Skocz do zawartości

Jaka farba?


skippi66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy!

 

Samolot będzie dwupłatowy, w stylu PO - 2, konstrukcyjny balsiak, kryty Koverallem, ok 1,2 - 1,3 m rozpiętości. Mam zamiar pomalować go w barwy kamuflujące. Tylko za bardzo nie wiem czym. Tak więc jaka farba? Aerografu nie mam, więc w grę wchodzi spray, ew. pędzel. Barwy najchętniej polskie, czyli Polish Khaki 1 i 2, Polish Blue 2 i jakiś jaśniejszy, piaskowy. Do tego szachownice, wz. 1921. O ile z szachownicami nie ma problemu, są dostępne naklejki w różnych wielkościach, o tyle ww. kolory są z palety Pactry. Tyle że malowanie Pactrą takich powierzchni, to ruina finansowa. Więc rezygnując z wierności barw, może znacie jakieś podobne ale większe, wydajniejsze. ew, tańsze? Myślałem o Joker Styro ale nie znalazłem odpowiednich kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli kamuflaż jednolity ,bez plam  to może spraye akrylowe  typu Motip ,Dupli-color , itp  lub tego samego typu farby z mieszalni   farb samochodowych,  nabijają farbę od razu w spreya .(większa wierność kolorów jeśli się ma jakiś numer koloru  np RAL  lub FS )

 

Jeśli plamy to kupno wielu ale różnych małych farbek typu Humbrol /Pactra /ModelMaster /Gunze....rodem z modeli plastikowych .nie koniecznie wyjdzie drożej  jak kupno wielu lakierów samochodowych ...ewentualnie tylko spód wtedy  pojechać ze spraya .

 

Polish khaki - nie siedzę w lotnictwie "tuż po wojennym" jeśli rozmawiamy o PO-2  ale to chyba barwa używana  tylko do 1939r ..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, ja też za bardzo nie siedzę w tamtym lotnictwie. Tyle że mój samolocik to będzie tylko luźna wariacja na temat PO - 2 i tamtych czasów. Moja konstrukcja wykonana w jednym egzemplarzuu i zachowanie jakiejkolwiek wierności nie musi w tym modelu zaistnieć. Natomiast Polish Khaki znalazłem w palecie Pactry i kolor bardzo mi się spodobał. Ale oczywiście się nie upieram. W każdym razie bardzo dziękuję za radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał,

 

Polish khaki z Pactry to jedna z najlepszych farb do odwzorowania tego koloru. Jeśli polecana jest do Po, to bym się nie zastanawiał.

Ja malowałem model 1,5m aerografem farbami Gunze i to na goły depron, który chłonął farbę jak gąbka. Zmieściłem się w 90-100PLN (1,5 słoiczka mi zostało), ale zależało mi na wiernym oddaniu barw.

 

Przy mniej chłonnej powierzchni powinno być wydajniej.

No i Pactra jest 2x tańsza,

 

Oczywiście malowanie aerografem. Do modeli od 1,2-1,3m w górę polecam dysze od min. 0,4-0,5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, nie wiem czy Polish Khaki jest polecana do PO - 2, prawdopodobnie nie. Nie jestem makieciarzem i nie znam się na tym. Zwyczajnie kolor mi się spodobał a jeszcze więcej nazwa, bowiem jestem Polakiem. Ot co. W dodatku mój samolocik nie będzie Pociakiem, tylko luźną wariacją na jego temat. Aerografu także nie posiadam, więc w grę wchodzi pędzel. Ale że faktycznie cena 100 zł nie wydaje się wygórowaną, pewnie zdecyduję się na takie rozwiązanie. Ostatnie kilka latadeł malowałem zwykłymi akrylami z użyciem gąbki, bo mam tych farb od cholery i trochę w najdziwniejszych kolorach. Ale że jest to wykończenie powierzchni raczej ohydne, stąd pomysł na coś innego.

Wczoraj oblatałem nowe skrzydełko, pomalowane pomienionymi akrylami w kolorach oczojebnych. Z bliska powierzchnia wygląda fatalnie ale na niebie model widoczny jest doskonale. Także w wysokiej trawie z daleka widać czerwone, transparentne winglety. Nie ma najmniejszych problemów z odnalezieniem.

Zdjęcie okropne, robione telefonem za co przepraszam. Lustrzanka chwilowo w serwisie.

post-17606-0-26694800-1506748108_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie żarówiaste kolory na model niemakietowy to doskonały pomysł. Widoczność 100% :)

 

Co do pędzlowania zamiast aero: trudno przewidzieć, jak wyjdzie z wydajnością farby, ale próbuj. Żeby przekroczyć 100PLN to, przy cenie za słoiczek 4-4,5PLN, musiałbyś tego nakupować od groma. Chyba że będziesz malował wałkiem :D (sorry, właśnie maluję mieszkanie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.