Skocz do zawartości

Zdjęcie

Szerszeń

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 642 postów
  • SkądSłupsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 24 czerwiec 2017 - 10:04

Witam

Z racji małego zdarzenia drogowego, mam w domu więcej czasu. Postanowiłem trochę podłubać przy robalu, którego fotkę pokazałem w wątku Citabrii. Konstrukcja styrodur, depron, troszkę prętów węglowych. Rozpiętość 34cm.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

• 0

#2 Vesla

Vesla
  • Modelarz
  • 916 postów
  • SkądPortsmouth / UK
  • Imię:Wiesław

Napisano 24 czerwiec 2017 - 15:42

Planujesz jakieś usterzenie czy może zastosowałeś profil samostateczny?
  • 0

#3 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 24 czerwiec 2017 - 15:58

Coś mi się zdaje że na temat sterowania czeka nas ciekawa niespodzianka.

• 0

#4 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 642 postów
  • SkądSłupsk

Napisano 24 czerwiec 2017 - 16:12

Planujesz jakieś usterzenie czy może zastosowałeś profil samostateczny?

Profil samostateczny.

Coś mi się zdaje że na temat sterowania czeka nas ciekawa niespodzianka.

Żadna niespodzianka, klasyczny układ sterowani latającego skrzydła :)

• 0

#5 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 399 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Jerzy

Napisano 25 czerwiec 2017 - 14:11

Nie wiem, co to masz za serwa (wewnątrz tułowia), ale tak zakładam "pi razy oko", że silnik, serwa i nóżki-druty to ok 13 g, więc sam tułów i skrzydełka ok 10 g ważą. Ich waga wzrośnie po pomalowaniu (bo myślę, że fajne ala' szerszeniowe bazgranie przewidujesz?) o ok. 25%, czyli: optymistycznie  ;)  : 13g + odbiornik/regulator/kabelki 5g i dodając odjętą wcześniej resztę (czyli 13g) dostajemy wagę w granicach 31g i dodatkowy wystrój nóg (włoski - dla większej realności) i KONIECZNIE czułki na głowie (bo szerszeń bez nich to jak nietoperz bez uszu! :P ) to jakiś dodatkowy 1g daje nam ok. 32g i doliczając aku 1S przykładowo 200mAh: 6,5g (co będzie starczało na 6-7min lotu przy pobieranym 1,5A z 1S) i dedykowane dla takiego zasilania śmigło 3 calowe (3020: 0,5g) dostajemy ostatecznie: ok. 39g masy startowej. Z fotek i przy założeniu rozpiętości (jak podałeś: 34cm) wygląda na to, że powierzchnia skrzydła wynosi ok. 1,4dm2 (co daje obciążenie powierzchni jednostkowej skrzydła ok. 28g/dm2 - co chyba nie jest jeszcze najgorzej). Silnik BR1103 (chodzi pewnie o 8000KV) z dedykowanym śmigłem dla zasilania 1S: 3020 osiąga ok. 22g ciągu - pewnie troszkę przy mało (?) dla takiego zestawu, chyba, że zastosujesz lżejszy aku 1S (i o mniejszej pojemności, czyli dla krótszych lotów). No ciekaw jestem, czy może/ewentualnie zasilanie 2S zastosujesz - ciąg dwa razy większy, ale wzrośnie waga modelu i pewnie ten malutki silniczek będzie się mocno grzał (5 a 22W wydzielanej na tym maździabstwie mocy to spora różnica). Oczywiście to tylko moje gdybania  :rolleyes:  i z niecierpliwością będę śledził dalsze losy skrzydełka-robala. :)

PS Robiłeś już próbne obloty skrzydełka, jako rzutka?

• 0

#6 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 642 postów
  • SkądSłupsk

Napisano 25 czerwiec 2017 - 15:22

Nie wiem, co to masz za serwa (wewnątrz tułowia), ale tak zakładam "pi razy oko", że silnik, serwa i nóżki-druty to ok 13 g, więc sam tułów i skrzydełka ok 10 g ważą. Ich waga wzrośnie po pomalowaniu (bo myślę, że fajne ala' szerszeniowe bazgranie przewidujesz?) o ok. 25%, czyli: optymistycznie  ;)  : 13g + odbiornik/regulator/kabelki 5g i dodając odjętą wcześniej resztę (czyli 13g) dostajemy wagę w granicach 31g i dodatkowy wystrój nóg (włoski - dla większej realności) i KONIECZNIE czułki na głowie (bo szerszeń bez nich to jak nietoperz bez uszu! :P ) to jakiś dodatkowy 1g daje nam ok. 32g i doliczając aku 1S przykładowo 200mAh: 6,5g (co będzie starczało na 6-7min lotu przy pobieranym 1,5A z 1S) i dedykowane dla takiego zasilania śmigło 3 calowe (3020: 0,5g) dostajemy ostatecznie: ok. 39g masy startowej. Z fotek i przy założeniu rozpiętości (jak podałeś: 34cm) wygląda na to, że powierzchnia skrzydła wynosi ok. 1,4dm2 (co daje obciążenie powierzchni jednostkowej skrzydła ok. 28g/dm2 - co chyba nie jest jeszcze najgorzej). Silnik BR1103 (chodzi pewnie o 8000KV) z dedykowanym śmigłem dla zasilania 1S: 3020 osiąga ok. 22g ciągu - pewnie troszkę przy mało (?) dla takiego zestawu, chyba, że zastosujesz lżejszy aku 1S (i o mniejszej pojemności, czyli dla krótszych lotów). No ciekaw jestem, czy może/ewentualnie zasilanie 2S zastosujesz - ciąg dwa razy większy, ale wzrośnie waga modelu i pewnie ten malutki silniczek będzie się mocno grzał (5 a 22W wydzielanej na tym maździabstwie mocy to spora różnica). Oczywiście to tylko moje gdybania  :rolleyes:  i z niecierpliwością będę śledził dalsze losy skrzydełka-robala. :)

PS Robiłeś już próbne obloty skrzydełka, jako rzutka?

Qruca bomba, jakie wyliczenia :) .Damy radę. Co sterowania, mój imiennik (rajaner), dał mi do myślenia odnośnie niespodzianki. mam pomysł, tylko muszę go sprawdzić. Próbne loty bez wyposażenia robiłem, nawet chce latać :) .

• 0

#7 rajaner

rajaner
  • Modelarz
  • 607 postów
  • SkądNisko

Napisano 09 lipiec 2017 - 07:40

Andrzej wiem że zainteresowanie takimi modelami dla dużej większości jest praktycznie żadne. Ale nie w moim przypadku
bo od pewnego czasu takie modele są u mnie na pierwszym miejscu.

I dla tego muszę zapytać co dalej z Twoim modelem.
Mam nadzieję że budowę tego robala doprowadzisz do końca. 

• 0

#8 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 399 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 lipiec 2017 - 09:19

Myślę, że jędrek chwilowo zajmuje się czymś większym :) Do budowy robala w takim, czy zmodyfikowanym kształcie na pewno powróci.

• 0

#9 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 642 postów
  • SkądSłupsk

Napisano 09 lipiec 2017 - 10:38

Powoli dłubię, sprawdzam różne rozwiązania. Jeśli coś pokazuję, to widzicie efekt finalny. A próby rozwiązań różnie się sprawdzają. Cierpliwości, nie porzuciłem projektu, robię w zasadzie jednocześnie kilka rzeczy :) .

• 0

#10 ssuchy

ssuchy
  • Modelarz
  • 399 postów
  • SkądLublin

Napisano 09 lipiec 2017 - 17:04

... poza tym u jędrka ciągle wieje  :P  , gdzie ma puszczać mikromodele? :rolleyes: U mnie jest znacznie lepiej pod tym względem. :)

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych