Skocz do zawartości

Quadzik 400 z "bele czego"


sławek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Całkiem pozytywne wrażenia z zabawy chińską zabawką  (CX-35-całkiem fajna zabawka z FPV 5.8)  pchnęły mnie do budowy własnego quadcoptera 

 

Ramiona  to profile kwadratowe  alu z marketu 10x10 

Płyta- sklejka topolowa

Reszta podobnie niska półka:

-silniki cf2822

-śmigła Gemfan 8x4.5

-ECS Simonk 30A

-kontroler kk2 mini

-pakiet 3s 2200mAh

 

Nie chcąc budować ramy -dosłownie krzyżaka nadałem ciut ciekawszą geometrę  ale by nie mieszać w ustawieniach kontrolera rozstaw silników zachowałem w kwadracie

post-1427-0-06932700-1501229752_thumb.jpg

 

Klatce na manele też nadałem jakiś kształt - może mniej wygodne od klasycznych "półek" ale nadało to jakiegoś  hmm powiedzmy- pazura

 

post-1427-0-06976900-1501229825_thumb.jpg

 

Ostatecznie nabrał takiego wyglądu

post-1427-0-48648500-1501230634_thumb.jpg

 

 

Wczoraj wszystko podłączyłem  i praktycznie bez żadnego ustawiania kontrolera ,na fabrycznym setupie, zadowolony z reakcji silników na przechyły założyłem śmigła.....wiem że się tego nie robi w mieszkaniu ale na pewno nie byłem pierwszy który złamał te zasadę -dzięki czemu mam teraz ładny czarny wzorek na suficie  i o dwa śmigła zapasu mniej   :)

 

Sam zawis piękny - stabilny jak skała ale mści się tu waga ramy i / lub za małych ciut śmigieł jak na te silniki - zawis był na jakieś 60% wychyłu manetki .

Delikatna próba wzniesienia biedronia zakończyła się jego wystrzeleniem w górę czego konsekwencje już znacie ..

 

Nie wiem jeszcze czy za mało jednak delikatnie pchnąłem gaz , a może trzeba ustawić jakąś krzywą gazu? (nadajnik I6  -ustawienie było liniowe)

 

Druga zagwozdka to śmigła , widziałem kilka konstrukcji opartych na tych silnikach , przemilczę jakie śmigło jest dedykowane fabrycznie bo to troszkę  pomyłka   i na nich coptery  były bardzo nie stabilne- prawdopodobnie  łopaty stawiały na tyle duży opór silnikom że te nie były w stanie  szybko balansować obrotami .

Wstawiłem więc śmigła mniejsze  i chyba za dużo mniejsze - copter na nich  zachowuje się bardzo dobrze jeśli chodzi o stabilizację ale czuję że nie wykorzystują dobrze silników . Wszystko było zimne po kilkuminutowym katowaniu .

Może jakieś sugestie ? jakie śmigła przy ograniczeniu do 8" na silniku CF2822  będą lepiej efektywne ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmu na razie brak - odbył dopiero pierwsze "podskoki" w mieszkaniu czego wynikiem jest jego uziemienie aż do przybycia nowych  śmigieł..

I jest to mój pierwszy złożony dron a nie gotowiec zabawkowiec  z Banggood

 

Co do nauki to wydaje mi się że łatwiej modelarzowi lotniczemu nauczyć się latać Quadem jak  "droniarzowi" latać modelem samolotu ,

jedynie co -to trzeba pamiętać że quad nie szybuje :)

 

Samo latanie jest proste -kwestia ustawienia na początek niskich czułości/szybkości  sterowania   ,w Chińskich zabawkach często masz możliwość przełączania tego z nadajnika a w kontrolerach kupnych zdaje się że możesz ten parametr ustawić tylko przed lotem poprzez  PC lub jak w moim przypadku bezpośrednio na kontrolerze dzięki ekranowi i przyciskom funkcyjnym  .

 

Jeszcze innym ułatwieniem jest ostatnio co raz modniejszy tryb HIGH HOLD MODE czyli automatyczne utrzymywanie wysokości dzięki wbudowanemu barometrowi lub w wyższej półce -GPS .

Wygoda nie tylko przy nauce ale upraszcza też sterowanie podczas np filmowania, w copterze od którego zacząłem (Cheerson CX-35) funkcja sprawowała się na tyle dobrze że planuje wymianę aktualnego kontrolera  KK 2.1 na naze32 z barometrem .

Kwestia co komu odpowiada  -mi bardziej żyrandol ,innym racer ...

 

Na razie sam muszę się wgryźć w ustawianie kontrolera tak by móc go dopasować do indywidualnych upodobań a to już znacznie  trudniejsze , zwłaszcza gdy język angielski w moim przypadku jest na poziomie wysoko żenującym  a instrukcji  w PL niema (wbrew prawu handlowemu) a parametrów do ustawienia sporo

 

PS

 

Jak chcesz Przemek  liznąć manualnie jak się tym lata na początek wystarczy jakiś symulator  choćby na telefon  np darmowa wersja QUADCOPTER FX SIMULATOR -masz możliwość tam ustawienia wielu parametrów ,od MODE sterowania ,Hold mode ,FPV  ,  po wiatr czy czułość coptera  .... a ograniczeniem wersji free jest zdaje się tylko mniejsza ilość map i kilka pomniejszych funkcji które są trialem .

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pobrałem symulator :), zabawa przednia. Fajnie polatać bezstresowo.  Jak dla mnie to jedynie obraz z kamery drona najfajniejszy tak w symulatorze jak i w rzeczywistości. Wówczas quadzik nie będzie z byle czego :) Nadal będę śledził wątek, bo jest ciekawy.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem gimbala 2 osiowego na serwach :)  przystawiony do quada tylko do zdjęcia-planuje amortyzowane  zawieszenie.

 

Dzięki dodatkowej możliwości kontrolera KK  gimbal  jest  stabilizowany w obu osiach a dodatkowo pochył jest sterowany z nadajnika (przy nadaj działającej stabilizacji ).

 

Wybrałem z szuflady serwa o jak najmniejszych luzach na osi orczyka , nie będzie taki gimbal lepszy od napędzanego bezszczotkami   ale dobre i to ( nie mega płynna praca serw  ...).

 

post-1427-0-67434200-1501782069_thumb.jpg

 

Mam też nową zagwozdkę - quadzik troszkę dryftuje w przypadkowych kierunkach a nawet się obraca -powoli ale jednak .

śmigła wyważone , silniki nie ale bez śmigieł nie wpadają w  jakieś drgania ..

Czy amortyzowane zamocowanie płytki coś pomoże , a może jakieś ustawienie wprowadzające większą tolerancje na drgania?

A może to nie od drgań ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.