Skocz do zawartości

Zdjęcie

W pogoni za marzeniami - F16

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 solainer

solainer
  • Modelarz
  • 169 postów
  • SkądCzeladź
  • Imię:Piotrek

Napisano 26 październik 2017 - 13:40

Rozpocząłem budowę modelu, który chodzi mi po głowie od dawna. Chodziły też inne ale do tego zostałem troszkę namówiony.  

Z planami jest ciężko.  Mam co prawda rysunki modelu z napędem DF sprzed prawie 20 lat wykonanego przez Josha Harela ale konstrukcja jest dość delikatna i przystosowanie jej pod inny napęd może być kłopotliwe. Uzbierałem też sporo rysunków i przekrojów, podejrzałem sporo konstrukcji różnych producentów i może uda mi się coś zbudować.

W założeniach chciałbym było lekko na ile to możliwe. Konstrukcja drewniana w całości kryta  balsą i laminowana tkaniną szklaną. Skala coś około 1/6  także rozpiętość około 1,5m, długość 2,2m. Mimo takich wymiarów przekroje kadłuba wcale nie zapewniają jakiejś olbrzymiej przestrzeni na silnik, paliwo i podwozie które w tym przypadku znajdują się dość blisko siebie.  Do napędu planuję zakupić turbinę o ciągu 10 kg, choć to może się jeszcze zmienić. Tym razem najpierw buduję model, a w następnej kolejności kupię silnik.

Od razu mam prośbę do Lucjana i Roberta. Wy już budowaliście F16. Gdzie umieszczaliście zbiornik paliwa , a gdzie turbinę? Paliwo najkorzystniej w środku ciężkości ale to wymaga cofnięcia silnika do tyłu. Proszę o wskazówki bo rysuję i wycinam wręgi od przodu w kierunku ogona i będę musiał przewidzieć montaż silnika.

Zdjęcia wkrótce bo na razie nic ciekawego nie mam.

• 0

#2 Lucjan

Lucjan
  • Modelarz
  • 215 postów
  • SkądKatowice
  • Imię:Lucjan

Napisano 26 październik 2017 - 13:51

Rozpocząłem budowę modelu, który chodzi mi po głowie od dawna. Chodziły też inne ale do tego zostałem troszkę namówiony.  

Z planami jest ciężko.  Mam co prawda rysunki modelu z napędem DF sprzed prawie 20 lat wykonanego przez Josha Harela ale konstrukcja jest dość delikatna i przystosowanie jej pod inny napęd może być kłopotliwe. Uzbierałem też sporo rysunków i przekrojów, podejrzałem sporo konstrukcji różnych producentów i może uda mi się coś zbudować.

W założeniach chciałbym było lekko na ile to możliwe. Konstrukcja drewniana w całości kryta  balsą i laminowana tkaniną szklaną. Skala coś około 1/6  także rozpiętość około 1,5m, długość 2,2m. Mimo takich wymiarów przekroje kadłuba wcale nie zapewniają jakiejś olbrzymiej przestrzeni na silnik, paliwo i podwozie które w tym przypadku znajdują się dość blisko siebie.  Do napędu planuję zakupić turbinę o ciągu 10 kg, choć to może się jeszcze zmienić. Tym razem najpierw buduję model, a w następnej kolejności kupię silnik.

Od razu mam prośbę do Lucjana i Roberta. Wy już budowaliście F16. Gdzie umieszczaliście zbiornik paliwa , a gdzie turbinę? Paliwo najkorzystniej w środku ciężkości ale to wymaga cofnięcia silnika do tyłu. Proszę o wskazówki bo rysuję i wycinam wręgi od przodu w kierunku ogona i będę musiał przewidzieć montaż silnika.

Zdjęcia wkrótce bo na razie nic ciekawego nie mam.

Cześć Piotrku!

Ja w moim F 16   turbinę miałem zamontowaną przed statecznikiem pionowym , czyli trochę cofnięta.  Zbiornik wykonany z butli po Coli  zajmował centralną strefę kadłuba ,  czyli w obrębie S.C.

• 0

#3 solainer

solainer
  • Modelarz
  • 169 postów
  • SkądCzeladź

Napisano 26 październik 2017 - 19:36

Super czyli moja koncepcja z silnikiem z tyłu się może sprawdzić. Widziałem też rozwiazanie z silnikiem pomiedzy dwoma zbiornikami ale to rozwiazanie dużo bardziej skomplikowane ze wzgledu na kształt zbiorników.
Lucjanie możesz napisać coś wiecej o Twojej konstrukcji. Na tym etapie co jestem przydać się może każda informacja. Jak to mówią po co wyważać otwarte drzwi.
  • 0

#4 RobertK

RobertK
  • Modelarz
  • 453 postów
  • SkądGarwolin
  • Imię:Robert

Napisano 28 październik 2017 - 18:49

Skala coś około 1/6  także rozpiętość około 1,5m, długość 2,2m. Mimo takich wymiarów przekroje kadłuba wcale nie zapewniają jakiejś olbrzymiej przestrzeni na silnik, paliwo i podwozie

Piotrek, przy skali 1:6 wyjdą inne rozmiary modelu ,długość prawie 2,5 metra. Modele moje i Lucjana to scala 1:8 (waga silnika to inny procent wagi modelu)

p.s bardzo mi się podoba tytuł tematu.

• 0

#5 solainer

solainer
  • Modelarz
  • 169 postów
  • SkądCzeladź

Napisano 28 październik 2017 - 21:08

Podełem około 1/6 ale jakby to dokładnie policzyć to jest 1/6,5, oryginał ma wg wikipedi 9,8 metra rozpiętości. Wydrukowałem sobie rysunki w rozpiętości 1.5 metra.
Mam nadzieję że coś z tego wyjdzie. Narazie czekam na sklejkę bo resztki z poprzednich modeli wystatczyły na 4 wręgi.
  • 0

#6 solainer

solainer
  • Modelarz
  • 169 postów
  • SkądCzeladź

Napisano 04 listopad 2017 - 17:26

Trochę to skomplikowane stąd robota idzie wolno. Plany które mam dość mocno odbiegają od poprawnej sylwetki samolotu. Znalazłem też na jakimś Radzieckim forum wątek z budowy f-16 ale pod EDF. Człowiek który go składa udostępnił pliki z rysunkami. Powiększyłem do swojego rozmiaru. Też nie ma szału ale jest o wiele lepiej i korzystając z jego przekrojów wyciąłem nos modelu. Część rzeczy zmieniłem pod siebie, wzmocniłem mocowanie podwozia, a elementy wyciąłem ze sklejki lotniczej 3mm a mniej ważne z 2mm. To co widać na zdjęciu trzyma się kupy narazie bez kleju. Nie kleję nic aż nie będę miał całości i będę miał możliwość wyeliminowania ewentualnych błędów.

20171104_164615.jpg

20171104_164626.jpg

20171104_164655.jpg

20171104_165239.jpg

• 1

#7 solainer

solainer
  • Modelarz
  • 169 postów
  • SkądCzeladź

Napisano 10 listopad 2017 - 21:26

Prawie dwa tygodnie wycinania zaowocowalo gotowym szkieletem. Teraz będę pokrywał szkielet balsą 2.5 mm a na koniec pójdzie tkanina szklana. Mam nadzieję że wyjdzie na tyle lekko że bedzie sie dało latać tym modelem

Załączone miniatury

• 20171110_185558.jpg

• 1

#8 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1288 postów
  • SkądW-wa
  • Imię:Marcin

Napisano 10 listopad 2017 - 21:37

A mogę poprosić o linka do tych planów pod edf?

• 0

#9 Kamilos

Kamilos
  • Modelarz
  • 420 postów
  • SkądWarszawa Włochy
  • Imię:Kamil

Napisano 10 listopad 2017 - 21:54

Widziałem tego f16 na ruskim forum, gość jeszcze Mig-29 narysował. Może i ja wytnę sobie tego f16 ale w edf bo ostatnio mam ciągoty na szybkie loty ale to takie głośne myślenie :D Z czego robisz rury gazów wylotowych? 

• 0

#10 Lucjan

Lucjan
  • Modelarz
  • 215 postów
  • SkądKatowice

Napisano 11 listopad 2017 - 15:18

Prawie dwa tygodnie wycinania zaowocowalo gotowym szkieletem. Teraz będę pokrywał szkielet balsą 2.5 mm a na koniec pójdzie tkanina szklana. Mam nadzieję że wyjdzie na tyle lekko że bedzie sie dało latać tym modelem

Cześć Piotrek!

Pięknie to robisz. Wycinałeś ręcznie?

• 0

#11 solainer

solainer
  • Modelarz
  • 169 postów
  • SkądCzeladź

Napisano 11 listopad 2017 - 15:54

Dziękuję. Lucjanje mam taki sam laser jak Ty:) Przy okazji super robota ten Twoj nowy projekt.
  • 0

#12 solainer

solainer
  • Modelarz
  • 169 postów
  • SkądCzeladź

Napisano 18 listopad 2017 - 22:01

Powoli do przodu. Miałem zamiar oklejać kadłub listewkami 10mm ale kształt na tyle prosty że da się pokryć dużymi płaszczyznmi. Jutro obracam na plecy i niebawem bede miał gotowy kadłub. Zastanawiam się jak grubą tkaniną go zalaminować.

Załączone miniatury

• 20171118_211740.jpg

• 2

#13 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 429 postów
  • SkądRybnik
  • Imię:Adam

Napisano 18 listopad 2017 - 23:17

Cześć.

Nie wiem czy przy odrzutowcach powinno się stosować grubszą tkaninę ,ja w swoim Zero stosowałem 48 gr/m2 

Fajnie Ci to wychodzi.

• 0

#14 Lucjan

Lucjan
  • Modelarz
  • 215 postów
  • SkądKatowice

Napisano 19 listopad 2017 - 21:02

Powoli do przodu. Miałem zamiar oklejać kadłub listewkami 10mm ale kształt na tyle prosty że da się pokryć dużymi płaszczyznmi. Jutro obracam na plecy i niebawem bede miał gotowy kadłub. Zastanawiam się jak grubą tkaniną go zalaminować.

Cześć Piotrek!

Tkanina o gramaturze +/- 50 g. wystarczy.  Aby wzmocnić niektóre miejsca możesz dać dwie trzy warstwy. Przed laminowaniem  przemaluj  balsę  dwoma warstwami lakieru  nitro  Kapon.  Życzę powodzenia.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych