Skocz do zawartości

modelarskie cnc


Jano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cała konstrukcja jest ze sklejki 20mm , sterowanie to arduino , prowadnice fi 16 x i y  oś z to fi 12 łożyska liniowe,podpory wałków,śruby trapezowe 10,wrzeciono czajna 300W.Pole robocze to 460x840.Blat i podstawa płyta meblowa blat wzmocniony po bokach płaskownikiem duralowym lub stalowym 3mm.

edit:silniki to nema 23 2.5A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,Wenar kolega prawdopodobnie użył takich samych silników co ja mam a mianowicie  https://www.omc-stepperonline.com/hybrid-stepper-motor/nema-23-bipolar-18deg-19nm-269ozin-28a-32v-57x57x76mm-4-wires-23hs30-2804s.html.

W mojej maszynce mam takie silniki i spisują sie wyśmienicie,a nema 17 nie polecam do dużego cnc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza maszynka którą zrobiłem była na nema 17 ale tam miałem jako śruby napędowe zwykłe szpilki M 10 o skoku 1.5 mm pole robocze to 460x320 mm.17 były ok.Ale teraz mam śruby trapezowe o skoku 2 mm pole robocze 850x460 dlatego dałem mocniejsze silniki.

Zdjęć z budowy tej maszynki nie mam ale mam z budowy starej.Całą nową maszynkę wycinałem na tej prototypowej.

Dawid jak chcesz zbudować coś w granicach pola 500x250 to nema 17 1,7A wystarczy.

Najsłabszym elementem poprzedniej maszynki było wrzeciono (multiszlifierka) która jak zapewne wiecie wali po uszach.Po zakupie nowego wrzeciona którego praktycznie nie słychać postanowiłem wybudować trochę większą maszynkę, choć ta pierwsza jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda Twojej pracy na śruby trapezowe.

 

Nawet tanie śruby kulowe z CNC Profi dają wielokrotnie lepszy efekt.

Już nawet mniejsza z dokładnością, ale mają tyle mniejsze opory ruchu, że zmiana trapezów o skoku 2mm na kulowe o skoku 5mm pozwoliła podnieść prędkość obróbki z 800mm/min do 3500mm/min (przy tych samych silnikach krokowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda mój cel:

 

zależy mi na 4 osiach i cięciu 3d aby w pełni wykorzystać potencjał maszyny, w myśli - jak coś robić to z rozmachem.

 

sterowniki są już w drodze do mnie a prostą prowizorkę zrobię z suwnic z cd-romów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mi udało się dzisiaj zrobić pierwsze cięcie na mojej drukarko-frezarce.

w4OLer_aC1oJqVH8bQwhJ2wnpVR6tavyyRBoB2kp
Pole pracy z glowica frezującą 260x270. Przy druku 300x270 bez podgrzewanego stołu lub 300x200 z podgrzewanym stołem.
 

 

Opis projektu na forum rcclub.eu :
http://rcclub.eu/viewtopic.php?f=113&p=138680

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam wałki 12. Mam drugą drukarkę na wałkach 8mm i tam nawet nie myślałem, aby mocować wrzeciono.

Dla takiej małej to może ręczny dremelek do jakiegoś grawerowania.

 

Dodatkowo do mojej w celu wyeliminowania skręcania się dwóch wałków osi X, które są bardzo blisko siebie i bardzo źle pracują na skręcanie przy obciążeniu mechanicznym musiałem ad-hoc dodać takie wzmocnienie:

gUPJNUqpA1HYKbp8z-Jk_v7z1FShHa0Qmk7sZpsu

 

P1gwCWjx3Wkb9OWlvZ9XEXFYOIWTw5Cl2VmM1CuS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie budowa nowego małego domowego CNC ze sklejki ;)

 

Niestety tak. Na mojej maszynce mogę ciąć i grawerować - ale to raczej do pojedynczych rzeczy.

Z drugiej strony jak zrobisz maszyne o polu 80x50 cm to już robi się z tego mebel...

Myślałem nad zrobieniem czegoś w tym stylu - żeby było rozbieralne: 

Crawlbot-3.jpg

Jak potrzebujesz  sformatować sobie deskę - to wyciągasz, ustawiasz, a potem jak w reklamach telewizyjnych ze sprzętem do ćwiczenia wsuwasz pod łóżko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam już o polu 60x60cm ze stali waży ze 100kg ale trzymam u kumpla na złomie i nie mam kiedy tam jeździć  pofrezować dlatego myślę o małej biurkowej ze sklejki żeby się zamknęła w wymiarach 50x50 cm czyli pole robocze z 30x20 może albo mniejsze. Do frezowania sklejki , grawerowania i PCB powinna wystarczyć :)

Stara fotka zrobiona przy upgrade śruby osi Y.

Ciężkie ale w alu rzeźbi  - na fotkach widać obudowy z alu frezowane na niej 

cnc-60x60-upgrade.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.