Skocz do zawartości

Wicher RC


rajaner
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim czasie przyszła pora na mikro modele i dla tego próbuję coś w tym kierunku zrobić .Chociaż przyznam
że jak na razie z kiepskim skutkiem. A chodzi tu głównie o wyposażenie. 
 
Ale jak to mówią. Dla chcącego niema nic trudnego.
 
Model na jakim mam zamiar się wzorować to Wicherek z nieco zmienioną sylwetką kadłuba.Wybrałem ten model
dla tego że jest to samolot uniwersalny  łatwy w budowie i setki razy oblatany.
I dla tego wydaje mi się że w wersji mikro też się sprawdzi.
 
Dla zainteresowanych . http://pfmrc.eu/index.php?/topic/67165-mikrus-na-uwi%C4%99zi/ .   Jest tu bardzo dużo informacji
na temat napędów do mikro modeli.
 
Jak na razie model zaczynam budować i próbuję skompletować wyposażenie co nie jest łatwe.
Cały plan modelu zmieścił się na arkuszu A4. Przygotowane listewki balsowe 3x3 na kadłub skrzydła i stateczniki. 
post-12393-0-07444700-1497700902.jpg
Bloczek z żeberkami balsa 1,5 mm + 4 sklejka 1,5 mm
post-12393-0-77139800-1497700908.jpg
W chwili obecnej jestem w trakcie składania skrzydeł.Klej jaki używam to CA dla tego montaż idzie dość szybko i skrzydła
jeszcze dziś będą gotowe.
 
PS. Albo ten model jest za mały albo ja mam za duże paluchy.
 
 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fajnie, że budujesz tego malucha. Jeśli miałbym podpowiedzieć, żeberka do skrzydeł mogłeś zrobić z balsy 1mm i zastanawiam się dlaczego żebra ze sklejki 1,5mm. W zupełności wystarczą, przy tej wielkości modelu, ze sklejki 0,6 lub 0,8mm. 

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko się zgadza gram tu gram tam i zanim zauważę będzie 10.To dopiero początek budowy i będę na to zwracał szczególną uwagę.

Mam takie małe pytanie. Ale to chyba do Andrzej [jędrek]

Czy silnik widoczny na twoim zdjęciu to jest to samo.http://www.marvio-rc.pl/silnik-elektryczny-a1504-2900kv,3,1343,2510

post-12393-0-38451900-1497758529.jpg

Pisałeś że sprawdzałeś na pakiecie 1S czy masz jakieś przypuszczenia ile daję ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Bardzo dziękuję za odpowiedz.

 

Pierwszym pomysłem było zastosowanie silnika szczotkowego z przekładnią widocznego na zdjęciu który kupiłem kilka dni temu 

przy testach ze śmigłem które było w komplecie dał ciągu 39g. To raczej zbyt mało dla tego modelu.Dla tego zdecydowałem się

na nieco lepszy silniczek o który pytałem wcześniej.

post-12393-0-37460300-1497776145_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli żeberka mają 1,5mm grubości, to przy rozpiętości ok. 40-50cm i trzech dźwigarach, moim zdaniem wystarczy jak dasz 8 żeberek na skrzydło (a nie jak jest na oryginalnym planie 11). Popatrz na plany orzeszków - elektryków Arno Diemera (tam przy rozpietości 30-33 cm wystarcza 5-6 żeberek z balsy 1,5mm na skrzydło).

 

Przykład: Colibri (33 cm rozpiętości)

 

3082.jpg

 

Warto również zwrócić uwagę, jak autor planów przeskalował (powiększył - niezbędne dla małych modeli) w porównaniu do oryginału wielkość stateczników:

 

11760994765_9ac53747bf_b.jpg

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eeh, wspomnienia!  :rolleyes:  Andrzej, latałem takim Wicherkiem na uwięzi w 1971 r. (łożeszty, to już tyle laaat?). Jedna z fotek z mojego prywatnego archiwum:

 

post-18069-0-99106200-1497811254_thumb.jpg

 

...reszta, łącznie z opisem pod LINKIEM.

 

PS Sorry za offtopa, ale nie mogłem się powstrzymać. ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak troszku się rozpędziłem z tymi skrzydłami.Za szybko chciałem mieć coś zrobione przy modelu.

Ale to nie wielka strata, zrobię drugie a te się nie zmarnują mam komu dać.Skrzydła tyle co zdjęte z deski

i jaszcz nie do czyszczone wyglądają tak.

post-12393-0-42860300-1497883507.jpg

post-12393-0-34215100-1497883515.jpg

Druga wersja skrzydeł na pewno będzie lżejsza o kilka gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uwięziowca mocniejsze skrzydełka nie zaszkodzą, bo chyba robisz Wicherka mikro na uwięzi (tak wynika z planów, jakie zamieściłeś w pierwszym poście tego wątku). Choć możesz już nawet montować (będzie później jak znalazł) jakiegoś wolnolatacza RC w skali mikro, bo uchwyt (w komplecie z miniodbiornikiem), który dostaniesz, będzie obsługiwał zarówno modele hybrydowe elektryków na uwięzi, jak i proste modele RC wolnolataczy (do 3-kanałów). W uchwycie będzie zamontowany "cyngiel" (sprzężony z potencjometrem) do regulacji obrotów silnika i dwa dodatkowe potencjometry dla pozostałych funkcji eksperymentalnych uwięziówek (np. niezależne klapy, załączanie reflektora/oświetlenia do lotów nocnych). Uchwyt będzie miał konstrukcję modularną, tak, że w miejsce dodatkowych potencjometrów będzie można podpiąć manipulator (jest przewidziany w komplecie  :)  ) i uchwyt dla modeli C/L zamieni się w 3-kanałową aparaturę R/C:

 

post-18069-0-91963500-1497890863.jpg

 

post-18069-0-26918100-1497890864.jpg

 

... jak widać na fotkach, dociąłem chassis do dwóch uchwytów (płyta plastykowa i laminat szklany miedziowany). Rączka będzie obłożona drewnem. Na drugiej fotce dopięte próbnie pakiety zasilajace LiIo 2S (2xICP103450R SAMSUNG).  Na laminacie miedziowanym zamontowany będzie stabilzator LD 5V (SMD) i wytrawione zostanie "okablowanie" zasilające pod  złączki modułów (R/C, IR/C).

 

Taki manipulator (2 x 10k pot.) będzie dopinany do uchwytu, jak zaistnieje potrzeba zamiany uchwytu C/L na prostą aparaturę RC do wolnolataczy.:

 

post-18069-0-49884300-1497890864.jpg

 

PS Tematy powiązane: Elektryczny piankolot na uwięzi , Prosta i niedroga aparatura RC wlasnej roboty , Zabawy ze zdalnym sterowaniem na podczerwien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 bo chyba robisz Wicherka mikro na uwięzi (tak wynika z planów,

Nie to nie będzie model na uwięzi.Jak napisałem w temacie Wicher RC.A plany wicherka na uwięzi czy zdalnie sterowanego 

w zasadzie niczym się nie różnią.

 

PS. Nowe skrzydła zaczęły się robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo myślałem, że robisz uwięziówkę, gdyż na fotkach stolarki skrzydełek nie widać żeby pierwsze żeberka (przylegające do kadłuba) były wklejone pod kątem (zgodnie z planem Wicherków wolnolataczy), dla zapewnienia wzniosu skrzydła (7 - 10°), czyli dla przypadku klasycznego sterowania (bez lotek), tylko: obroty silnika, ster kierunku i wysokości.

 

PS Plany Wicherka 10, swobodnie latającego do pobrania TUTAJ Jak widać plany różnią się skłonem silnika i sporym wzniosem skrzydeł (jeśli nie będzie lotek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tego nie widać, ale pierwsze żeberko jest wklejone pod kątem.Tylko że te skrzydła 

to już poszły w zapomnienie.

W tym modelu nie będzie jakiś cudów.Sterowanie to silnik kierunek i wysokość.

 

Dalsze wypociny modelu.

post-12393-0-83082900-1497937935.jpg

post-12393-0-08316000-1497937943.jpg

Wszelki uwagi mile widziane.Wszystko nożna poprawić.

Coś mi się nie chce wierzyć w wskazania tej wagi.Porównam to jeszcze na innej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa - robisz model na bazie Wicherka z tego co masz! Piszę tak na wszelki wypadek, co by się tu "sępy" nie zleciały zaraz i nie podniosły wrzasku, że Wicherka profanujesz. ;):P

 

PS Szkoda,że już sklejone, bo te boczki przy tej grubości można było mocno wyażurować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała kratownica to balsa  3x3 mm.

Jeszcze nie wiem czy to dobry pomysł, ale mam zamiar tego nie oklejać.

 

Skrzydeł i stateczników-sterów też ? :) . A tak na marginesie super pomysł! Jak robiłem swojego W25 to aż mnie serce bolało oklejając kadłub.

 

Pozdrawiam, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, młokos postawił tamten temat i zabrakło mu cierpliwości i samozaparcia (prawo młodego wieku), oraz osprzętu do tak małego modelu (pewnie były inne priorytety co do wydatków - każdy z nas to kiedyś trenował), bo przecież stolarka do tamtego Wicherka była prawie gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.