Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mały Airboat z resztek

airboat depron

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 czarobest

czarobest
  • Modelarz
  • 383 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Czarek

Napisano 01 grudzień 2017 - 16:56

Chciałem zbudować coś innego niż samolot więc w oczekiwaniu na silnik do krzyżaka, który zaginął gdzieś w turcji i w wyniku gorszej pogody nie umożliwiającej latania zacząłem budować sobie airboat'a ;). Mając resztki depronu od poprzednich modeli chciałem je też do czegoś wykorzystać i tak powstaję mały ślizgacz. Śnieg właśnie spadł więc będzie gdzie jeździć, ale nie mówię, że pływać też nie będę. 

Na początku jako taki wzór narysowałem sobie w SketchUp'ie po to by zobaczyć w miarę proporcję itp. Potem wziąłem po prostu nożyk i zacząłem wycinanie i klejenie. Docelowo chcę depron zalaminować tkaniną, będzie to moje pierwsze laminowanie, po za niedawnym laminowaniu nart do Wicherka który już czeka na zimowe loty ;), więc nie wiem czy wyjdzie to dobrze. Celuję w śmigło 6-5 cali, w przypadku 5 cali trójłopatowe - zobaczę jak to będzie z prądem, a nie wiem czego spodziewać się po najtańszym silniku - bo z założenia miał to być model jak najtańszym kosztem. Dlatego też akumulator będzie od Ultimate (3s 2200mAh), ewentualnie w późniejszym czasie dwa połączone. 

Czyli silnik to: Racerstar BR2212 2200KV

Regulator : XXD HW30A

I serwo: SG90

Kadłub ma około 30 cm długości i 16cm szerokości.

Nie oczekuje od tego cudów (choć liczę, że będzie w miarę szybki) i chcę to po prostu wypróbować, wykonam też niewielkie pomiary i się zobaczy :).

Nacykałem trochę zdjęć podczas składania i na razie wygląda to tak:  

Spoiler

Na razie tyle, jak przyjdzie wyposażenie zrobię łoże silnika, okrągłą "klatkę" dla śmigła i stery. I oczywiście wezmę się za laminowanie i wykańczanie.

A i dodam, że nic tu nie było jakoś projektowane (po za prostym modelem w SketchUp'ipe), robię to po prostu na żywioł, więc jeśli ktoś miałby jakieś rady czy zastrzeżenia chętnie się dowiem (zresztą dla tego też tu piszę)  :)

• 0

#2 czarobest

czarobest
  • Modelarz
  • 383 postów
  • SkądŁódź

Napisano 30 grudzień 2017 - 20:46

Dobrze więc mała aktualizacja :).

Powoli idzie jakoś do przodu, pierwsze moje laminowanie za mną ;), na zdjęciu widać, że niestety zrobiły się jakby bąble w niektórych miejscach, ale po małym szlifie przykryłem je właśnie drugą warstwą i tym razem powinno być lepiej. Generalnie postanowiłem pokryć dwiema warstwami tkaniny 80g/m, boki i przód na siebie zachodzą więc tam w sumie zrobiły się nawet po cztery warstwy. Szczególnie sam "dziób" jest naprawdę mocny ;). Na  zdjęciach brakuję jeszcze drugiej warstwy i spodniej warstwy na osłonce śmigła (na osłonce zrobiłem po jednej warstwie). W tym momencie już jest to zrobione i schnie. Następnym etapem będzie zrobienie kilku wzmocnień przed śmigłem i wstawienie listewek na zamocowanie sterów które zrobiłem z balsy 3mm i pokryłem laminatem. Jeszcze później, po dobrym wyschnięciu, przyjdzie pora na szpachlowanie i malowanie i montaż silnika (jeśli w końcu przyjdzie :D) . Co do gifa, to było to jeszcze przed całym laminowaniem- taka przymiarka - z silnikiem z innym kv.

Zdjęcia są oczywiście z kilku dni.

Spoiler

I GIF :D

Spoiler

• 0

#3 czarobest

czarobest
  • Modelarz
  • 383 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 styczeń 2018 - 18:37

Nie wiem czy ktoś tu zagląda, ale kontynuuję. Niestety nie otrzymałem jeszcze farby i szpachli, ale dostałem wyposażenie i zdążyłem niechcący spalić regulator  :rolleyes: . Otrzymałem jednak odpowiedni od Jacka (Jacek Walenciak) za co jeszcze raz bardzo dziękuję :).

Zdjęcia pokazują działanie sterów:

Spoiler

I mając wyposażenie przeprowadziłem "test wannowy" :). Wyposażenie oczywiście będzie lepiej ułożone po skończeniu.

Pozostało więc porządne szlifowanie i zdobycie szpachli i farb.

• 0

#4 czarobest

czarobest
  • Modelarz
  • 383 postów
  • SkądŁódź

Napisano 18 marzec 2018 - 17:40

No... Po dość długim czasie wrzeszczcie ukończyłem model. Spadł znowu śnieg więc mogłem nieco go przetestować :)

Nie wyszło idealnie, niestety mimo starań nie wyrównałem wszystkiego i wyszło trochę niedoskonałości na lakierze, po pierwszym ślizganiu stwierdzam jednak że i tak wszystko poszło by na marne :P. Tzn widać ślady jak rysy czy pęknięcia (niestety, choć od środka wszystko jest szczelne). W każdym razie nabrałem trochę doświadczenia w laminowaniu i następnym razem zrobiłbym to lepiej :).

Pierwsze próby ze ślizgania wyszły fajnie, ważne jest wyważenie pakietem aby model skręcał dobrze w obie strony i "jechał" prosto. Niestety w jednej z pierwszych jazd kamerka odpadła niszcząc śmigło oraz ster kierunku, wszystko jednak naprawione i kręciłem dalej :). Potem znowu odpadła :P, nie niszcząc jednak modelu.

Model jest szybki, i na tej nawierzchni wymaga wprawy, być może na puchu byłoby lepiej. Można kręcić bączki i driftować :D, ogółem - sprawia mi dużo radości.

Tak prezentuję się gotowy model:

26008544687_89aa81c7b9_h.jpgIMGP0386 by czarobest, on Flickr

40172674394_0753a52691_h.jpgIMGP0384 by czarobest, on Flickr

40172672754_fa802e0de1_h.jpgIMGP0388 by czarobest, on Flickr

40172672204_6b60f4f534_h.jpgIMGP0389 by czarobest, on Flickr

40172671814_c8c7b67fdb_h.jpgIMGP0391 by czarobest, on Flickr

No i oczywiście film, zachęcam do obejrzenia całości mimo długości :).

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: airboat, depron

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych