Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dragon Slayer 2m, canard, kaczka, pusher (budowa, plany, testy)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#41 japim

japim
  • Modelarz
  • 1768 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Przemek

Napisano 19 luty 2018 - 15:09

Tak na przyszłość: takie oklejanie skrzydeł jest bez sensu i jest fundamentalnym pogwałceniem zasad inżynierskich. W miejscu klejenia poszycia na styk i to w miejscu gdzie masz wycięcie na lotki/klapy - zrobiłeś jeden mega koncentrator naprężeń. I jeżeli skrzydło ma pęknąć to właśnie tutaj. Czym się kierowałeś robiąc taki zabieg konstrukcyjny?

Powinno stosować się pełne bryty: nawet jak oklejasz 3m skrzydło

gz4kompl.jpg

IMG_1103.JPG

A w przypadku konieczności klejenia robić po skosie.

Dzielenie brytów jest też mozliwe w miejscu gdy musisz zastosować wznios - ale to miejsce dodatkowo wzmacnia się zewnętrznym laminatem na potrzeby połączenia segmentów skrzydła.

• 1

#42 zbjanik

zbjanik
  • Modelarz
  • 850 postów
  • Skądopolskie
  • Imię:Zbyszek

Napisano 19 luty 2018 - 15:57

Zgadzam się z Przemkiem- trzeba było chociaż poprzesuwać końce poszczególnych desek względem siebie, najlepiej jednak powinny mieć skosy na szerokości. Inna sprawa, że skrzydła wyglądają na mocno pancerne, ale jeśli się złamią- to właśnie na uskoku pod lotkę. Dając węgiel w takie skrzydło już nie dawałbym balsy, albo to, albo to. Na wierzch papier na wikol i pewnie by starczyło.

• 0

#43 Tender79

Tender79
  • Modelarz
  • 23 postów
  • SkądMarki
  • Imię:Michał

Napisano 20 luty 2018 - 11:38

Niestety jedynym powodem takiego wykonania jest.... brak doświadczenia. Ale kolejna lekcja odrobiona i w przyszłych projektach będzie już poprawnie. Generalnie nie będę zrywał już tego co przyklejone ale na skrzydło przykleję jeszcze folię termokurczliwą lub może łączenia zalaminować tkaniną 25g/m2?  

• 0

#44 japim

japim
  • Modelarz
  • 1768 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Przemek

Napisano 20 luty 2018 - 12:13

Zalaminuj połączenie tkaniną szklaną - może być na żywicę a jak nie masz to może być klej CA. Pasek szerokości 5cm na stronę - 10cm szerokości w sumie.

• 0

#45 BRoman

BRoman
  • Modelarz
  • 902 postów
  • SkądPrądnik
  • Imię:Roman

Napisano 20 luty 2018 - 16:12

No fajnie jest ! Najpierw niestateczny układ bo sztuka dla sztuki ale przecież jest elektronika ! Wsadzić i pomoże ! A po co ? A PO TO !

Ja polubiłem kaczkę nadziewaną jabłkami i pomarańczą z Biedronki ale radze wyluzować tą kaczkę.

Jak to robicie, że lewa ręka sięga do prawej kieszeni i jeszcze macie z tego radochę ?

• 0

#46 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa
  • Imię:Patryk

Napisano 21 luty 2018 - 02:23

No fajnie jest ! Najpierw niestateczny układ bo sztuka dla sztuki ale przecież jest elektronika ! Wsadzić i pomoże ! A po co ? A PO TO !

Ja polubiłem kaczkę nadziewaną jabłkami i pomarańczą z Biedronki ale radze wyluzować tą kaczkę.

Jak to robicie, że lewa ręka sięga do prawej kieszeni i jeszcze macie z tego radochę ?

Bez przesady. 

Kaczka układem statecznym jest. To co zrobił kolega najwyżej będzie nieco regulacji wymagało. 

Fiksacja na elektronike to już mniej skąd się wzięła.

Poza tym - jeśli ktoś chce kaczke to niech robi kaczkę. To na tym samym poziomie dziwności co mój Gee Bee

• 0

#47 skippi66

skippi66
  • Modelarz
  • 508 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 21 luty 2018 - 07:56

Patryk, mógłbyś w przystępny sposób wytłumaczyć stateczność kaczki? Bo mnie, w moich eksperymentach myślowych, wychodzi że jest niestateczna. Chyba że canard będzie większy od skrzydła głównego :)

Oczywiście jeśli to nie problem i nie wykracza zbytnio poza ramy niniejszego wątku.

• 0

#48 Patryk Sokol

Patryk Sokol
  • Modelarz
  • 784 postów
  • SkądWarszawa/Nysa
  • Imię:Patryk

Napisano 21 luty 2018 - 11:36

Patryk, mógłbyś w przystępny sposób wytłumaczyć stateczność kaczki? Bo mnie, w moich eksperymentach myślowych, wychodzi że jest niestateczna. Chyba że canard będzie większy od skrzydła głównego :)

Oczywiście jeśli to nie problem i nie wykracza zbytnio poza ramy niniejszego wątku.

Oczywiście, że mógłbym ;)

Ale to zrobię nowy wątek w aerodynamice, tak w ciągu 2-4dni.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych