Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wicher RC

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#1 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 czerwiec 2017 - 13:20

W ostatnim czasie przyszła pora na mikro modele i dla tego próbuję coś w tym kierunku zrobić .Chociaż przyznam
że jak na razie z kiepskim skutkiem. A chodzi tu głównie o wyposażenie. 

Ale jak to mówią. Dla chcącego niema nic trudnego.

Model na jakim mam zamiar się wzorować to Wicherek z nieco zmienioną sylwetką kadłuba.Wybrałem ten model
dla tego że jest to samolot uniwersalny  łatwy w budowie i setki razy oblatany.
I dla tego wydaje mi się że w wersji mikro też się sprawdzi.

Dla zainteresowanych . http://pfmrc.eu/inde...krus-na-uwięzi/ .   Jest tu bardzo dużo informacji
na temat napędów do mikro modeli.

Jak na razie model zaczynam budować i próbuję skompletować wyposażenie co nie jest łatwe.
Cały plan modelu zmieścił się na arkuszu A4. Przygotowane listewki balsowe 3x3 na kadłub skrzydła i stateczniki. 
2.jpg
Bloczek z żeberkami balsa 1,5 mm + 4 sklejka 1,5 mm
1.jpg
W chwili obecnej jestem w trakcie składania skrzydeł.Klej jaki używam to CA dla tego montaż idzie dość szybko i skrzydła
jeszcze dziś będą gotowe.

PS. Albo ten model jest za mały albo ja mam za duże paluchy.

• 0

#2 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 645 postów
  • SkądSłupsk

Napisano 17 czerwiec 2017 - 15:27

Fajnie, że budujesz tego malucha. Jeśli miałbym podpowiedzieć, żeberka do skrzydeł mogłeś zrobić z balsy 1mm i zastanawiam się dlaczego żebra ze sklejki 1,5mm. W zupełności wystarczą, przy tej wielkości modelu, ze sklejki 0,6 lub 0,8mm. 

Pozdrawiam

Andrzej

• 0

#3 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 17 czerwiec 2017 - 16:18

Dziękuję za uwagę.

To tylko dla tego że robię z tego co mam.Nie chcę zamawiać innego budulca

bo muszę kupić kilka drobiazgów na wyposażenie.Zdaję sobie sprawę że gramy przybywają

ale w tym przypadku to chyba kilka gram.

• 0

#4 f-150

f-150
  • Modelarz
  • 2009 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Wojtek

Napisano 17 czerwiec 2017 - 18:36

Przy tej wielkości modelu parę gram to dużo.

• 0

#5 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 18 czerwiec 2017 - 05:02

Wszytko się zgadza gram tu gram tam i zanim zauważę będzie 10.To dopiero początek budowy i będę na to zwracał szczególną uwagę.

Mam takie małe pytanie. Ale to chyba do Andrzej [jędrek]

Czy silnik widoczny na twoim zdjęciu to jest to samo.http://www.marvio-rc...0kv,3,1343,2510

post-270-0-54696400-1492197646_thumb.jpg

Pisałeś że sprawdzałeś na pakiecie 1S czy masz jakieś przypuszczenia ile daję ciągu.

• 0

#6 f-150

f-150
  • Modelarz
  • 2009 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 czerwiec 2017 - 09:24

To ten sam silnik

https://www.bphobbie...27&pid=I0740230

http://www.flybrushl.../motor/view/454

• 0

#7 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 645 postów
  • SkądSłupsk

Napisano 18 czerwiec 2017 - 09:35

Tak jak Wojtek napisał, ten sam silnik. Ciągu na 1S nie mierzyłem, ale wystarczająco do latania w moim modelu. U Ciebie waga modelu będzie chyba podobna , to tez wystarczy.

• 0

#8 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 18 czerwiec 2017 - 10:04

Przede wszystkim Bardzo dziękuję za odpowiedz.

Pierwszym pomysłem było zastosowanie silnika szczotkowego z przekładnią widocznego na zdjęciu który kupiłem kilka dni temu 

przy testach ze śmigłem które było w komplecie dał ciągu 39g. To raczej zbyt mało dla tego modelu.Dla tego zdecydowałem się

na nieco lepszy silniczek o który pytałem wcześniej.

CIĄD 39G WAGA39.jpg

• 0

#9 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 403 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Jerzy

Napisano 18 czerwiec 2017 - 17:33

Jeśli żeberka mają 1,5mm grubości, to przy rozpiętości ok. 40-50cm i trzech dźwigarach, moim zdaniem wystarczy jak dasz 8 żeberek na skrzydło (a nie jak jest na oryginalnym planie 11). Popatrz na plany orzeszków - elektryków Arno Diemera (tam przy rozpietości 30-33 cm wystarcza 5-6 żeberek z balsy 1,5mm na skrzydło).

Przykład: Colibri (33 cm rozpiętości)

3082.jpg

Warto również zwrócić uwagę, jak autor planów przeskalował (powiększył - niezbędne dla małych modeli) w porównaniu do oryginału wielkość stateczników:

11760994765_9ac53747bf_b.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eeh, wspomnienia!  :rolleyes:  Andrzej, latałem takim Wicherkiem na uwięzi w 1971 r. (łożeszty, to już tyle laaat?). Jedna z fotek z mojego prywatnego archiwum:

Wicherek25U-2.jpg

...reszta, łącznie z opisem pod LINKIEM.

PS Sorry za offtopa, ale nie mogłem się powstrzymać. ;)

• 1

#10 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 19 czerwiec 2017 - 15:46

No tak troszku się rozpędziłem z tymi skrzydłami.Za szybko chciałem mieć coś zrobione przy modelu.

Ale to nie wielka strata, zrobię drugie a te się nie zmarnują mam komu dać.Skrzydła tyle co zdjęte z deski

i jaszcz nie do czyszczone wyglądają tak.

201204096488.jpg

201204096511.jpg

Druga wersja skrzydeł na pewno będzie lżejsza o kilka gram.

• 0

#11 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 403 postów
  • SkądLublin

Napisano 19 czerwiec 2017 - 18:06

Dla uwięziowca mocniejsze skrzydełka nie zaszkodzą, bo chyba robisz Wicherka mikro na uwięzi (tak wynika z planów, jakie zamieściłeś w pierwszym poście tego wątku). Choć możesz już nawet montować (będzie później jak znalazł) jakiegoś wolnolatacza RC w skali mikro, bo uchwyt (w komplecie z miniodbiornikiem), który dostaniesz, będzie obsługiwał zarówno modele hybrydowe elektryków na uwięzi, jak i proste modele RC wolnolataczy (do 3-kanałów). W uchwycie będzie zamontowany "cyngiel" (sprzężony z potencjometrem) do regulacji obrotów silnika i dwa dodatkowe potencjometry dla pozostałych funkcji eksperymentalnych uwięziówek (np. niezależne klapy, załączanie reflektora/oświetlenia do lotów nocnych). Uchwyt będzie miał konstrukcję modularną, tak, że w miejsce dodatkowych potencjometrów będzie można podpiąć manipulator (jest przewidziany w komplecie  :)  ) i uchwyt dla modeli C/L zamieni się w 3-kanałową aparaturę R/C:

uchwyt05.jpg

uchwyt06.jpg

... jak widać na fotkach, dociąłem chassis do dwóch uchwytów (płyta plastykowa i laminat szklany miedziowany). Rączka będzie obłożona drewnem. Na drugiej fotce dopięte próbnie pakiety zasilajace LiIo 2S (2xICP103450R SAMSUNG).  Na laminacie miedziowanym zamontowany będzie stabilzator LD 5V (SMD) i wytrawione zostanie "okablowanie" zasilające pod  złączki modułów (R/C, IR/C).

Taki manipulator (2 x 10k pot.) będzie dopinany do uchwytu, jak zaistnieje potrzeba zamiany uchwytu C/L na prostą aparaturę RC do wolnolataczy.:

uchwyt-manipulator.jpg

PS Tematy powiązane: Elektryczny piankolot na uwięzi , Prosta i niedroga aparatura RC wlasnej roboty , Zabawy ze zdalnym sterowaniem na podczerwien

• 0

#12 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 19 czerwiec 2017 - 19:30

bo chyba robisz Wicherka mikro na uwięzi (tak wynika z planów,

Nie to nie będzie model na uwięzi.Jak napisałem w temacie Wicher RC.A plany wicherka na uwięzi czy zdalnie sterowanego 

w zasadzie niczym się nie różnią.

PS. Nowe skrzydła zaczęły się robić.

• 0

#13 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 403 postów
  • SkądLublin

Napisano 19 czerwiec 2017 - 20:15

Pytam, bo myślałem, że robisz uwięziówkę, gdyż na fotkach stolarki skrzydełek nie widać żeby pierwsze żeberka (przylegające do kadłuba) były wklejone pod kątem (zgodnie z planem Wicherków wolnolataczy), dla zapewnienia wzniosu skrzydła (7 - 10°), czyli dla przypadku klasycznego sterowania (bez lotek), tylko: obroty silnika, ster kierunku i wysokości.

PS Plany Wicherka 10, swobodnie latającego do pobrania TUTAJ Jak widać plany różnią się skłonem silnika i sporym wzniosem skrzydeł (jeśli nie będzie lotek).

• 0

#14 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 20 czerwiec 2017 - 06:53

Może tego nie widać, ale pierwsze żeberko jest wklejone pod kątem.Tylko że te skrzydła 

to już poszły w zapomnienie.

W tym modelu nie będzie jakiś cudów.Sterowanie to silnik kierunek i wysokość.

Dalsze wypociny modelu.

201204096504.jpg

201204096513.jpg

Wszelki uwagi mile widziane.Wszystko nożna poprawić.

Coś mi się nie chce wierzyć w wskazania tej wagi.Porównam to jeszcze na innej.

• 0

#15 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 645 postów
  • SkądSłupsk

Napisano 20 czerwiec 2017 - 07:29

Trochę chyba za "pancerną" kratownicę zrobiłeś. Można spokojnie cieńszą, takie moje wnioski po budowie kadłuba Citabrii :) .

• 0

#16 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 20 czerwiec 2017 - 10:38

Cała kratownica to balsa  3x3 mm.

Jeszcze nie wiem czy to dobry pomysł, ale mam zamiar tego nie oklejać.

• 0

#17 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 403 postów
  • SkądLublin

Napisano 20 czerwiec 2017 - 16:53

Jasna sprawa - robisz model na bazie Wicherka z tego co masz! Piszę tak na wszelki wypadek, co by się tu "sępy" nie zleciały zaraz i nie podniosły wrzasku, że Wicherka profanujesz. ;) :P

PS Szkoda,że już sklejone, bo te boczki przy tej grubości można było mocno wyażurować.

• 0

#18 pjk11

pjk11
  • Modelarz
  • 110 postów
  • SkądOświęcim
  • Imię:Przemek

Napisano 20 czerwiec 2017 - 17:11

Cała kratownica to balsa  3x3 mm.

Jeszcze nie wiem czy to dobry pomysł, ale mam zamiar tego nie oklejać.

Skrzydeł i stateczników-sterów też ? :) . A tak na marginesie super pomysł! Jak robiłem swojego W25 to aż mnie serce bolało oklejając kadłub.

Pozdrawiam, powodzenia.

• 0

#19 Francka

Francka
  • Modelarz
  • 1179 postów
  • GG:
  • SkądRuda Śląska
  • Imię:Franciszek

Napisano 20 czerwiec 2017 - 17:43

Ciekawi mnie czy Ci się uda go oblatać , bo już była taki temat , ale umarł  http://pfmrc.eu/inde...ro-wicherek-25/

• 0

#20 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 403 postów
  • SkądLublin

Napisano 20 czerwiec 2017 - 17:59

Eee, młokos postawił tamten temat i zabrakło mu cierpliwości i samozaparcia (prawo młodego wieku), oraz osprzętu do tak małego modelu (pewnie były inne priorytety co do wydatków - każdy z nas to kiedyś trenował), bo przecież stolarka do tamtego Wicherka była prawie gotowa.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych