5 cm.

• 0

#25 leszek-bart

leszek-bart
  • Modelarz
  • 458 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 19 lipiec 2017 - 19:40

Witam . jakie są zasady doboru szerokości ramion orczyka ? Czy do modelu o rozpiętości 130 cm 85 mm to wymiar odpowiedni ? A czy rostaw mocowań linek w uchwycie 95 mm to dobra wartość ?

• 0

#26 skuter

skuter
  • Modelarz
  • 269 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 20 lipiec 2017 - 00:53

To zależy jaką chcesz uzyskać czułość całego układu sterowania. W książce Piotra Zawady "Sekrety modeli akrobacyjnych na uwięzi" jest wzór na obliczenie czułości w zależności od wymiarów elementów sterowania. Są też zasady których trzeba się trzymać i one się nie zmieniły. Ja mam orczyk 110mm/25. Uchwyt 120mm. Dźwignia klap 32mm a steru 25mm.
W Stiletto mam zupełnie inaczej. Orczyk 80/20mm a dźwignie klap i steru po 20 mm. Daje to wychylynia wszystkich elementów układu sterowania po 45 stopni.
  • 0

#27 leszek-bart

leszek-bart
  • Modelarz
  • 458 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 20 lipiec 2017 - 02:14

Wielkie dzięki za informację . Mam tą książkę ale wolałem się upewnić .

Mam jeszcze pytanie o przybliżoną cenę w Polsce  taimera takiego najprostszego i takiego z opóźnionym startem o 30 sekund , i gdzie i kiedy była by możliwość kupienia timera . 

Czy dalej używa się  metalowej plecionki jako linek sterowniczych ?  Do sterowania swoim modelem chciałbym użyć nierozciągliwej plecionki wędkarskiej o wytrzymałości 26 kg , czy ktoś stosuje plecionki z tworzyw ?. Odpadnie konieczność upierdliwego zarabiania końcówek linek i strzępienia się plecionki metalowej . Choć mam i plecionkę metalową .

Regulamin klasy F2B nic nie mówi na temat z jakiego materiału mają być linki .

• 0

#28 skuter

skuter
  • Modelarz
  • 269 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 14 luty 2018 - 00:27

Witam wszystkich i wracam do tematu po sporej przerwie. Przez większość czasu niewiele zrobiłem ale teraz ruszam z kopyta bo sezon blisko. Zdjęcia niebawem. :)

Leszek trzymam kciuki. Szkoda że tak daleko mieszkasz bo fajni by było uczestniczyć w oblocie twojego modelu ;)

• 0

#29 leszek-bart

leszek-bart
  • Modelarz
  • 458 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 14 luty 2018 - 07:51

Oby na oblocie się nie zakończyło . :)

• 0

#30 skuter

skuter
  • Modelarz
  • 269 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 14 luty 2018 - 23:18

Spokojnie dasz radę :) Gdzie ci wychodzi środek ciężkości?

• 0

#31 leszek-bart

leszek-bart
  • Modelarz
  • 458 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 15 luty 2018 - 07:57

Z tego co pamiętam 8 cm od natarcia .

• 0

#32 symon5

symon5
  • Modelarz
  • 217 postów
  • Skądolsztyn
  • Imię:marek

Napisano 15 luty 2018 - 16:51

raczej  w procentach

chodzi o odległosc ale w procentach

• 0

#33 leszek-bart

leszek-bart
  • Modelarz
  • 458 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 15 luty 2018 - 18:14

W procentach to będzie 25% średniej cięciwy .  Jak już pisałem wymiarowo model jest wzorowany na modelu treningowym F2B " Junior" , którego plany znajdują się w książce " Sekrety modeli akrobacyjnych na uwięzi "  autorstwa Piotra Zawady  .

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych