Skocz do zawartości

modelarskie cnc


Jano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

...Najgorszy syf sieją jednak przemienniki częstotliwości a nie sposób dziś bez nich zasilać wrzecion.

Czyli tak zwane falowniki. Dlatego ja reguluję obroty wrzeciona za pomocą PWM. Taką opcję zapewnia mi Linux CNC. Nie używam Windowsa, a przez to i Macha i sądzę, że to dobry wybór. Do zasilania wrzeciona mam oddzielny transformator, prostownik i filtr (kondensatory). Syganł PWM wykorzystuję do "siekania" napięcia z tego zasilacza. Fakt, moje wrzeciono jest na prąd stały. Przy trójfazowych falownik to już mus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Testowałem przetwornice stepup z 24V na 48V i daje rade bez problemu;) Nic nie zakłóca. Wszystko na chińskim zasilaczu 24V 10A .

Jedyne co mnie martwi to grzanie się silników które mogą brać 2A  a przy 1.8A i mikrokroku 1/16 są gorące.

W większej maszynce mam podobne silniki i stary sterownik zintegrowany z TB6560 i tam się nie grzeją . Zasilanie to samo 24V 10A.

Rozważam na przejście na zasilanie 12V.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc silników i ich moment spadnie razem z napięciem... Grzanie się silnika krokowego ( skokowego) jest sprawą normalną bo pozycja ustalona utrzymywana jest dzięki ciągłej komutacji uzwojeń. Problem zaczyna się po latach takiego grzania kiedy wraz z jakością  wygrzanego wirnika spada moment i silnik zaczyna gubić kroki coraz częściej. Tej wady pozbawione są serwomotory z enkoderami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podziale 1/16 nie powinny się tak grzać. Może prąd się zgadza 1,8A ale napięcie dają większe. Tak czy siak muszę przetestować na 12V. Odpadnie jedna przetwornica stepdown :)

Osie tez nie za lekko chodzą ale już idą śruby kulowe 1605 to powinno być lżej i szybciej :)

Czekam też na laser. Ciekawe czy taki małym laserem (Ledowy Blue 5,5W) da się pociąć jakąś piankę (widziałem jakiś prosty projekt z pianki z castoramy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Nie chciałbym zakładać oddzielnego tematu, a ma takie pytanie natury technicznej:

Jakiego programu używacie do wycinania formatek, planów z DXF-ów na cnc? Mam dostęp do cnc, ale niestety niewielką wiedzę.

Narazie głównym moim problemem w programie którego używałem czyli Solidcamie jest taki, że nie idzie mu "przetłumaczyć" że ma robić przerwy jak wycina żeberka, bo jak zaznaczam na szkicu przerwę to krzyczy, że szkic jest nie zamknięty

Proszę o jakiś króciutki tutorial jak z gotowych Dxf-ów wygenerować gcode tak żeby stworzyć gotowe elementy.

Z góry dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potrzebuję porady (pomocy) w budowie swojej maszynki cnc. Właściwie nie chodzi tyle o budowę co o oprogramowanie. Znalazłem fajną frezarkę https://www.thingiverse.com/thing:3004773  ,elementy już się drukują, większość potrzebnych szpargałów już mam. Do sterowania chcę użyć Mega2560 + Ramps + LCD z slotem SD by pominąć konieczność podłączenia do PC podczas pracy frezarki. Między czasie zacząłem w sieci szukać odpowiedniego oprogramowania do sterownika. Z tego co doczytałem (a raczej przy braku znajomości angielskiego wydumałem) GRBL się nie nadaje. Marlin owszem ale za cienki jestem żeby grzebać w kodzie i dostosować do takiej właśnie frezarki. Ktoś pomoże przeskoczyć problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek byś nie wybrał i tak przy tym sterowniku będziesz musiał grzebać w kodzie. "Grzebanie" polega na zmianie kilku wartości liczbowych w treści programu które odpowiadają za parametry fizyczne Twojej maszyny. Ot co.

 

To nie jest sterownik który podpinasz pod kompa i on już steruje poszczegolnymi silnikami. Kontrolery oparte na atmedze to właściwie interpretery gcode. A żeby właściwie zinterpretować g-code musisz mieć odpowiednio skonfigurowana maszynę.

 

A na pewno nie przy interesującej Cię wersji frezowania z karty SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A żeby właściwie zinterpretować g-code musisz mieć odpowiednio skonfigurowana maszynę.

Skonfigurowaną w kodzie?

... A na pewno nie przy interesującej Cię wersji frezowania z karty SD.

Mam rozumieć że w przypadku frezarki to niemożliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A żeby właściwie zinterpretować g-code musisz mieć odpowiednio skonfigurowana maszynę.

Skonfigurowaną w kodzie?

... A na pewno nie przy interesującej Cię wersji frezowania z karty SD.

Mam rozumieć że w przypadku frezarki to niemożliwe?

Ja mam frezareczko drukarkę na marlinie. Chodzi bardzo fajnie.

 

Może przesadziłem z poziomem negatywnosci w moich stwierdzeniach. Wystarczyło w Google wpisać "GRBL mega2560" in pierwszy wynik jaki wyskakuje to: https://github.com/gnea/grbl-Mega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście sprawdzałem i poczytałem o GRBL, ale jak zrozumiałem sterowanie drukarki odbywa się z GUI. Marlin to chyba dla mnie najlepsze rozwiązanie, używam w drukarce. Przeczytałem Twój wątek na rc-club, już wiem że się da.

Znalazłem taką stronę https://www.instructables.com/id/Set-Up-RAMPS-Arduino-Electronics-for-a-CNC-Router/ . Jak wspomniałem nie jestem dobry w grzebaniu w kodzie ale wieczorem spróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.