Skocz do zawartości

Volantex Ranger EX - czyli tonę, bo nie umiem pływać.


Rogerro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Zamówiłem sobie na Banggood wczoraj platformę Volantex Ranger EX i sprawa ma się dziwnie - a dlatego, że jest to mój totalnie pierwszy kontakt z taką maszyną. Jedyne, czym latałem, to Ryanairem, Wizzairem, LOTem, kilkoma mniejszymi liniami i śmigłowcem po pokoju. No i dronem, takim za 50 zł, który po wychyleniu drążka chyba zblokował silniki, bo już do mnie nie wrócił ;)

A więc poczyniłem taki zakup:
https://www.banggood.com/New-Version-Volantex-Ranger-EX-757-3-1980mm-Wingspan-Long-Range-FPV-RC-Airplane-PNP-p-1002284.html

Ja wiem, że wszedłem na głęboką wodę, i to bardzo. Ale już się nauczyłem, że póki umysł mam otwarty i jako tako potrafię kombinować to nic nie jest w efekcie trudne ;) W dodatku zapłaciłem 174 dolary (bo zniżka po wpisaniu kodu), czyli 635 zł za wersję PNP. 

Na początku myślałem o Skywalkerze X-8, bo skrzydło najbardziej mnie intrygowało, ale z racji gabarytu tej maszynki odpuściłem temat na korzyść właśnie tej wybranej platformy. No i dopatrzenie się tego rabatu podbiło mi decyzję :)

Wiem, że ta zabawa to nie 20, 200, ani 2000 złotych, a trochę więcej. Na szczęście wszystko można "dobudowywać" w czasie ;) Zaczynamy od tego co jest. Ogólnie przepisy trochę zbiły mnie z tropu, chociaż za mocno się w nie jeszcze nie zagłębiałem. Marzyły mi się loty na autopilocie, znajomy bawił się w ogniwa słoneczne, spodobał mu się pomysł połączenia tego, może i w tą stronę pójdziemy. 

A po co mi takie coś i po cholerę to kupiłem? Bo chcę zamontować tam dobrą kamerkę i sprowadzić sobie piękny film znad chmur. 

Czego więc oczekuję? Możliwie największego zasięgu radia i FPV. I możliwie najwydajniejszych ogniw. Może w przyszłości dopalę je celami fotowoltanicznymi, ale jedyne, które teraz mam to polikryształy 125x125 generujące moc niecałych 3W - może jakimś cudem zmieszczą się 156x156 :) To akurat najdalsza przyszłość.

Mam teraz dwa tygodnie - do tematu chciałem podejść ciekawie. Nim więc paczka przyjdzie, chciałbym się przygotować. 

Ja wiem, że na pytania, które zaraz przedstawię, odpowiedzi znajdę u wujka "G", ale sorry, jak wpisuję w google "Jaka aparatura RC" to pierwsze wątki standardowo mają odpowiedź "Poszukaj w Google" - paradoks? :)

Czego mi więc brakuje w zestawie PNP? Wyłącznie akumulatorów i aparatury? Jeżeli tak, to:

- czy wystarczy mi w takim razie zakupić ogniwa i je pozgrzewać/polutować? Co jeszcze jest potrzebne do zbudowania pakietu? Poza oczywiście mostkami do ogniw - widzę, że chyba ustandaryzowały się wtyczki i wyprowadzenia - wszędzie jest to samo? Mówię o "kabelkach". I w jakie napięcie pójść? Producent podaje zakres od 3*3.7V do 4*3.7V (czyli chyba 3S/4S). Ogniwa Panasonic 18650? Jest sens? I to co mnie najbardziej intryguje - ta "z reguły" niebieska folia termokurczliwa. Jak to się w Polsce nazywa? Lub - gdzie to kupić? To chyba nie jest zwykła rura termokurczliwa?

- aparatura: FlySky FS-i6 + odbiornik iA6 - czy to mi wystarczy na start? :) Czego ew lepszego można poszukać w cenie do 500 zł? 

- zestaw FPV - są niby jakieś przetarte schematy, oswoiłem się z googlami, wydaje mi się to lepsze, niż ekran. Zresztą ekran mogę sobie podłączyć w każdej chwili, gogle muszę kupić, wolałbym więc zanabyć ;) Tu nie wiem o co zapytać szczególnie, więc zapytam o tak:

Gdybyście mieli zrobić sobie set aparatury i set FPV - z jakich elementów by się składał? Może ktoś tchnie trochę energii w tematykę, której burzliwe dyskusje są niestety datowane na 2013-2015 rok (a technologia gna do przodu).

Zostanę zbesztany? :) A może poznam forum od najlepszej strony? :)

Thank you in advance! :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli w przyszłości chcesz latać daleko z fpv to kup aparaturę z wymiennym modułem nadawczym (lub z miejscem na dodatkowy moduł). Pozwoli Ci to zamontować np. moduł nadawczy LRS.

Jeśli chodzi o akumulatory to raczej nie kombinuj z lutowaniem pakietów z ogniw tylko kup gotowe pakiety np. w https://www.akumulatoryrc.pl/ lub innym dowolnym sklepie modelarskim. W opisie modelu mówią o pakiecie od 1800 do 10000mAh 3 lub 4 celowym. Myślę że na początek jak kupisz coś po środku czyli 3000 - 5000mAh 30C to będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aparatury w granicach 500 to dużo lepiej taranis q7. Takie moje zdanie. Szukaj żeby odbiornik był w komplecie.

 

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

A czemu? Tzn nie chodzi o to, że się bronię przed Twoją propozycją tylko pytanie jest z kategorii "Jestem zainteresowany, Pan coś więcej powie" :) Jestem gotów zaufać w ciemno, tylko po prostu nawet prostymi argumentami rozbudowałbym swoją wiedzę :) Więc - czemu ta aparatura? :) W dwóch zdaniach - będę bardzo wdzięczny :)

 

Jeśli w przyszłości chcesz latać daleko z fpv to kup aparaturę z wymiennym modułem nadawczym (lub z miejscem na dodatkowy moduł). Pozwoli Ci to zamontować np. moduł nadawczy LRS.

Jeśli chodzi o akumulatory to raczej nie kombinuj z lutowaniem pakietów z ogniw tylko kup gotowe pakiety np. w https://www.akumulatoryrc.pl/ lub innym dowolnym sklepie modelarskim. W opisie modelu mówią o pakiecie od 1800 do 10000mAh 3 lub 4 celowym. Myślę że na początek jak kupisz coś po środku czyli 3000 - 5000mAh 30C to będzie OK.

 

1. Jaka na przykład? Po wpisaniu hasła "Aparatura z wymiennym modułem nadawczym" wyskakuje mi jako pierwsze: "s FlySky TH9X 2,4GHz mode 2 + odbiornik R9B". 

2. A czemu nie samemu? Tzn pytanie brzmi czy chodzi o czas/koszta? Koszta zapewne będą niższe, a w sumie mam "ochotę" pobawić się po prostu samemu. W tym roku raczej i tak tym nie polatam, więc będę sobie grzebał/GRZEBAŁ/GrZeBaŁ ;) Ale na zaś upewnię się, ze ma to sens ;) W sumie nie przeglądałem nawet cen pakietów :)  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka na przykład? Po wpisaniu hasła "Aparatura z wymiennym modułem nadawczym" wyskakuje mi jako pierwsze: "s FlySky TH9X 2,4GHz mode 2 + odbiornik R9B".

2. A czemu nie samemu? Tzn pytanie brzmi czy chodzi o czas/koszta? Koszta zapewne będą niższe, a w sumie mam "ochotę" pobawić się po prostu samemu. W tym roku raczej i tak tym nie polatam, więc będę sobie grzebał/GRZEBAŁ/GrZeBaŁ ;) Ale na zaś upewnię się, ze ma to sens ;) W sumie nie przeglądałem nawet cen pakietów :)

 

 

 

Na przykład proponowany przez Kolegę Pawła Taranis, lub 

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-9xr-pro-radio-transmitter-mode-2-without-module.html

Ten Turnigy jest sprzedawany bez modułu, więc możesz sam się zdecydować na jakiś system i zakupić odpowiedni moduł.

 

Jeśli chodzi o pakiety, to nie wiem jaki silnik jest montowany w tym Rangerze, ale regulator jest chyba 40A. I tyle co najmniej powinien dać pakiet, a najlepiej żeby dawał więcej. Nie orientuję się specjalnie w ogniwach typu 18650 ale one raczej takich prądów nie dają (typowe to chyba do 7-10A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mojej lakonicznej wypowiedzi - zalety q x7 dla mnie:

1. Cena - porównywalna np z 9xrpro z dodatkowym modułem xjt, dołożenie  lepszych gimbali do 9xr pro (np podstawowych z taranisa) przebija już cenę q7.

2. Wbudowany moduł frsky (--xjt) umożliwiający działanie z odbiornikami frsky D (telemetria, tańsze niż X), X (telemetria, najnowszy protokół frsky), większość V (tanie) od razu z telemetrią na wyświetlaczu. Zasięgi napewno do granicy widoczności, a przy rozsądnych konfiguracjach dużo dalej.

Chyba też można podłączyć bluetooth do telemetrii an komórce.

3. Soft - dla mnie bardzo rozwojowy - OpenTX lub Ersky, do tego obsługa w odpowiednim sofcie LUA (teoretycznie też do zrobienia w 9xr pro, a bez lua też w 9xr i 9x)

4. W moim odczuciu dużo lepsze gimbale niż w turnigy i6, 9x, 9xr, 9xr pro

5. Możliwość dołożenia dodatkowego modułu do obsługi innych systemów, np DSM (bardzo tanie odbiorniki, wręcz ultra tanie), LRS oLRS (jak wyżej wspomniano większe zasięgi), nie mówiąc o multiprotocol diy module ;-)

 

Wady:

1. Brak sliderów bocznych, których JA i tak nie używam (bo nigdny nie miałem w żadnej aparaturze)

 

Ja mam 9xr pro z xjt i gimbalami od taranisa. Gdyby nie to że kupowałem to okazyjnie (i że już kupiłem), to po obecnej obniżce cen q7 - mocno bym się zastanowił nad q7.

Jednak musiałem swego czasu wyjść wyżej niż 9x - miałem za mało pamięci na modele i na ich ustawienia - dlatego zakupiłem 9xr pro, od razu z gimbalami.

Na początku latałem na modułach assana i orange dsm, ale przeszkadzał brak telemetrii. Wcześniej używane oLRS nie wchodziło w grę, bo źle reaguje na nie moje 9xr pro (wzbudza się mocno głośnik i przeszkadza w lataniu). Co prawda myślę jeszcze o uruchomieniu tego oLRS (bardzo tanio można zrobić sobie odbiornik do niego) ale obecnie nie mam czasu na dlugie loty fpv. Zresztą cały sprzęt fpv leży u mnie w rozsypce. Przy reaktywacji pewnie puszczę link olrs z bazy, a do bazy będę miał puszczone kablem lub frsky.

 

Teraz moja inna propozycja, prawie opłacalna, ale z wadami - czyli obecna konfiguracja:

9xr pro - zalety:

1. Telemetria na wyświetlaczu prosto z xjt bez przeróbek - działa (ale czasmi nie działa - głównie po wyjęciu modułu xjt i zmianach modułów. Potem samo wraca działanie w bliżej nieokreślonych okolicznościach). Obecnie już nie wyciągam xjt po zaopatrzeniu się w odpowiednią liczbę odbiorników X D i V i od tygodnia nie uciekła mi telemetria.

2. Zasilanie dowolnym pakietem 3s - np popularynym 2200 turnigy - starcza na parę dni parogodzinnego latania.

3. Możliwość podpięcia na raz 2 modułów nadawczych - jeden w gnieździe t/JR, drugi w środku aparatury (dostępne tylko VCC, GND i PPM) i wyboru ich w sofcie

4. OPENTX lub ersky + (podobo - bo ja jescze nie aktualizowałem ersky do najnowszej wersji) LUA

5. Samo radio jest tak tanie, że szok (szczególnie w cyklicznie robionej promocji w HP - ok 50 USD), ale jest dostarczane bez modułu nadawczego.

 

9xr pro z xjt wady:

1. Uciekające połączenie telemetri po operacjach mechanicznych z radiem i modułem. Mimo kilkukrotnego rozkręcania radia i testowania ustawienia modułu - nie znalazłem miejsca usterki :/ Być może tak to ma, bo nie jest to tylko mój problem.

2. Dość dużo informacji jest na zagranicznych forach o nieprecyzyjnych oryginalnych drążkach i brzęczeniu głośnika

3. Mój egzemplarz ma praktycznie niepodłączone gniazdo futaba do płyty - okazało się gdy wpadłem na pomysł jego użycia.

4. Bardzo źle umieszczone trymery - używanie ich wymaga wcześniejszej gimnastyki palców i patrzenia na aparaturę

 

Wcześniej miałem 9x (jedną jeszcze mam) - byłem z niej w miarę zadowolony - latałem głównie na oLRS i ASSAN (do DLG) ale przy powiększeniu bazy modeli coraz częściej miałem błąd braku pamięci - przy średnio skomplikowanych mixach max 6 modeli.

Egzemplarz 9x który mam w tej chwili - praktycznie cały czas jeszcze naprawiam - potencjometry rozpadają się, plastiki na ślizgach zmieniają geometrię drążków, mam problemy ze zmianą softu - być może dlatego że kupiłem ją od osoby, która celowo ukryła parę usterek które występują zwykle sporadycznie a tu były podejrzanie ostro skumulowane.

 

Podsumowując - wydaje mi się, że skorzystasz z możliwości softu w q7. Sprzęt jest fajny i choć deko zamknięty, to i tak bardziej rozwojowy niż wcześniej wspomniane przez (chyba) Ciebie turnigy 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś piękny i duży model.

 

Moja skromna propozycja.

 

- bateryjka multistar 5200 - na początek

- aparatura 9xr pro 

- moduł nadawszy z odbiornikami - dowolny 433mhz.

 

A to dodatkowy wydatek w wysokości zakupu modelu i to jeszcze nie koniec.

 

 

Napisałeś o locie ponad chmurami, to piekne założenie ale daleko ci do niego.

Nie znam linka 2,4ghz który sprostałby temu wyzwaniu.

 

Nie wspomnę o tym iż takie latanie nie do końca jest zgodne z prawem ale na pewno przeczytasz o tym w innym temacie.

 

Pozostaje ci jeszcze do zakupu kamerka osd nadajnik i odbiornik FPV.

 

No i najważniejsze przy takich lotach nie wyobrażam sobie modelu bez autopilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zakup https://www.aliexpress.com/item/FlySky-TH9X-FS-TH9X-B-FS-TH9B-2-4G-9CH-Radio-Set-System-TX-FS-TH9B/492596316.html będzie tu wystarczający? Bo mam komplet na start, cena 280 zł, wydaje się być bardzo spoko - tylko znam się tyle, co nic i lecę hasłami ;)

 

Co do takiego kompletu, to musisz wiedzieć, że z posiadanych przezemnie 3 modułów nadawczych - takich jak tu - tylko jeden daje zasięg ok 600m (dalej nie sprawdzałem). Pozostałe 2 są zdecydowanie gorsze - jeden ok 30m, drugi max 150m w dobrych warunkach.

Odbiorniki też mam bardzo różne (z kompletów) - dwa dają spokojnie radę na te 600m, natomiast jeden nie daje odlecieć na 50m (testowane w różnych konfiguracjach). Wszystkie 3 komplety pochodzą z turnigy 9x (trochę już ich miałem na wyposażeniu lub serwisie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chyba uszkodzone lub źle polutowane anteny.

Jak sprawdzałem zasięg na ziemi standardowego linku to wyszło 1,5km.

Dokładnie w takim samym zestawie jak na ali.

Do lotów FPV zasięg 1,5km to nic. Jak już to powinien sięgać ponad 3 km i być mniej wrażliwy na przeszkody. 

Link 2,4ghz nie spełnia takich założeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że są uszkodzone. Źle polutowane raczej niekoniecznie - bo jeszcze nikt tych modułów nie otwierał - wersja z anteną na module.

Na razie leżą jako złomek, kiedyś może się do tego zajrzy, ale cel tego jest nieznany. Chyba, że to ulotnić dla "początkujących" z lekkimi modelami.

Na razie "na topie" mam naprawy odbiorników frsky - wszystkie jak do tej pory miały uszkodzone antenki, więc naprawa super łatwa i mało kosztowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę przypadkiem natrafiłem na ten wątek (bo FPV mnie całkowicie nie interesuje).

Przeczytałem - i zdębiałem.

Bo przy Twoim braku doświadczenia z modelami RC pierwszą i podstawową rzeczą jaką powinieneś się martwić jest nie jakość linku, ale to, że nie umiesz latać.

Według mnie na początek - i to od zaraz  jakiś symulator lotu RC (na forum znajdziesz linki i instrukcje co i jak) i ćwiczenie podstawowych odruchów.

Później, gdy przyjdzie już model - nauka latania modelem (i najlepiej bez "wspomagaczy" w postaci autopilotów).

I dopiero po tym, jak model będziesz miał dobrze opanowany (czyli po wylatanych kilkudziesięciu godzinach) - można myśleć o lotach FPV, a potem autonomicznych.

Ale to jest kwestia kilku, kilkunastu miesięcy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Niepotrzebnie zdębiałeś ;)
2. Martwię się o wszystko - natomiast w pełni świadomie wiem na ile "trudno" panuje się nad takimi maszynkami, mając najprostsze doświadczenia ze zdalnie sterowanymi jednostkami oraz nawet małymi awionetkami, w których miałem sposobność podróżować. Symulator OCZYWIŚCIE zagra pierwsze skrzypce w tym wszystkim, nie stać mnie psychicznie na rozbicie modelu na drzewie lub co gorsza - zrobienia komuś krzywdy. Temat symulatorów nie był jeszcze przeze mnie dogłębnie analizowany - ale przy samej budowie brak znajomości symulatorów nie przeszkadza. Przed pierwszym oderwaniem kół na pewno będę już mocno obeznany z symulatorami a i tak podejrzewam, że na pierwszy start znajdę jakiegoś doświadczonego kompana :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, przelałem sobie złotówki i jutro zamieniam je w dolarki. Ostatnie pytanie o aparaturę. Uprzedzam, że gdybym się znał, to zadałbym jeszcze tysiąc celnych pytań (a gdybym się bardzo znał to sam bym sobie na nie odpowiedział), ale zapytam możliwie najprościej:

Aparatury które mnie interesują to FlySky TH9X lub Turnigy 9XR PRO. Taranis Q7 albo nie mogę znaleźć w normalnej cenie, albo ona jest po prostu za droga ;)

Teraz pytanko - do Turnigy który zestaw modułów powinienem kupić? Obawiam się, że nie każdy będzie pasował, stąd nie chcę się na tą chwilę zagłębiać w specyfikację, żeby potem miało się okazać, że wybrany moduł jednak nie pasuje ;)

Czy TH9X będzie "dużo" gorszy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poharatek

Wydaje mi się, że omawiamy tu tylko sprawy techniczne a umiejętności latania to już inna sprawa:)

Sprzęt FPV ma swoje specjalne wymogi i nie wyobrażam sobie FPV bez autopilota.

 

Jeżeli chodzi o o aparaturę to na początek wybrałbym 9xr pro ze względu na to iż ustawiasz się na FPV i moduł nadajnika zawarty w 9x nie spełni twoich oczekiwań. Co do modułu 433mhz to wszystko zależne jest od tego czy potrafisz obsługiwać programator i komputer. :)

Bez pewnych zmian parametrów w nadajniku i odbiorniku lot raczej nie będzie możliwy.

Najtańszym jest openlrs ale wymaga przeprogramowania modułu. potem jest eleres. Droższe to rmilec i inne.

Wszystkie wymagają programowania przez interfejs szeregowy. 

Jak zwykle na początku jest to czarna magia ale po kilku ustawieniach staje się już to proste.

 

Do wymienionych przez ciebie aparatur pasują wszystkie moduły "JR".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do uprzednio poruszonych wątków:
- skupiam się na budowie, odkrywam w takich rzeczach mnóstwo frajdy, prywatnie składam komputery high-endowe z pełnym chłodzeniem wodnym, nierzadko stawka godzinowa wychodzi mi jakieś grosze, bo własnie lubię sobie w tym wszystkim grzebać ;) Samo latanie to dopiero kolejny krok, ale kolega poharatek bardzo rozsądnie podszedł do sprawy tym wpisem, za to szacun :)

Autopilot będzie również, ale tego wątku jeszcze w ogóle nie dotykałem. Nie powinien on chyba wpłynąć na aktualnie wybrane podzespoły? 

Moduł 433 zakupię pewnie dopiero jak już się oblatam :) Na działce mam wolne pole o rozmiarach 1200x1000 - powinno mi pomóc w nauce ;) 

Będzie 9XR Pro, zastanawiam się teraz nad modułami do tego - czy iść w najtańsze na początek? Na 2.4 podejrzewam, że i tak wielkich cudów nie osiągnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na aparaturę, jutro/pojutrze skompletuję sobie zestaw FPV, a jeszcze jedno pytanie: https://hobbyking.com/en_us/catalog/category/view/s/battery-clearance-sale/id/7641

Chciałbym "chyba" pakiet 4S, teraz pytanie - czy każdy zestaw 4S na 5000mAh będzie mi pasował? Ceny wydają się być dobre - czy mam rację? Ktoś coś wskaże dobrego? :)


https://hobbyking.com/en_us/turnigy-heavy-duty-5000mah-4s-60c-lipo-pack-w-5-5mm-connectors.html na przykład to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, to wiem. Mam straszliwy mętlik w głowie, bo:
1. [mniej ważne] - nie wiem jak to podpiąć do reszty i ogólnie połączyć szeregowo - tzn nie wiem jakimi konektorami, według supportu z HobbyKinga nie mają w sklepie mostków do tego. Gość to nazwał "flat bullet connector", gdy zapytałem go czy jest płaski czy okrągły - to już w ogóle nie wiem :D I się teraz zastanawiam jaki mostek kupić oraz czy przerabiać przewody od pakietu czy właśnie robić własny mostek. Jakie "wyjście" jest najpopularniejsze? 
2. [bardziej ważne] - Pakiety Turnigy z serii nano według hobby kinga są nawet kilkukrotnie droższe od tych zwykłych, a przezentują o wiele gorsze parametry (no, są ciut lżejsze i ciut mniejsze) - nie wiem cholera gdzie jest haczyk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.