Skocz do zawartości

Do nowych adeptów sztuki modelarskiej PORADA


romanov

Rekomendowane odpowiedzi

Za "pana" stawiasz ...oranżadę :wink:

Oczywiście, że sprzęt rc nie był ogólnie dostępny. Podobnie materiały, np. balsa i silniki...

Sam kilkkakrotnie podchodziłem do uzyskania licencji/pozwolenia na użytkowanie radiosterowania, bo, mimo zaliczonego kursu i zdanego egzaminu, PIR, czyli Państwowa Inspekcja Radiowa, uporczywie mi odmawiała, bez podania przyczyn.

Ale można było bawić się w uwięziówki.

Za rc wziąłem się też ok 20 lat temu, choć pierwsze radio, RUM się ten wynalazek nazywał, 6 kanałów, kupiłem...hohoho...to już prehistoria, a SUPRANAR'a (proporcjonalne, 8-kanałowe) kupiłem ok 1984 roku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie zapomnijmy o sławetnej żółtej Febrze... :jupi: Którą trzeba było co jakiś czas dostrajać. Ale za to serwa fajne miała, z trymerem.

Po drodze jeszcze proporcjonalne Simpropy... Konkurencja dla Webry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie dotyczące sposobem sterowania modelem. Otóż w Mode 2 na lewym drążku jest gaz i kierunek, natomiast na prawym lotki i wysokość.

Jeśli model nie posiada lotek to czy powinno się sterowanie kierunkiem pozostawić na lewym drążku czy przenieść na prawy w miejsce lotek. W symulatorze spotkałem się z obydwoma przypadkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia gdzie będziesz miał lotki, na którym drążku. Przyzwyczajenia modelarzy, którzy latają na jakimś konkretnie, skłaniają do udzielania konkretnych rad. Ale większość doświadczonych po prostu podpowie Ci, że najlepsze są ustawienia, które sam sobie dobierzesz(: Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. W takim razie tak podepnę serwa aby mieć kierunek i wysokość na prawym drążku. Przy następnym modelu z lotkami przeniosę kierunek na lewy. Tak mi się wydawało że będzie dobrze, tylko myślałem że obowiązują w tym przypadku jakieś sztywne zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywnych zasad nie ma a nawet gdyby były to i tak sie wszystko dobiera do własnych upodobań.Model trochę inaczej reaguje skręcając kierunkiem a inaczej lotkami dlatego ja na przykład jestem zwolennikiem żeby nie mieszać .Ale z drugiej strony nie bez znaczenia jest również czym i jak latasz .Jeśli nie latasz 3D ani akrobacji (bo tam zamiana steru kierunku lotkami miałaby kolosalne znaczenie) a z Twoich pytań wniokuję że nie latasz to możesz przenieść kierunek na prawy drąg jak kiedyś będiesz miał model z lotkami to szybko się powinieneś przyzwyczaić do reakcji modelu na skręt lotkami zamiast kierunkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętacie ceny aparatur?

 

Pilot 2M-2500 zł (rok 75) Supranar - 19000 zł( rok chyba 85)

Rum-2 kosztował 5700zł wrzesień 1981, Supranar 14500zł wrzesień 1984. Mam jeszcze pamiątkowe paragony z CSH ;D (średnia pensja w 1984 gdy już była mocna inflacja chyba ok 10000). W drugiej połowie lat 70-tych żółta Webra -nieosiagalny obiekt marzeń, w CSH kosztowała ok 22000zł (średnia pensja 3000-4000 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.