Skocz do zawartości

Szlifierka taśmowa


MZWBPiotr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem wstawić relację z budowy (co prawda cząstkową) mojej szlifierki taśmowej, może pomoże to komuś w budowie jego własnej ;)

 

Najpierw trochę informacji:

- silnik 3f 1, 1 [kW] 1400 obr/min

- obsługiwane pasy 50x2000 i 50x2500.

 

Rama składa się z profili zamkniętych 60x60 oraz 50x50. Podstawa to kątowniki 50x50x3.

 

 

post-12314-0-19421200-1513027120_thumb.jpg

 

Do regulacji i napinania pasa służy taki oto prosty zespół:

 

post-12314-0-28139600-1513027193_thumb.jpeg

 

Na kolejnym zdjęciu ukazana jest prowadnica pasa na której odbywa się szlifowanie:

post-12314-0-19421200-1513027120_thumb.jpg

 

Wstępnie złożona szlifierka

post-12314-0-97642000-1513027388_thumb.jpeg

 

Kolejnym etapem było wykonanie podstawy z kątownika (silnik polozony by pokazac jego polozenie w maszynie) :

post-12314-0-30093100-1513027525_thumb.jpg

post-12314-0-83476100-1513027622_thumb.jpg

 

I na tym zdjęciu gotowa mechanicznie szlifierka z założonym pasem 50x2000. W celu zalozenia dłuższego pasa wysuwa się ramię szlifierki:

post-12314-0-87625200-1513028043_thumb.jpg

post-12314-0-01525700-1513028135_thumb.jpg

 

Pozostała kosmetyka i wykonanie radełkowanych pokręteł dla bezkluczowej obsługi maszyny.

 

Do celów modelarskich chyba troche za duża, ale to wszystko dziala na podobnej zasadzie ;)

post-12314-0-20558100-1513027326_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Właśnie tych zabezpieczeń to nie bardzo jest co montować. Osłony są dodatkową powierzchnią do drgania. Jedynie kowadełka brakuje, ktore z czasem dorobie. Podczas pracy wystarczy pamietać o okularach ochronnych i o tym zeby nie miec luźnych ubrań na sobie. Tu nie ma w co sie palec wkręcić tak poza tym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to dość dziwny twór,chyba że do określonego celu...

Nie bardzo rozumiem do czego ma służyć gdyż powierzchnia robocza jest tu znikoma .

Praktycznie to pomiędzy tymi dwoma czarnymi rolkami powinien być blat roboczy aby papier się nie uginał i można by szlifować płaszczyzny.

Jeśli tylko to ma służyć do szlifowania krzywizn na krawędzi tej rolki to cała ta skomplikowana konstrukcja nie ma sensu.

Można nabyć dużo krótsze papiery lub kupić w rolce i kleić samemu.

Ogólnie spoko machina ,wymaga jednak dopracowania.

Piszę po prostu z doświadczenia ,na co dzień pracuję na szlifierkach -od taśmowych ,tarczowych, po wielkie 2 walcowe :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie bardzo rozumiem do czego ma służyć gdyż powierzchnia robocza jest tu znikoma .

szlifierka taśmowa to wbrew sądom niektórych bardzo wydajne narzędzie,.Szybciej taśmówką zdejmiesz duża warstwę metalu niż szlifierka ze ściernicą tarczową, poza tym taśma nie zmienia geometrii powierzchni w trakcie swojego zużywania, i można szlifować większą powierzchnię(kształt), To bardzo wygodne w użyciu narzędzie, nawet tak uproszczone jak to (mam takie właśnie i bardzo sobie chwalę przydatność, choć na początek musiałem lekko poprawić producenta (szlifuje np czoła profili stalowych 50x50x3, płaskowniki gr.8-10mm i szer 80mm..), oczywiście nie można przesadzać z dociskiem, ale daje radę z wydajnością w rozsądnych parametrach...

http://allegro.pl/szlifierka-tasmowa-tarczowa-375-w-dedra-i6144225059.html

ded7718b.jpg

 

Kto ma  - ten wie jak jest przydatne, zwłaszcza do drewna, choć oczywiście nie we wszystkich pracach może zastąpić szlifierkę tarczową.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysiągłbym że nie widziałem większości fotek tej machiny ...albo mi się nie wyświetliły albo jeszcze się nie dobudziłem, dlatego pisząc tego powyższego posta  po przebudzeniu tak się ustosunkowałem :) . Teraz co nieco mi się wyjaśniło i faktycznie można tam dopatrzyć się tego blatu roboczego ,chociaż w wersji pionowej jest to trochę chyba nieporęczne ...

Coś tam więc można ulepszyć ;) .

 

Roman -masz rację ,szlifierki to dość wydajne maszyny ,przede wszystkim praca na nich jest w miarę prosta i przyjemna (jeśli jest odciąg )

Tak z ciekawości rzucę fotki szlifierek nie z neta tylko z realu ,z "pola walki" na których czasem pracuję .

 

20171212_145502.jpg

 

stara szeroko-taśmowa szlifierka ,bez elektroniki ,można "strugać" nawet 2/3 mm

 

20171212_102150.jpg

 

tradycyjne koło

 

20171212_102030.jpg

 

tradycyjna taśmówka

 

20171212_102014.jpg

 

samoróbka z frezarki plus mała uniwersalna taśmówka pionowa

 

20171212_102047.jpg

 

nowsza ,z elektroniką szeroko-taśmowa ,tu już nie poszalejesz ,wszystko z czujnikami

 

20171212_113220.jpg

 

mały "Kraken" -odciąg z powyższej szlifierki

 

20171212_102004.jpg

 

 ciekawa szlifierka do profili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić na czym te poprawki producenta polegały? Brakuje mi takiej maszyny w warsztacie a ta pokazana przez Ciebie bardzo mnie zainteresowała.

Z góry dzięki.

Kupiłem tę maszynkę na wyprzedaży w Obi za coś tam koło 300PLN bi była wadliwie złożona (przez obsługę OBI bodaj) a mianowicie talerz był źle wkręcony(krzywo)  na ośkę mającą podfrezowany stopień/zabierak przez co powierzchnia biła a otwór się wyrobił . Roztoczyłem otwór i wstawiłem ciasną tulejkę, teraz jest Ok - zero bicia. Poza tym poprawiłem napęd paskiem zębatym taśmy, gdzie koło zębate  za głęboko wchodziło na drugi koniec osi silnika przez co pasek tarł o osłonę i spadał z kół. Dałem odpowiedniej grubości pierścienie dystansowe i teraz jest Ok.  Oczywiście podokręcałem niechlujnie złożone detale, i chodzi już długi czas nie sprawiając kłopotów.  (w domu mam zdjęcia z, mogę wstawi). Poprawiłem też (zatulejowałem) mechanizmu/zawiasu stolika ustawczego przy okrągłej tarczy gdyż trzpień stolika zbyt luźno wchodził w otwór w korpusie krzywo ustawiając stolik względem niej. Pomimo niedużych w sumie wymiarów (pas ścierny 950x100mm)  maszyna jest stabilnie ciężka (odlew żeliwny 24kg - przynajmniej moja) i dobrze się na niej szlifuje, nie należy tylko zbyt mocno dociskać dużych powierzchni do tarczy czy pasa, bo silnik 375W nie jest mocarzem, Ale jak wcześniej napisałem ogólnie daje sobie radę nawet ze stalą, choć może as szybkości to nie jest . Ja jestem zadowolony, do amatorskiego zastosowania zupełnie wystarczy, a do drewna szczególnie...

Jeśli się ktoś zdecyduje na zakup takiego modelu to niech szuka starszego modelu z żeliwnym a nie blaszanym korpusem (bo ponoć takie "ulepszone" też już się pojawiły

żeliwny - stary typ

ded7718b.jpg

 

nowy typ - blaszany (wałek rolki napędowej taśmy i talerza wspólny, pasek przy talerzu - w starym modelu po drugiej stronie)

 

pol_pl_DEDRA-Czesci-zamienne-do-DED7718-

 

to niech dokładnie obejrzy przed tym  i dopasuje do siebie wszystkie części (w pudełku jest w stanie częściowo rozłożonym) by wybrać jak najlepszy egzemplarz jeśli jest kilka do wyboru.

 

(nowy typ..)

https://www.specmajster.pl/product-pol-220-Szlifierka-tarczowo-tasmowa-do-drewna.html

https://www.specmajster.pl/product-pol-34124-DEDRA-Krazek-szlifierski-gr-80-DED77182.html?rec=101803105

https://www.specmajster.pl/pol_m_CZESCI-ZAMIENNE-DEDRA_Szlifierki_DED7718-9356.html

post-3384-0-03055200-1513170552_thumb.jpg

pol_pl_DEDRA-Czesci-zamienne-do-DED7718-

pol_pl_DEDRA-Czesci-zamienne-do-DED7718-

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dawno mnie tu nie było :D

 

Tak będzie wyglądała poprawiona wersja szlifierki. Głównymi założeniami były optymalizacja konstrukcji, zwiększenie prędkości liniowej pasa, poprawianie ergonomii użytkowania maszyny, dodanie mocowania blatu.

 

post-12314-0-45223500-1545785849_thumb.png

 

Projekt zakłada też możliwość obrotu maszyny do pracy w "poziomie" tak jak w przypadku szlifierek stolarskich. Bardzo prostym sposobem można także dodać możliwość obrotu samej powierzchni roboczej, jednak mi osobiście nie jest to potrzebne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.