Skocz do zawartości

Zdjęcie

Szybownik uczy się latać helikopterem :)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
353 odpowiedzi w tym temacie

#181 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa
  • Imię:Patryk

Napisano 06 luty 2018 - 14:07

Na plecach to już nieco latałem, nawet ósemkę zrobiłem :)

Na zawis z kolei się nie odważyłem, bo przy tym już samolotowe odruchy tak nie pomogą.

Troszkę nie zrozumieliście mojego problemu. On polega nie na tym, że narzekam na swoje umiejętności;

Te się rozwijały bardzo satysfakcjonująco dla mnie i się nie cofnęły.

Po prostu w pewnym momencie coś kliknęło i latanie heli stało się absurdalnie stresujące :)

Innymi słowy - jak teraz się zmuszę do zrobienia pętli, to po pętli mam już ochotę lądować (bo wiecie, tętno wyższe niż mam w trakcie biegania) :D

Ogólnie - zjawisko nie jest jakieś wyjątkowe, jest dosyć powszechnie opisywane przez teoretyków nauczania, tyle że z reguły wiąże się z jakimś ciężkim przejściem w trakcie nauki.

U mnie tego nie było, więc jest to taka dosyć ciekawa zagadka kognitywno-fizjologiczna.

Trochę grzebiąc w teorii tego zjawiska dogrzebałem się do tego, że mogę istnieć niekoniecznie uświadomione skojarzenia z jakimś innym mocnym przeżyciem z przeszłości, a tu bym paru kandydatów miał.

Niemniej - robi się pod tym względem lepiej, wręcz z każdym lotem. Dzisiejsze latanie było z grubsza bezstresowe.

• 0

#182 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa

Napisano 14 luty 2018 - 00:42

Dziś, pierwszy raz od zakupu helikoptera, miałem okazję pogonić go po uczciwym lotnisku modelarskim, a nie kawałku polany otoczonej drzewami.

Wrażenia były nad wyraz pozytywne, okazało się, że latanie bez monitorowania przestrzeni dookoła jest dużo przyjemniejsze. No i była okazja polatać sporo szybciej niż zwykle :)

Aczkolwiek zaczęło mnie zastanawiać coś innego.

Obecnie startuje w normalu, robię trochę wysokości i przerzucam się w Idle.

Dziś jednak zapomniałem o tym pstryczku i próba przeciągnięcia części plecowej pętli wyszła zadziwiająco stresująco :D

Szczęśliwie jednak - miałem zapas wysokości.

Stąd tutaj pojawia się pytanie:

Po co ja to sobie robię?

Tzn. Czy jest jakikolwiek sensowny powód żeby nie startować od razu w Idle?

Nawet czas lotu, przy obecnej konfiguracji, w normalu się nie różni od Idle1 (Idle2 to inna sprawa).

• 0

#183 oki188

oki188
  • Modelarz
  • 140 postów
  • GG:
  • SkądBiłgoraj / Gliwice
  • Imię:Damian

Napisano 14 luty 2018 - 05:28

Nawet czas lotu, przy obecnej konfiguracji, w normalu się nie różni od Idle1 (Idle2 to inna sprawa).

Jak masz regulator z dobrym soft startem to na pstryczku zaprogramuj hold<--->idle i po sprawie.

Ze zwykłym regulatorem jak byś od razu idla załączył to siła łopat by Ci model obróciła z dwa razy na płaskim terenie.

• 0

#184 miruuu

miruuu
  • Modelarz
  • 774 postów
  • SkądWarszawa - Ursynów
  • Imię:Mirek ✈

Napisano 14 luty 2018 - 07:16

Prawie kazdy kto uzywa i "normala" i "idla" przezywa co jakis czas takie sytuacje :)
Ja od samego początku latania helikami normala nawet nie ustawiam. Może jakbym latał makietowo to można się bawic... A tak do fikania to tylko zbędny komplikator.

Jeśli bywasz chaotyczny, dobrze się zabezpieczyć przed przypadkowym uruchomieniem helika ;) Ja używam podwójnego zabezpieczenia przed uruchomieniem. Poza holdem, mam ustawiony tryb "zero" w miejscu normala, takiego idla z throttle 0%.
Chodzi o to, że nie zawsze pamiętam żeby uruchomić nadajnik na holdzie. A podłączenie helika w idlu spowodowaloby od razu wejście w programowanie regla. Dlatego moje ustawiania wyglądają tak:
"Normal" - gaz w calym zakresie na 0%
Idle1
Idle2
Idle3.

Drobiazg, a ja się nie raz zlapalem na tym, że się przydało ;)
  • 0

#185 Krzysiek "Viper"

Krzysiek "Viper"
  • Modelarz
  • 421 postów
  • SkądBielsko-Biała
  • Imię:Krzysztof

Napisano 14 luty 2018 - 12:05

Dziś, pierwszy raz od zakupu helikoptera, miałem okazję pogonić go po uczciwym lotnisku modelarskim, a nie kawałku polany otoczonej drzewami.

Wrażenia były nad wyraz pozytywne, okazało się, że latanie bez monitorowania przestrzeni dookoła jest dużo przyjemniejsze. No i była okazja polatać sporo szybciej niż zwykle :)

Aczkolwiek zaczęło mnie zastanawiać coś innego.

Obecnie startuje w normalu, robię trochę wysokości i przerzucam się w Idle.

Dziś jednak zapomniałem o tym pstryczku i próba przeciągnięcia części plecowej pętli wyszła zadziwiająco stresująco :D

Szczęśliwie jednak - miałem zapas wysokości.

Stąd tutaj pojawia się pytanie:

Po co ja to sobie robię?

Patryk zapraszam na epheli.pl bo widzę że ładnie idziesz w temat. Mamy tam całą masę tematów które Cię nurtują. 

Ja w tym miejscu powiem, że z tym Normalem i Idle jest tak, że jedni uważają to za konieczną konieczność a drudzy nie. Dużo zależy od pilota. Ja Normala używam. To o czym piszesz czyli o zapomnieniu o przełączeniu na Idla też przerobiłem :) Tzw szeeeeerrrroooka pętla :) albo spadanie na plecy przy zwalniającym wirniku :)

Nie używam governora póki co i latam na krzywych. W reglu mam soft start ustawiony, więc nawet gdybym chciał startować z idla nic się nie stanie. Kwestia upodobań, kwestia wyboru. Jeszcze raz zapraszam na epheli.pl :)

• 0

#186 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa

Napisano 18 luty 2018 - 21:11

Ok, kolejna przygoda za mną.

Uskuteczniałem dziś sporą ilość flipów w różne strony. Nawet spróbowałem Tic-Toca. Niewiele z tego wyszło, myślę, że do tego potrzebuję bardziej agresywnie ustawionego ZYXa i bardziej agresywną krzywą.

Kiedy pakiet zbliżał się do końca, to helika ładnie posadziłem, wymieniałem akumulator, poderwałem do lotu i...

I heli spał jak kamień z wysokości metra,a po glebie usłyszałem na nowo logujący się regler. To połączone z drgawkami serw wskazywało, że coś z zasilaniem,

Wielka tragedia się nie stała, jedynie końcówki łopat zdarły lakier.

A co było przyczyną?

Serwo od tarczy się zwarło. Bez ostrzeżenia, bez pokazywania, że coś nie tak. Ot po prostu się zwarło :|

Wymienić serwo i będę latać, ale nie lubię takich numerów, bo przeciwdziałać temu nie idzie (I serwa najwyższej klasy to nie rozwiązanie. Już każda klasa mi się tak dla hecy spaliła).

• 0

#187 Krzysiek "Viper"

Krzysiek "Viper"
  • Modelarz
  • 421 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 19 luty 2018 - 01:11

KST się nie palą. Latam lata na MG215 i pięknie działają. Ja Ci o tych serwach pisałem na początku. Żebyś wymienił :)
  • 0

#188 miruuu

miruuu
  • Modelarz
  • 774 postów
  • SkądWarszawa - Ursynów

Napisano 19 luty 2018 - 06:33

Ja ich przerobilem kilkadziesiąt i z żadnym nie miałem problemów choć żadnego nie oszczedzalem. To chyba najlepsze z budżetowych serw i calkiem dobre generalnie.

Patryk, kiedy w końcu będziesz na palacowej? Chciałbym nagrać jakieś dobre ubicie :)
  • 0

#189 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa

Napisano 19 luty 2018 - 11:58

Ja ich przerobilem kilkadziesiąt i z żadnym nie miałem problemów choć żadnego nie oszczedzalem. To chyba najlepsze z budżetowych serw i calkiem dobre generalnie.

Patryk, kiedy w końcu będziesz na palacowej? Chciałbym nagrać jakieś dobre ubicie :)

No ja mam takie jakieś zezowate szczęście do elektroniki...

Fajnie by było jakbym robił coś źle i dało się to poprawić, ale raczej tak nie jest :D

A kiedy będę na Pałacowej?

Jak pogoda będzie zachęcała do spędzenia dłuższego czasu na zewnątrz :)

• 0

#190 miruuu

miruuu
  • Modelarz
  • 774 postów
  • SkądWarszawa - Ursynów

Napisano 19 luty 2018 - 12:01

Oj tam. Nie ma złej pogody. Jest tylko zły ubiór
  • 0

#191 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa

Napisano 19 luty 2018 - 12:02

Przyznałbym Ci rację, ale w rękawiczkach latać nie umiem :)

• 0

#192 miruuu

miruuu
  • Modelarz
  • 774 postów
  • SkądWarszawa - Ursynów

Napisano 19 luty 2018 - 12:59

A próbowałeś uzywać namiotu na nadajnik? U mnie sprawdził sie idealnie. Oczywiście dobrze znaleźć taki pod siebie, bo mocno się różnią. Ja mam duże łapy, więc te ciaśniejsze (choć na pewno szczelniejsze i cieplejsze) nie wchodzą w grę. W każdy razie latania bez namiotu zimą sobie nie wyobrażam...
  • 0

#193 Krzysiek "Viper"

Krzysiek "Viper"
  • Modelarz
  • 421 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 19 luty 2018 - 21:55

A ja latam bez namiotu i bez rękawic choć w rękawicach latałem też. Ale czucia aparatury praktycznie nie ma. Strategia jest prosta. 5-6 minut lotu, przerwa i grzanie łap a potem od nowa... Czasami katar jest na wieczór ale co tam :) 

• 0

#194 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa

Napisano 19 luty 2018 - 22:44

Wiecie, można i tak.

Tylko mi się już mało chce użerać z zimnem :)

Poprzednie zimy to nawet bez problemu, tylko, że teraz mieszkam we wspanialym Rembertowie, bez uczciwego ogrzewania, z ciągłymi 16stC w pokoju. To ładnie wyjaśnia dlaczego nie chce mi się dodatkowo stać na zimnie.

• 0

#195 Krzysiek "Viper"

Krzysiek "Viper"
  • Modelarz
  • 421 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 19 luty 2018 - 23:51

Wiecie, można i tak.

Tylko mi się już mało chce użerać z zimnem :)

Poprzednie zimy to nawet bez problemu, tylko, że teraz mieszkam we wspanialym Rembertowie, bez uczciwego ogrzewania, z ciągłymi 16stC w pokoju. To ładnie wyjaśnia dlaczego nie chce mi się dodatkowo stać na zimnie.

16 stopni ? A ja trzymam 21-22 stopnie w domu :o 

To współczuję i rozumiem. Mi przy takiej temperaturze w domu nic by się nie chciało robić. 

• 0

#196 miruuu

miruuu
  • Modelarz
  • 774 postów
  • SkądWarszawa - Ursynów

Napisano 20 luty 2018 - 07:56

Mi się marzy taka temperatura, ale z dwiema babami tak się nie da :/

No to może kup namiocik i dawaj wieczorem na phoenixa online z nami :)
  • 0

#197 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa

Napisano 03 marzec 2018 - 16:03

Dotarło serwo na wymianę do Rexia i już jest jak nowy :)

Może zaraz go oblatam (jeśli aku naładowane), a może jutro rano :)

Niemniej mam pytanie do Was.

Czy mówią Wam coś klony T-Rexa produkcji Gartt?

Bo wpadło mi to w oko na Aliexpress i o ile to jest dosyć tanie:
https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

Tak ten misiu:
https://pl.aliexpres...70fb25ffe&tpp=1

Ma cenę oscylującą w okolicach żartu :D

Jest jakiś haczyk, czy są to lotne modele?

• 0

#198 miruuu

miruuu
  • Modelarz
  • 774 postów
  • SkądWarszawa - Ursynów

Napisano 03 marzec 2018 - 16:11

Cena jak i marka obraca się w okolicach żartu. Nawet się rymuje. Gart, żart. Więcej w temacie nie trzeba ;)
  • 0

#199 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa

Napisano 03 marzec 2018 - 16:13

No troszkę by się przydało ;)

Bo ze dwie części Gartta były w heli kolegi (które naprawiałem po kraksie) i wyglądały jak Tarot.

Tzn - nie bronię tego jak dobre dealu, po prostu chce poznać szczegóły :)

• 0

#200 miruuu

miruuu
  • Modelarz
  • 774 postów
  • SkądWarszawa - Ursynów

Napisano 03 marzec 2018 - 16:22

Szczegóły są takie, że wszystkie klonexy były już mocno przerabiane przez użytkowników przez lata i wnioski są takie, że nawet najlepsze klony (tarot, alzrc) mocno odstaja jakościowo od Aligna, ale są jeszcze jakoś uzyteczne. A dalsze klony jeszcze bardziej odstaja od lepszych klonów i ich sens bywa watpliwy.
Głównie chodzi o:
- precyzję wykonania
- jakość materiałów (plastelinowy "metal").
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych